SIPILÄN PERUMISET MONTAKO VIELÄ JÄLJELLÄ ohjelmast

Onko Sipilällä vielä muuta peruttavaa kuin työtätekevän kansan osan työajan pidennys ,mutta sillä on jo neljännesvuosisadan historia.Kepu on käynyt Ahon ajoilta asti pekkaspäivien kimppuun ,nyt Sipilä sai siitä nyt lohkaistua 100h. 24h.pois nyt saa Sipilä ja työmaalla olevat kepu-kannattajat paukutella hengseleitä että nyt me voitettiin edes jotain tässä kepun vaalivoitossa .Kuinka moni tiesi mistä nämä pekkaspäivät on tullut.Joskus 80-luvulla oli aika huono esitys työnantajilla palkka ratkaisuksi,sitten tuli Ähtäriläis syntyinen Pekkarinen esiin "työnantajien mies" tarjosi ratkaisuksi 100h. työajan lyhentämiseksi,joka kerääntyi pikkuhiljaa 100h.

3

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajattelija-49

      Viimeisin oli ministerien määrä ei mennyt viikkoakaan kun muutti jo mielipidettään

    • työläinenmalli-49

      Nyt oli varmaan liikaa mielessä kepun pääselittäjä Mauri Pekkarinen, sehän oli
      Matti Pekkanen ja siitä ne pekkas-päivät Ja tämä vuosi oli 1984

    • VoiKepunKepunKepu

      Kepunälvijän pituus-paino- ja vetomitat: millikepu, senttikepu, desikepi, kepu...

      Näitä avauksen kaltaisia juttuja kun nykyään löytyy lähes kaikilta aihealueilta, siis sellaisia, joiden ainoana sisältönä on päästä sanomaan mahdollisimman monta kertaa kielteisessä asiayhteydessä tämä heidän lempi-ilmaisunsa eli kepu.

      Nyt nämä huimat ovat jo tunkeneet tännekin yliopistojen tiedekuntia koskeville aihealueille.

      Kun seuraavan kerran laajennatte toimintakenttäänne, yksinkertaistakaa tekstiänne ja kirjoittakaa vain parisataa kertaa: kepu kepu kepu kepu kepu, jne... Ajaa sisältönsä puolesta ihan saman asian.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2527
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2126
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      122
      1809
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      97
      1803
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1547
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      139
      1140
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1031
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      21
      1022
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      987
    Aihe