On hyvä että yleisiä kliseitä suomalaisesta yksimielisyydestä ovat Karjalan evakot kummoneet. Tosiasiassa Suomessa suuri osa väestöstä otti Karjalan evakot nuivasti vastaan. Heitä haukuttiin, parjattiin ja nimiteltiin ryssiksi. Siinä ei paljon kansallisesta yksimielisyydestä ollut tietoakaan.
Jatkosodassa suomalaiset menivätkin sitten ylimielisinä valloittajina Itä-Karjalaan eikä väki siellä ymmärrettävästi suhtautunut noihin humalassa riehujiin suhtautunut mitenkään vapauttajina.
Talvisodan henki: evakoita herjattiin ryssiksi?
7
131
Vastaukset
Kansa oli talvisodan aikana yksimielinen yhteisestä vihollisesta ja puolustettavasta asiasta. Siitä tuli nimitys "talvisodan henki", koska 1918 sisällissodasta oli kulunut vain runsaat 21 vuotta. 1939-40 sekä punakaartilaiset ja niiden jälkeläiset että valkoisten puolelta vastaavat tahot taistelivat rintarinnan ulkopuolista vihollista vastaan toisin kuin v.1918. Tämä on fakta.
Se, että Karjalan evakkoja ei sodan jälkeen otettu lämpimästi vastaan johtui sodan lopputuloksen aiheuttamasta järkytyksestä. V. 1944 asia korjaantui jeikä evakkoihin suhtauduttu yhtä vihamielisesti.
Joka tapauksessa mikään ei muuta sitä tosiasiaa että kansa oli sodan aikana yksimielisesti isänmaan asialla.- Vuosisatojen-perinne
Suomenruotsalainen kansanosa on perinteisesti ryssitellyt karjalaisia ja itäsuomalaisia. Tämä juontaa perinteisestä rotuajattelusta joka on Suomen historiallisen ajan valtajärjestelmän tukijalkoja. Esimerkiksi sotien aikana ruotsinkieliset kunnat kieltäytyivät kategorisesti vastaanottamasta evakkoja.
- Naakanketale
Toinen paha klisee on tämä kun yhä hoetaan miten 1918 oli veli veljeä vastassa. Porvaristo ei todellakaan tuntenut työväkeä eikä köyhiä yleensäkään veljikseen tai siskoikseen vaan orjikseen.
Punaryssiä ja ryssän huoria ne olivat rikkaille. Olisivat joutaneet kaikki tappaa pois maata pilaamasta mutta kuka sitten olisi tehnyt maatiloilla, metsissä, tehtaissa ja kaupoissa työt. Se tosiasia jarrutti vaikka kirvelikin.Tunsivatko punaiset vakoisia suomalaisia veljikseen? Vai miksi ne lähtivät taistelemaan suomalaisia vastaan, kun olisi pitänyt karkoittaa miehitysjoukot maasta?
- pientärajaasentään
Karjalan evakon jälkeläisenä en muista vanhempien koskaan moittineen länsi-suomen alueen asukkaiden suhtautumista, jonne asettuivat. Tietysti se on ollut paljon ihmisistä itsestään kiinni, miten kaiken kuulemansa tulkitsee.
- jasssooo
He päätyivät imeisesti seudulle jossa ei ollut ruotsalaista vltaluokkaa...
- åänwijfujdf
Vienan karjalan perukat samoin syvärin pohjukat jo koettiin ryssän maaksi jota asemapaikkanakin vihattiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä292755- 911044
- 58911
- 66885
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26847Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu6837Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä37810Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65804Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75724Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu136719