Joko kolmas käry näillä lumilla? Päälle epäselvät junan alle jäämiset.
Olisitte olleet sankareita vielä 1800- luvulla.
Olisitte olleet sankareita vielä 1800- luvulla.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 61
Vanhimmat
Kyllähän susia on liikaa,joten harventaa joutaa. On siinä nyt viherpiipertäjille taas jutuntynkää,harmi vain kun osuma ei ole ollut kerralla tarkka. Rupeaisi piipertäjätkin touhuamaan Suomeen työpaikkoja,eivätkä houraisi näitten tuhoeläinten puolesta.
Onhan se sankariteko, kun jättää eläimen kitumaan vai mitä mieltä olette? Raukkoja ja isänmaan hapeäpilkkuja. Itä-Suomessa näitä tunutuu sikiävän kuin sieniä sateella. Häpeän itä-suomalaisena teidän puolestanne, kun itse ette älyä.
Sivistymättömiä ihmisiä.
Susikin on elollinen olento, ei sitäkään saa kiduttaa. Inhimillisyys hävinnyt.
Teiiläkin ole pääkopassa vikaa.. Vai sivistymättömiä. Jokainen joka tappaa suden jonka tappamisesta jo isovanhempannekkin maksoivat ryssille tapporahan on ansainnu munkkikahveet.
Mikä suden kaato? Eläinlääkäri lopetti huonokuntoisen suden luken toivomuksesta. Olisiko nukutusnuolella haavoitettu aikaisemmin luken toimesta vai onko haavoitettu venäjän puolella, missä maksetaan tapporahaa suden tappamisesta?
Samaa minäkin ajattelin, kun katsoin kartasta matkaa Venäjän puolelle, täysin mahdollista.
Terävään kuusen katkenneeseen juurioksaan oli susiparka juossut,kun oli ajanut jänistä takaa ja nahkaan tullut reikä. Ampuivat pois kitumasta.
Ensin. Tuo susi ei ole näkynyt aikoihin tutkassa, joten on itänaapureiden tekosia. Nyt piipertäjät, joilla ei ole asioista mitään tietoa HILJAA. Muutenkin joilla ei ole asiaan mitään tekemistä kuin alkaa taas kerran nostamaan vihanpitoa esille, pitäkää helvatun pennut omista asioista huolta. Vaikka olisikin ainut pantasusi alueella joka haavakkona pyörii niin eipä ole hetkeen tutkassa näkynnä ja on LUKEN tekemä oma virhe pannan uusinnassa.
Kyllä varmaan Nusen rhy on ylpee pojistaan. Me näytetään niille!
Hyysäämään näitä raiskauksen uhreja ja vag merkkien ympäristön turmelevaa manipulointi ongelmaa ja jättäkää tällaiset sivuseikat joilla ei ole elämänne kannalta mitään merkitystä. Taas oli uutisissa mamun raiskama 10 v tyttö... eikä ketään suvakkia kiinnosta kun kiimassa näitä susia ramppaavat suojelemassa. Niin tärkeysjärjetys kaikella. Niin ennen kuin omalle kohalle sattuu, niinku täällä itäsuomessa näiden susien kanssa on käyny.
Mene sinä hyysäämään kenestä huolta kannat ja tee sen asian eteen jotakin. Suden vahingoittajat varmasti löytyvät ja saavat kuvansa mediaan.
Olisipa kadonneen ihmisen etsintä yhtä tehokasta,kuin villinä liikkuvan pedon ampujan. Maastoon eksyneen ihmisen löytäjälle jos tämäkin yksityishenkilö lupaisi 5000 euroa,kuten tämän suden ampujasta,niin moni ihminen varmaan löytyisi ennenkuin menehtyisi esim. kylmyyteen.
Kuka on tämä espanjassa asuva 5000€ seurapiirilortto?
http://mvlehti.net/2017/03/10/nurmeksessa-torkea-metsastysrikos-pantasutta-ammuttu-ja-jatetty-maastoon-kitumaan/
Kyllä taas aseita on väärissä käsissä.
Nurmeksen Homot metsästämässä!
Niinkö kiire on peräreikään ettei saalista varmisteta?
Voi vittu! Hävetkää Nurmeksen metsästäjät!
Eipä kannattaisi päivärahalaisten huudella,vai myöhästyikö piipertäjän avustus kelan ruuhkan takia.
Alueella jossa asun, on henkilöitä, jotka ajavat humalassa yhä uudestaan ja uudestaan, susia, karhuja ja ilveksia. Ei tarvinne paljon miettiä mikä näistä on aiheuttanut eniten vaaratilanteita; humalassa ajajat.
Oletko puhallusmittari kädessä tienlaidassa vai mistä tiedät. Sehän on virkavallan tehtävä?
Pitäisikköhän vähän kuitenkin henkäistä, ennen kuin ketään ristiinnaulitaan.
Lieksassa on taitavammat miehet kun yhtään ei oo jäänyt kiinni? Kaun eläköön valkoinen metsästäjä!
Veikkaan, että suden ampuja on persu tai kepualainen?
Tietääköhän Mujejärven kyläseura asiasta mitään?
Tietää, mutta ei sano.
Susi ei ole mikään perhekoira,vaan raateleva ja tappava peto,se ei katso,onko uhrina ihminen vai eläin. Minusta 5000 euron palkkio kuuluisi sellaiselle esim. seuralle,joka pitää susikantaa edes jonkinverran kurissa,että ihmisillä on turvallista liikkua esim. marjastamassa ja vaikka koiran kanssa muutenkin luontoretkellä. Piipertäjät voivat olla ihan huoletta,koska sudet eivät lopu koskaan,kyllä rajan takana on laumat odottamassa.
Terveisiä täältä susirajalta sinne kallion karhupuistoon ja herttoniemen susitielle.
Täällä kainuussa ollaan tosi tosi huolissaan kun olette tappaneet kaikki sutenne siellä
hesasa ja rakentaneet niitä kerrostaloja susien asuttamille alueille. Sudet olivat siellä
ensin, eikä siitä ole kun satavuotta, hävetkää rumat ihmiset, olette häpeäksi koko suomen kansalle. Me täällä yritämme hoivailla susia ja auttaa luonnon monimuotoisuutta, te siellä rakennatte ainoan viheralueenne (keskuspuisto) niitä
kerrostaloja täyteen, nyt joutuu oravatkin lähtemään karkuun. Teidät luonnon tuhoojat pitäisi asettaa vastuuseen teoistanne. Olette perin rumia hävetkää jos osaatte.
Metsästäjillä ei ole mitään faktaa susimääristä.
Onkos sitten viherpiipertäjällä Helsingin kerrostalossa parempi tieto.
Paikka missä asuu ei tee tietäjää, vaan se, että ottaa asioista selvää. Suomessa on edelleen noin 250 sutta. Nurmeksessa muutama lauma. Laumassa noin 6- sutta. Fiksu voi laskea kappalemäärään.
Ajatella 250 sutta kerkii nykyään tehä jälkiä koko suomen alueelle.On se hiton liikkuva otus.
Olisiko paras tieto tästä asiasta Mujejärvellä?
Erkki twistaa erkissä on tauti, erkki twistaa ei erkki siitä nauti, eiks niin ?
Jos 250 sutta jotka on 4 - 6 suden laumoissa, pystyy jatkuvasti esiintymään 2/3 maamme pinta-alasta. Olisiko niillä jokin syy näin mittavaan liikehdintään.
Hangosta - Kuhmoon on sudenjälkiä jokaisessa 400 kunnan alueella.
Stubb on ylpeä teidän matikan hallinnasta, kannattaisko twistata välillä.
Helppoa matikkaa kun muistaa, että sudella on neljä jalkaa. Suden liikkuvuutta lisää jatkuva moottorikelkkojen ja autojen vaino
Autot+on+piipeertäjien,+jotka+munat+vaahdossa+seuraavat+laumoja+pitkin+mehtiä+suojelemassa+ja+kyttäämässä+muiden+liikehdintää+rekkareita+merkkaillen.+Sitten+nämä+kettutytöt+istuvat+takapenkillä+ja+lukevat+jostakin+arvioista+paljonko+susia+on..+Arvioiden+tekijät+istuvat+taasen+500km+päässä+suojatyöpaikoissaan+ja+pyrkivät+miettimään,+miten+saavat+paikallisten+arviot+kyseenalaistettua+ja+leimaamaan+kaikki+mehtämiehet+salakaatajiksi.Arvioni+on+että+ainakin+osan+ajastaan+susia+tallustelee+nurmeksenkin+alueella+n+70-80kpl,+ja+lisääntymistehokkuuden+ottaen+huomioon+niitä+tulee+n+10%joka+vuosi+lisää.
Tuolla+10%+lisäyksellä+susia+tulisi+lisää+vain+7-8+sutta.+Taisi+mennä+prosenttilaskut+hieman+metsään.
Luonnollinen+kuolleisuus+(+++Nurmes+lisäprosentti++?)+on+eka+vuonna+n+50%.+Meni+lasku+taas+uusiksi.
kainuun puolelta tullunna.....sattu vaan voimat ehtymään nurmeksen puolelle.Minkähän takia piti iisalmeen eläinlääkärille kuskata tarpeetonta kidutusta susi paralle.NO sai luken setä ainakin paremmat kilometrikorvaukset ja päivärahat piälle
Jos en väärin muista, niin joku kirjoitti ja viittasi, että Nurmeksessa olisi metsästäjät laskeneet olevan 350 hukkaa. Oliko Karjalaisessa sellainen kirjoitus ja viite juttuun, niin muistelen.
Varmaan Juukalainen suden ammattirakastelija oli kuolinseimen vierellä. Mutta tiedänpä ettei Naumasesta ostettu asian vuoksi yhtään nestuukipakettia.
Silti nöyrä osanottoni ammatti-sudenrakastelijan suruun.
Venäjän puolella ammuttu ja silloin susi ottaa pitkät, jos on edes ammuttu, tai sitten on jäänyt auton tai muun kulkupelin alle.
