Onko Maaningalla enää yhtään turvallista paikkaa lapsille ja koirille?
Lehti-, ja kaikkien muidenkin mediatietojen mukaan täällä kun riehuu se borrelooosi. Ja onpa susiakin, tai ainakin niiden jälkiä nähty runsain mitoin usein jopa ihmisen kotipihassa.
Eikö nyt joku maaninkalainen puolue-ehdokas voisi ottaa ihan sydämenasiakseen punkkien ja susien eliminoimisen, ja luvata tehdä jotakin tämän vakavan meitä entisen Maaningan kunnan asukkaita alati askarruttavan asian eteen?
Varma ääni
9
513
Vastaukset
- Ksksk
Muuta pois elää jos ei kelpaa
- Aaaa11
Oma taas vakava asia
- Älä_neurotisoi_suotta
Borrelioosia on ollut olemassa maapallolla jo kivikaudelta asti.
Mm. kuuluisalla Jäämies Ötzillä oli lääketieteellisten tutkimusten jälkeen todettu tämä tauti.
Eiköhän tässäkin asiassa tepsi ne tiedetyt niksit,, että jos liikkuu pitkässä heinikossa, tai metsässä pukeutuu pitkälahkeisiin ja hihaisiin vaatteisiin, käyttää pitkävartisia saappaita, laittaa itseensä puutiaisen torjuntaan tarkoitettuja hyönteiskarkotetteita ja ottaa varmuudelta puutiaisaivokuumerokotteen. Vaatteet kannattaa pudistella ja ravistella luonnossa käymisen jälkeen. Ja vaikka käydä heti suihkussa. Se irrottaa ainakin ne nymfit, jotka ovat vielä nuoria ja väriltään valkoisia. Borrelioosiin ei taida valitettavasti vielä olla rokotetta. Sitä saadaan odotella vielä ainakin pari vuotta.- Tieto_hälventää_pelkoja
Miksi Sinä susia pelkäät? Ihan turhaan. Susi on viimeksi tappanut ihmisen joskus 1800-luvulla. Sekään tieto ei ole takuuvarma. Koska ei voida olla varmoja, mikä eläin oli kyseessä. Villikoirien tiedetään tekevän hyökkäävän. Nehän eivät luonnostaan, ihmisiin aemmin jo tottuneina pelkää lainkaan ihmistä.
Kuule nyt, se susi taitaa pelätä enemmän sinua. Sehän yleensä väistää ihmistä. Paitsi jos sillä on rabies. Silloinhan mikä tahansa rabiesta kantava eläin tulee päälle ja puree. Ellet nyt ala sitäkin neuroottisesti pelätä, että niin käy.
Toki sudet ovat ehkä hieman muuttuneet rohkeammiksi, niiden tullessa enemmän ihmisten asutusten lähettyville. Ihmiset kun ovat rakentaneet asumuksiaan sinne sun tänne, ettei väistäminen aina ole mahdollista. Tiedossa kuitenkin on, että vain ns. eraussudet, jollakin tavalla sairautta kantavat, tai laumastaan erotetut ja erilleen jääneet hakeutuvat ihmisten pihapiireihin ravinnonsaannin toivossa.
Olisi kuitenkin parempi, että ihmiset ottaisivat tietoa ja selvää enemmän. Etenkin luontoon liittyvissä asioissa. Tieto auttaa hälventämään pelkoja ja turhia ennakkoluuloja ja korjaamaan yleisenä pidettyjä vääriä tietoja.
Kun tiedät miten toimia ja mitä tehdä, kun kohtaat luonnossa, tai missä tahansa karhun, suden, ahman, ilveksen, tai minkä tahansa eläimen, silloin Sinulla ei ole mitään syytä pelätä. Pelkääminen on täysin turhaa. - Reminded
OK. Olet ihan oikeassa. Paitsi että kyseessä oli ihmisiin jo tottunut eläin.
Eikä villinä luonnossa elävä susi.
Yleensä susi väistää ihmisiä.
- ossi6162
Olen suuntaamassa matkani k.o.paikkakunnalle.Onko siellä Suihin ottajia,ja missä.Entä kumisaapas runkkareita.Keltaset Kumisaappaat olis plussaa ,kun kimpassa runkataan.Ehdottomasti kiiltävät pitkävartiset,keltaset kumisaappaat.Kortongin kanssa tietenkin!
- Höperöitä_riittää
Kuuluiko tuo tähän heittämäsi kommentti tähän keskusteluosioon asiaan sitten millään tavalla. Hommaa huvisi ihan omin päin!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos4346261Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1213576Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?882416Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit251889Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko1091185Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?921164- 631055
- 621028
Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te76930- 41924