"Kuka on se, joka voittaa maailman,
ellei se, joka uskoo, että Jeesus on Jumalan Poika?
Hän on se, joka on tullut veden ja veren kautta,
Jeesus Kristus,
ei ainoastaan vedessä,
vaan vedessä ja veressä;
ja Henki on se, joka todistaa,
sillä Henki on totuus.
Sillä kolme on,
jotka todistavat:
Henki
ja vesi
ja veri,
ja ne kolme pitävät yhtä.
Jos me otamme vastaan ihmisten todistuksen,
niin onhan Jumalan todistus suurempi.
Ja tämä on Jumalan todistus,
sillä Hän on todistanut Pojastansa.
Joka uskoo Jumalan Poikaan,
hänellä on todistus itsessänsä;
joka ei usko Jumalaa,
tekee hänet valhettelijaksi,
koska hän ei usko sitä todistusta,
jonka Jumala on todistanut Pojastansa.
Ja tämä on se todistus:
Jumala on antanut meille iankaikkisen elämän,
ja tämä elämä on Hänen Pojassansa.
Jolla Poika on, sillä on elämä;
jolla Jumalan Poikaa ei ole, sillä ei ole elämää."
1. Joh.5:5-12
ellei se, joka uskoo, että Jeesus on Jumalan Poika?
Hän on se, joka on tullut veden ja veren kautta,
Jeesus Kristus,
ei ainoastaan vedessä,
vaan vedessä ja veressä;
ja Henki on se, joka todistaa,
sillä Henki on totuus.
Sillä kolme on,
jotka todistavat:
Henki
ja vesi
ja veri,
ja ne kolme pitävät yhtä.
Jos me otamme vastaan ihmisten todistuksen,
niin onhan Jumalan todistus suurempi.
Ja tämä on Jumalan todistus,
sillä Hän on todistanut Pojastansa.
Joka uskoo Jumalan Poikaan,
hänellä on todistus itsessänsä;
joka ei usko Jumalaa,
tekee hänet valhettelijaksi,
koska hän ei usko sitä todistusta,
jonka Jumala on todistanut Pojastansa.
Ja tämä on se todistus:
Jumala on antanut meille iankaikkisen elämän,
ja tämä elämä on Hänen Pojassansa.
Jolla Poika on, sillä on elämä;
jolla Jumalan Poikaa ei ole, sillä ei ole elämää."
1. Joh.5:5-12
Vastaukset 9
Vanhimmat
On niin selvää ja ymmärrettävää, jokainen sana ja lause, niiden sisältö, tuossa Johanneksen kirjoittamassa Sanassa.
Kumma kun se ei riitä, siis joillekin. Siihen pitää lisätä ihmisten todistukset, vaikka Sana sanoo, että "Joka uskoo Jumalan, hänellä on TODISTUS ITSESSÄNSÄ", ja Sana sanoo, Jumalan todistus on suurempi kuin ihmisen todistus.
Silti vaaditaan ihmisen todistusta? Jos joku sanoo, että ymmärrän väärin tämän, niin silloin kuuntelen ihmistä, en usko Sanaan - mutta minä uskon Sanaan.
Niin minäkin uskon sanaan, se on ainoa oikea todistus..
-
Se ihmisen todistus on mukana tuossa paikassa. Jos luet koko kirjeen, huomaat, että kirjoittaja haluaa painottaa: Jeesus ei tullut ainoastaan vedellä vaan myös verellä. Jo tuohon aikaan oli ilmaantunut henkioppeja jotka kielsivät Kristuksen tulleen ihmiseksi. Siksi kirjoittaja kirjoittaa, että Kristus ei tullut ainoastaan kasteessa näkymättömällä tavalla, vaan hän tuli lihaksi ja vereksi. Näin siis taas on ihmisyys mukana. Ihmisen kautta, tämä toistuu raamatussa ensimmäisestä Aadamista viimeiseen Aadamiin.
Todistus on siis tapahduttava myös ihan fyysisesti veressä, suullisen evankeliumin kautta.
En ole ikäväksesi mitään muuta oppia raamatusta löytänyt.
"Todistus on siis tapahduttava myös ihan fyysisesti veressä, suullisen evankeliumin kautta."
Annas tulla mulle tuosta MOT; fyysisesti veressä, suullisen evankeliumin kautta. Miten sen ymmärrät? Mistä ihmeestä olen jäänyt paitsi?!
Ei kai se niin ikävää ole, kun et ole muuta oppia löytänyt Raamatusta (huom. erisnimi kirjoitetaan isolla alkukirjaimella, niinkuin Sana, Isä, Poika jne.).
No jos nyt haluat hiuksia halkoa niin ei varmaankaan ole kielenhuollollisesti kovin mairittelevaa kirjoittaa huutomerkkiä ja kysymysmerkkiä peräkkäin.
Niin, siis nyt en tarkoita, että todistuksen on tapahduttava juuri tietyillä sanoilla, joissa on myös "veri"- sana mukana. Enemmänkin tarkoitin, että todistaja tulee olla lihaa ja verta.
Vesi, veri ja henki toimivat yhdessä.
Sana se on, ei ihminen.
Huuto - ja kysymysmerkit sopivat hyvin yhteen, niitä käytetään yhdessä aika usein. Ole ymmärtämättä miksi käytetään.
Ajattelen että Johannes kun puhuu kolmesta todistajasta, joista yksi on veri, niin hän siinä kohtaa yksinkertaisesti puhuu Jeesuksen verestä, jonka kautta ainoastaan meillä on pääsy kaikkeinpyhimpään, niinkuin hebrealaiskirjeessä (10:19) kerrotaan.
Itselleni nuo Johanneksen sanat on suloiset ja vapauttavat, koska ne niin ihanalla tavalla todistavat Jeesuksesta.
Onko veri mielestäsi ainoastaan hengellinen, näkymätön asia?
Ihmisistä ei tule Kristuksia, eikä uhreja omien syntiensä edestä. Jeesus Kristus Jumalan lihaksi inkarnoitunut Poika, meidän Vapahtajamme on ainosyntyinen. Jeesus on Herra.
On totta että nämäkin sanat Raamatussa ovat tuolloin vallinnutta harhaoppia vastaan.
Kerinrhos oli kuuluisa harhaopettaja, joka selityksillään pyrki tekemään tyhjäksi sen totuuden, että Jeesus tuo meidän syntiuhrimme oli todellakin sekä ihminen, että Jumala samassa persoonassa. Muitakin valhetarinoita ja henkioppeja oli liikkeellä. Väitettiin että kun Jeesus käveli, ei maahan jäänyt jälkiä.
Apostoleista Johannes joka oli kaiken omin silmin nähnyt, omin korvin kuullut ja ihollaan Jeesuksen myös tuntenut, jäi viimeiseksi silminnäkijätodistajaksi, muut olivat jo kuolleet marttyyreina, vuosikymmeniä aikaisemmin.
xxx
Tänäkin päivänä on mahdoton järjellä käsittää, kuinka Jumala voi tulla ihmiseksi, ja alistua uhraamaan itsensä syntiemme sovitukseksi. Kaikkein kurjimmankin syntisen synnit on sovitettu, Pelastuksen lahja on valmiina vastaanotettavaksi.
Evankeliumin turhentamis- ja vesittämismenetelmistä ei ole puutetta tänäänkään.
Kaiken aikaa paholainen toimii aktiivisti edelleen, hävittääkseen evankeliumin ja evankeliumiin uskovat maan päältä.