viekö uusien moottorisahojen katalysaattorit tehoja koneesta...?
moottorisahan katalysaattori
huskiboy
223116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
ei...
Tottakai katalysaattori vähän alentaa tehoja.
Väärin. Siellä on just se mitä valmistaja sanoo...
Kyllä joo se on mitä valmistaja sanoo, mutta otetaanpa katti veks ja laitetaan normi putki nii alkaa saha pureman aivan toisenlailla puuhun.
Ei sitä sieltä noin vaan oteta. Ne on usein osa rakenteellista kokonaisuutta. Kyllä sahaamalla irtoaa ja hitsaten saa kokoon mutta kokonaisuus ei ole enää sama.
Eikä tule tehoja lisää voi käydä toisinkin...
Pakoputki on sahassa kiinni kuuskulma/torx ruuveilla ja katti löytyy sieltä pakoputken sisältä että kyllä se siitä irtoaa aikas helposti. Vakio putkesta ei kattia kannata alkaa poistamaan mutta kyllähän noita sahamalleja on pilvin pimein joten käypä katiton putki varmasti löytyy. Kattihan toimii vähän niin kun mopoissa prikat putkessa eli ahistaa kaasuje pois virtaustaa ja siksi vähentää tehoja tästähän syystä ne prikat heivataan yleensä helvettiin kun halutaan mopo saada kulkemaan enemmmän.
Voehan sitä kokeella, että ottaa katin pois.
otettiin+huskista+katti+pois+ja+päästiin+käsiksi+pakokanavaan+jota+suurennettiin+5+mm+leveyttä+ja+6mm+korkeutta.+imulle+tehtiin+18+mm+lähtö+ja+levennettiin+5+mm+ja+alas+4+mm.
virtauskanavia+nostettiin+ja+tehtiin+yksi+ns"finger+port"+eli+sormihuuhtelukanava.
nyt+saha+vetää+kevyesti+ainakin+13-15+tuhatta+rpm+ja+puu+katkeaa+kuin+sulaan+voihin+työntäisi.
3%seoksella+mennään.
eli+tehoja+tuli+ROIMASTI+LISÄÄ!
No joo taas.
Minäpä otin sahasta katin pois ja kävin hakemassa 880 stiilin kaupasta. Kyllä nyt puru lentää ihan eri lailla kun otti katin pois...
meiltä hävitettiin katti noin kymmenen vuotta sitten, mutta mitään muuta ei huomattu kuin että katin karvat väheni matoilta.
Ei se katalysaattori sahaustehoa vähennä. Se vain hyödyntää pakokaasun hukkalämpöä toimiessaan. Se on ihan sama onko siellä pakoputkessa ääntä vaimentava huokoinen massa vai katalysoiva massa. Toki ilman pakoputkea sahan teho/ painosuhde kasvaa, mutta ei siinä paljon järkeä ole. Laitetaan samalla sitten runkoon, mäntään, kahvaan ja laippaan kevennysreikiä ja sylinterin ulkopuolelta ne turhat jäähdytysrivat pois :)
pakokanavan suurennos ja katti pois tehoja 40-50 prossaa lisää tulee!
Ootko+varma+ettei+se+ollut+äänet+jotka+nousi+40%+ja+kierrokset+50%.++Tehot+tippui+20%+ja+koneen+kesto+80%
Husqvarna-manuaalin mukaan 242XP 2.4kW ja 242XPCAT 2.3kW
On tossa tullut sahailtua uudella 445 e... Kyllä tuntuu laiskalta...
Olisikohan katalysaattori vinossa?
Omasta vaihdfttiin ksmpiakselin limput. Johan alkoi soimaan.
minä huomasin että vinossa oli mutta ketju kireenä kuitenkin ja esari
mulla taas löysällä,välin kiristyessä,esari mutkalla?
ei ota kiinni kun ei pyöri vaikka vinossa heh
viritä se esim pako 18 ylös
ja änäristå siguskalu pois. ajotugsen muutoss 13degrs