Ryssiltä voisi trokata hukanhäntiä viittä tonnia vastaan lohduksi. Mukana haju.
Eikö niille hyssäreille enää lämmin somalin häntä riitäkkään siellä Pohjois-Karjalassa, vai ovatko laumat siirtyneet vaivihkaa länteen?
Just, miksei niitä muutamia pannoitettu. Olisi mukava netistäkin seurata pantasomalien maahanmuuttopuuhia.
Uskon, että Nurmeksen rhy:n puheenjohtaja pyytää japanilaiseen tyyliin itkien anteeksi, otsalla maata takoen, että hänen alueella pääsi tälläinen vahinko käymään.
Mitä mieltä ovat Nusen KP:n valtuutetut/ ehdokkaat salakaadoista?
Sehän olisi varma vaalivoitto jos tunnustaisi...
Eilen illalla maantien varrella nuuhkin ilmaa, kun semmoinen ikäänkuin ruudinkäry tunki nokkaan. Vaan sitten oivalsin, että tiehöylähän se on siitä hetkisitten pyyhältänyt ja asfaltin pintaa raastanut. Meinasin jo perättömään ilmiantoon syylistyä!
Eikö ole muuta jauhettavaa kun tämä susi asia....
Brysselistä voi tulla iso lasku Suomelle kun Eu:n tuomioistuin käsittelee viimetalviset alfanaaraiden ampumiset.
Ei mahda siellä ketään kiinnostaa
Vai isolasku! Kuvitteletko että se alfanaaras on jotenkin erinäköinen, kuin muut naaraat?
Myötähäpeää tunnen noiden jatkuvien susihyysäreiden itsensä laittamien, milloinminkin suteen liittyvän asian vuoksi valituksia EUhun. Olette aivan kuin pikkulapset hiekkalaatikolla päiväunten lähestyessä, joita vanhemmat sitten yrittävät parhaansa mukaan hyssytellä.
EUn alue alkaa olla kaaoksessa ja sitten pitäisi virkamiesten ehtiä tutkia, minkä sortin sukuelimet on sudella, käytetyt vai käyttämättömät. Eihän niitä voi erotella, kuin korkeintaan Eviran tutkimuspöydällä.
Koettakaa nyt herätä todellisuuteen, ettette tekisi koko Suomesta naurunalaista.
Olipahan alfa,tai beetta,niin susi se on kumminkin ja peto.
Kun kerta luvanvaraisia susia ammutaan,niin sitten ammutaan se susi mikä eteen tulee.Ihan älytöntä sekoilua perata metsämiehiltä,että alffaa ei saa ampua.Pitääkö vielä,kysyä mitä sukupuolta ja oletteko kenties johtavassa asemassa laumassamme?Jumalauta anna jo armoa näiden idioottien kanssa.
Perehdy mikä merkistys on laumalle alfalla. Kyllä se siitä aukee. Kivaa kevättä.
Kunpa lasten raiskaukset herättäisivät vähintään yhtä paljon meteliä kuin pantasuden ampuminen. Riippuu tekijästä sittenkin?
Sudet joutaa pois kaikki valtakunnastamme viimeistä päätä myöten. Venäjän aroilla ja taigoilla riittää susia kymmenin tuhansin, ei susien paikka ole näin pienessä valtakunnassa missä ei ole kahta kilometriä pitempää metsätaivalta.
Susi ei ole millään muotoa uhanalainen eläin. Sen sijaan metsäpeura ja naali on. Niitä ei ole kuin meillä ja lukumäärä on vain muutama sata. Ihme ettei se kiinnosta viherpiipertäjiä. Taitaa olla ihan muut intressit kyseessä kuin eläinsuojelu!
5 kilometriä on metsätaivalta minulla eikä onneksi siis naapureita, susia vaan.
Tietenkin on muut intressit kyseessä. Mielikuvituksensiivin rakennellut pilvilinnat susimatkailijoina tyssäävät, jos susia ei ole vilistämässä joka nurkan takana. Naali tai metsäpeuralla taas ei ole riittävä suojelukohde "suojelijalle", koska sillä ei omaa naamaa saisi julkisuuteen, kun ei olisi mitä vastustaa.
Jospa paikallinen kyläyhdistys laittaisi lisäpalkkion ja samalla ilmiantaisi ( jos tietää) ampujan. Siinä saattaisi tulla euroja aika helposti.....
Jospa paikallinen kyläyhdistys laittaisi lisäpalkkion susien hävittämiseksi kylältä.Susi ei kuulu ihmisten asuttamiin kyliin,eikä kaupunkiin.Susi kuuluu luontoon kauas ihmisasutuksista..Iso paha susi.Näin meille lapsille on kerrottu pienenä,punahilkkakin oli ihminen.
Taitaapa ne paikalliset kyläyhdistykset omatoimisesti harrastaa kestävää susikannanhoitoa. Niinkuin pitääkin. Paikallisiiin sopimuksiin ja asioiden hoitoihinhan tässä ollaan menossa muissakin asioissa. Paras osaaminen ja tietämyshän löytyy aina paikanpäällä!