Vanha Keskustan koulu

Terve,

Olisiko jollakulla tietoa, mikä tarkalleen ottaen oli syy vanhan Keskustan koulun purkamiseen? Se tapahtui kai joskus vuosituhannen vaihteessa. Ei siinä sattumoisin ollut kyse sisäilmaongelmista/kosteusvaurioista? Nykyäänhän paikalla on Meritalon koulu. Kiitos!
82029
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Siellä muistaakseni kummitteli. Siksi purettiin.

Äänestä
  • Maalaisliittolaiset kummittelivat, eivät hyväksyneet puolueen nimen vaihtoa Keskustaksi.

    Äänestä

Muistaakseni syy oli juurikin siinä, että koulu alkoi olla aika laho joka puolelta. Vietin tuolla jonkin aikaa evakossa silloin, kun Moision koulussa oli tulipalo. Kyllähän se huonossa kunnossa olikin. Ja kun Moisio saatiin kuntoon, niin aika pian sen jälkeen Keskustan koulu purettiinki.

Äänestä
  • Kiitti Jkun!

    Käytit sanaa "laho". Sehän oli kuitenkin puhtaasti kivikoulu, että mikä niitä rakenteita sitten lahotti? Tuliko vedet joskus kellariin tms.?

    Olit siis yläasteoppilaana siellä evakossa, niin muistatko vielä sitä ruokalaa, joka oli ihan pohjakerroksessa (samalla tavalla taitaa olla kaikki 50-luvun koulut rakennettu Suomessa) se oli vielä käytössä vai? Muistatko, oliko koskaan puhetta mistään epätavallisesta oireilusta, tyyliin puolet luokasta kipeänä, luokissa hajuja, jne?

    Äänestä

Se puretiin siksi, että kouluun olisivat halunneet muutkin kuin vain kepulaisten lapset.. Ei yksi puolue voi omia koulua itselleen. Sosialidemokraatit ja kokoomuslaiset päättivät kaupunginvaltuustossa, että Keskustan koulu on purettava ja tilalle rakennettava kaikille puolueille avoin koulu.

Äänestä
  • Aivan niin, on strä täällä muitakin lapsia kuin vain Kepulaisten pentuja, jotka sitä paitsi haisee aina paaskalta. Ei käy pesulla kun vaan kerran viikossa saunassa, eikä aina edes silloin.

    Äänestä

Tommoset puoluekoulut on puolueellisia. Kyllä muidenkin kakaroilla on oikeus käydä koulua kuin vain kepulaisten pennuilla.

Äänestä

Vanha ketju, mutta kysyn silti että löytyykö tästä koulusta jotain kuvia jostain? Googlella koitin, mutta ei tunnu tulevan kuin tuosta uudemmasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KerranSitäKäynyt kirjoitti:

Terve,

Olisiko jollakulla tietoa, mikä tarkalleen ottaen oli syy vanhan Keskustan koulun purkamiseen? Se tapahtui kai joskus vuosituhannen vaihteessa. Ei siinä sattumoisin ollut kyse sisäilmaongelmista/kosteusvaurioista? Nykyäänhän paikalla on Meritalon koulu. Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu