Miksi ei makseta lapioon nojaamisesta?
suomen suojatyöpaikkojen puolue
3
1531
Vastaukset
- bjornduhn
Miksi maksaa kapitalistille liikaa jotta hän viettää ökyelämää työtötekevien ihmisten kustannuksella.
- Lassi.Lapioton
Äläpäs nyt !
"Miksi ei makseta lapioon nojaamisesta?"
Jos perustulo toteutuu ei lapioita enää tarvita niille voidaan "sosialistisen rauhanunelman" tapaan tehdä sama kuin "aseille" sulattoon ja takominen auroiksi.
Aurat taas voidaan kytkeä kapitalisti traktoriin ja vot maailma pelastuu !!
Tosin mihin tuo perustulo riittää , ei mihinkään sitähän pitää tehostaa vaikkapa 5000 euroa !! Joten kyllä laioita riittää jopa nojattavaksi asti jos nojaajia löytyy. Taitaa olla vain niin , että teoreetikot, sanaselittäjät ja ajatus pajalaiset valtaavat markkinat ??
- Taneli.Täytekynä
"suomen suojatyöpaikkojen puolue"
"Miksi ei makseta lapioon nojaamisesta?"
Tarkoittanet kuvaannollista nojaamista lapio on suojatyöpaikkojen jonossa jo 60 lukua. Silloin keksittiin tuo "parempi demokratia" ja "kultaoksat". Jokainen oli ainakin siintävä punainen ainakin siihen asti kun puolue oli järjestänyt "siistiä "sisätyötä"". Oli kunnan taiteilijaa, kehityskonsulttia, kultturineuvojaa ja vaikka sun mitä. Lainlaatijat sorvasivat kiireellä pykäliä noiden itse keksimiensä "ammattilaisten" työllistämiseen. Sama tosin pyörii nytkin ja aina vain yhteiskunnnan rahoin ja jos se koskisi vain valtakunnan tasoa olisi tilanne jokseenkin OK. Kun sen lisänä on EU-taso on kohta velkasuhde niin , että viimeisellä tuomiolla ojennetaan kaikille lasku harppuosastolle pääsyä varten !!
Pääasia on , että sosialistinen unelma yhteisomistuksesta täyttyy, tosin siinäkin osa omistaa ja osa monopolisoi omistamisen. Kas kun kääntöpuolellakin on kääntöpuolensa !!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.16810320- 552823
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan802538- 852361
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1472094Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2401928- 441392
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131375Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1151197Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei34873