Varma ääni

Paniikissa

Onko Maaningalla enää yhtään turvallista paikkaa lapsille ja koirille?
Lehti-, ja kaikkien muidenkin mediatietojen mukaan täällä kun riehuu se borrelooosi. Ja onpa susiakin, tai ainakin niiden jälkiä nähty runsain mitoin usein jopa ihmisen kotipihassa.
Eikö nyt joku maaninkalainen puolue-ehdokas voisi ottaa ihan sydämenasiakseen punkkien ja susien eliminoimisen, ja luvata tehdä jotakin tämän vakavan meitä entisen Maaningan kunnan asukkaita alati askarruttavan asian eteen?

9

485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ksksk

      Muuta pois elää jos ei kelpaa

    • Aaaa11

      Oma taas vakava asia

    • Älä_neurotisoi_suotta

      Borrelioosia on ollut olemassa maapallolla jo kivikaudelta asti.
      Mm. kuuluisalla Jäämies Ötzillä oli lääketieteellisten tutkimusten jälkeen todettu tämä tauti.

      Eiköhän tässäkin asiassa tepsi ne tiedetyt niksit,, että jos liikkuu pitkässä heinikossa, tai metsässä pukeutuu pitkälahkeisiin ja hihaisiin vaatteisiin, käyttää pitkävartisia saappaita, laittaa itseensä puutiaisen torjuntaan tarkoitettuja hyönteiskarkotetteita ja ottaa varmuudelta puutiaisaivokuumerokotteen. Vaatteet kannattaa pudistella ja ravistella luonnossa käymisen jälkeen. Ja vaikka käydä heti suihkussa. Se irrottaa ainakin ne nymfit, jotka ovat vielä nuoria ja väriltään valkoisia. Borrelioosiin ei taida valitettavasti vielä olla rokotetta. Sitä saadaan odotella vielä ainakin pari vuotta.

      • Tieto_hälventää_pelkoja

        Miksi Sinä susia pelkäät? Ihan turhaan. Susi on viimeksi tappanut ihmisen joskus 1800-luvulla. Sekään tieto ei ole takuuvarma. Koska ei voida olla varmoja, mikä eläin oli kyseessä. Villikoirien tiedetään tekevän hyökkäävän. Nehän eivät luonnostaan, ihmisiin aemmin jo tottuneina pelkää lainkaan ihmistä.
        Kuule nyt, se susi taitaa pelätä enemmän sinua. Sehän yleensä väistää ihmistä. Paitsi jos sillä on rabies. Silloinhan mikä tahansa rabiesta kantava eläin tulee päälle ja puree. Ellet nyt ala sitäkin neuroottisesti pelätä, että niin käy.

        Toki sudet ovat ehkä hieman muuttuneet rohkeammiksi, niiden tullessa enemmän ihmisten asutusten lähettyville. Ihmiset kun ovat rakentaneet asumuksiaan sinne sun tänne, ettei väistäminen aina ole mahdollista. Tiedossa kuitenkin on, että vain ns. eraussudet, jollakin tavalla sairautta kantavat, tai laumastaan erotetut ja erilleen jääneet hakeutuvat ihmisten pihapiireihin ravinnonsaannin toivossa.

        Olisi kuitenkin parempi, että ihmiset ottaisivat tietoa ja selvää enemmän. Etenkin luontoon liittyvissä asioissa. Tieto auttaa hälventämään pelkoja ja turhia ennakkoluuloja ja korjaamaan yleisenä pidettyjä vääriä tietoja.

        Kun tiedät miten toimia ja mitä tehdä, kun kohtaat luonnossa, tai missä tahansa karhun, suden, ahman, ilveksen, tai minkä tahansa eläimen, silloin Sinulla ei ole mitään syytä pelätä. Pelkääminen on täysin turhaa.


      • nopeitaVuosiako

      • Reminded

        OK. Olet ihan oikeassa. Paitsi että kyseessä oli ihmisiin jo tottunut eläin.
        Eikä villinä luonnossa elävä susi.
        Yleensä susi väistää ihmisiä.


    • ossi6162

      Olen suuntaamassa matkani k.o.paikkakunnalle.Onko siellä Suihin ottajia,ja missä.Entä kumisaapas runkkareita.Keltaset Kumisaappaat olis plussaa ,kun kimpassa runkataan.Ehdottomasti kiiltävät pitkävartiset,keltaset kumisaappaat.Kortongin kanssa tietenkin!

      • Höperöitä_riittää

        Kuuluiko tuo tähän heittämäsi kommentti tähän keskusteluosioon asiaan sitten millään tavalla. Hommaa huvisi ihan omin päin!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3382
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3192
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      2718
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2548
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1495
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe