hallinnointikulut/juoksevat kulut/ter-luku?

kulujenkarttaja

auttakaa aloittelevaa sijoittajaa ongelmissa!

eli siis ideanani on sijoittaa pienillä kuluilla. katselin nordnetin tarjontaa ja sen tarjoamat superrahastot vaikuttivat fiksuilta valinnoilta, mutta tietenkin pitää hajauttaa sijoituksia. niinpä katsoin muita pienet kulut omaavia rahastoja, ja ihmettelin miten hallinnointipalkkio ja juoksevat kulut voivat olla ristriidassa keskenään. Eli mitä nyt eroa niillä on ja onko kokonaislukusuhde (ilmeisesti sama kuin ter-luku) vielä eri asia kuin edellä mainitut? katselin tosiaan tällaista rahastoa: https://www.nordnet.fi/mux/web/fonder/fondfakta.html?classid=F00000UIMU&ppm=0&nobuy=1&nm=Alfred Berg Osakevarainhoito B

kiitokset auttavista kommenteista :)

5

507

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jklkg

      Hallinnointipalkkio on "pelkkä" hallinnointipalkkio. Eri maissa on erilaisia sääntöjä siitä, mitä kuluja sisällytetään hallinnointipalkkioon, joten parempi verrata juoksevia kuluja tai TER:iä, jotka sisältävät myös muita mahdollisia kuluja.

      TER sisältää myös mahdolliset rahastoyhtiön tuottosidonnaiset palkkiot, juokseviin kuluihin ne eivät sisälly. Kumpikaan noista ei sisällä rahaston kaupankäyntikuluja.

      Eri lähteissä voi olla samalla rahastolla eri suuruisia juoksevia kuluja (tai TER). Se voi johtua siitä, että ne perustuvat eri laskentajaksoille, ja rahaston toteutuneissa kuluissa ko. jaksoilla on ollut eroja.

      https://www.seligson.fi/suomi/rahastot/tunnusluvut/maaritelmia.htm
      http://www.morningstar.fi/fi/news/128398/sivustollamme-käyttöön-juoksevat-kulut.aspx

      • kulujenkarttaja

        kiitokset, tämä selkeytti asiaa :)


    • kulujenkarttaja
      • jklkg

        Ensinnäkin, suosittelen että katsot rahastojen tiedot jostain muualta kuin Nordnetista. Siellä on perinteisesti virheellisiä ja/tai vanhentuneita tietoja enemmän kuin riittävästi. Morningstar on hyvä kokoelmasivusto, mutta rahastoyhtiön omat sivut on tietysti paras osoite.

        https://www.fim.com/fi/sijoittaminen/fim-rahastot/fim-likvidi/

        Todennäköisin selitys ihmeellisiin kulu-lukemiin on rahaston vaihteleva hintapolitiikka. Rahaston "normaali" hallinnointipalkkio on 0,30 %, mutta tänä vuonna se on 0,15 %. Vuoden 2015 juoksevat kulut ovat olleet 0,18 %, mutta tuossa kohtaa ei kerrota, mikä oli hallinnointipalkkio vuonna 2015. Avaintietoesitteen mukaan vuoden 2016 juoksevat kulut ovat olleet 0,10 %.


      • kulujenkarttaja

        no niin, nyt alkaa mennä kaaliin. pitää ilmeisesti olla tarkkana nordnetin tietojen kanssa, minä kun pidin oletuksena että tiedot pitävät paikkansa :/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      373
      856
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      842
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      630
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      625
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      615
    6. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    7. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      149
      591
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      576
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      557
    10. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      57
      556
    Aihe