Aamun Haapavesi lehessä kerrotaan että hallitus on yhtiöittämässä kunnan vesilaitoksen. Tietää rajuja korotuksia. Saukko Ville oli ollu ainoa joka vastusti yhtiöittämistä oli tehnyt oman esityksen, mutta kukaan ei ollut kannattanu. niin että sillee
Veilaitos yhtiöksi ja 20-30 pros. lisää hintaa
juuvvaan
30653
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
kyllä on kaupunki surkiassa jamassa
Hallituksen kokouksesta puuttui Tarmo Nätti, joka on sairaslomalla. Varajäsen oli estynyt pääsemään paikalle. Paikalla oli kepujen lisäksi vain vasemmiston Viljo Saukko, joka jätti eriävän mielipiteen ja sdp:n Ryyti, joka hyväksyi Keskustan esityksen mukisematta. Perussuomalaisten ryhmä ei kannata yhtiöittämistä. Tämä tulee näkymään valtuustossa.
Törkeää. Vesilaskut ovat jo nykyiselläänkin aivan Törkeitä.Naapurikunnissa vesilaskut puolta pienempiä,vaikka esim. Nivalaan vesi tuodaan Reisjärveltä asti.Haapavedellä on vesipumppaamoja joka nurkalla,eikä juomavedestä ole pulaa.Mihin hinnankorotus perustuu??Maksatetaanko kuntalaisilla jätevedenpuhdistamolla tehdyt investoinnit?Onko vesilaitoksen toiminta ollut "kustannustehokasta"?Onko jäähallin ja uimahallin vuosittaiset käyttökustannukset siirretty vesilaskuihin??Maksatetaanko veden käyttäjillä Teatterin ja Kylpyläsaaren remontit?
Loppuu se turhanpäivänen löträäminen !
Lain mukaan nimenomaan vesilaitosverkoston investoinnit pitää kerätä verkostoon liittyneiltä. Osa jopa velvoitettu liittymään. Muilla kunnan taksoilla ei voida rahoittaa vesi- ja viemäritointa. Vastaavasti ylihintaa tuottoa pääomalle saa kerätä vedestä vain tämän toiminnon tulevia investointeja varten. Näitä rahoja ei saa käyttää kunnan muiden menojen kattamiseksi. Selvää tekstiä.
Ei tämä jatkuva kunnallisten maksujen korotus vie Haapavettä muuta kuin ojasta allikkoon.
Kerskusta aikoo imeä vesi- ja energialaitosten varallisuuden kuiviin ja paikata alijäämänsä ja loput 4 miljoonaa siirtää ylijäämätilille. KUitenkin edessä on vähintään 3,5 miljoonan investointi edessä, kun Karhukankaalta vedetään toinen runkoputki vedenjakelua varten ja rakennetaan uusi alavesisäiliö. Kuinka paljon tästä maksaa Valio ja kuinka paljon kaupunki, ei ole minulla valtuutettuna tiedossa. Sen voi kuitenkin päätellä, että kun kaupunki kaappaa yhtiön varat, joutuu yhtiö tekemään urakan osaltaan velkarahalla. Ja arvatkaapa, ketkä sen maksava? Juuri niin. Me veronmaksajat. Lakia muutettiin niin, että valituksesta joutuu maksaamaan 250 euroa, mikäli valitus ei mene läpi. Tämä nostaa valituskynnystä, koska valittaja joutuu maksamaan sen omasta pussistaan. Se on kohtuutonta, kun kyse on yhteisten asioiden hoitamisesta. MIkäli Keskustapuolue ja SDP (kokoomuksesta ja vapaista vaikuttajista ei ole kanta tiedossa), hyväksyvät yhtiöittämisen ja hinnan korotuksen, olen valmis tekemään kunnallisvalituksen hallinto-oikeuteen, mikäli löytyy valitukseen mukaan lähtijöitä (250€ jaetaan valituksen tehneiden kanssa, mikäli se ei mene läpi) tai rahallisesti valituksen taakse lähteviä. Valitusoikeus korkeimpaan maksaakin sitten jo 500€. Mikäli sinne joutuu menemään, niin samalla periaatteella. Tuossa ylhäällä oli pätevä peruste valitukselle, mikäli se pitää paikkansa. Voisiko sen kirjoittaja kirjoittaa tänne, mistä laista ja mistä kohtaa tämä lainkohta löytyy. Sillä saatetaan pystyä kaatamaan keskustan ja sdp:n ajama hanke nurin. Maanantai-illan jälkeen olemme viisaampia. Jos joudumme lähtemään valituksen tielle, niin voitte olla yhteydessä allekirjoittaneeseen ja lähteä mukaan joko valittajina tai valituksen rahoittajina.
Ilkka Repo
kaupunginvaltuutettu
Perussuomalaiset kuntavaaliehdokas numero 23
puh. 04432782272
Ile valittaa ja muiden pitäs maksaa kulut. Tämä oli päivän jopa vuoden paras juttu
Hyvä kirjoitus. Väärin se on jos yhteisiä asioita ajaa että maksumieheksi joutuu. Tuo on hyvä ajatus jos samanmielisiä löytyy. Pitää muistaa että meillä kaikilla haapavetisillä on sama valitusoikeus jos koemme epäasiallisuutta päätöksissä. Tämä vesiasia on jo nostanut tunteita pintaan ja täällä palstallakin on Ilkkaa pyydetty toimimaan asian puolesta. Saatan olla yksi mukaan lähtijöistä jos näin käy. Hatunnosto Ilkalle!
No mites se tuollalailla lipsahti Ilkalla,että tuli väärä ehdokasnumero?Korjataampa tuo virhe:ILKKA REPO on ehdokasnumero 13,eli on muuten monen onnennumero.
salliiko laki kerätä rahaa näin.
Kaikki tietää,että Valio on Haapaveden suurin vedenkuluttaja.Ja Valio on myöskin suurin Jätevedenpuhdistamon kuormittaja.Osallistuuko Valio runkojohdon rakentamiskustannuksiin omalla osuudellaan vai maksatetaanko Valion vedenkulutuksesta ja jäteveden puhdistuksesta aiheutuvat kustannukset kuntalaisilla?
Haapaveden+vesilaitos+myy+vettä+noin+miljoona+kuutiota+vuodessa.+Valion+osuus+tästä+on+27%.+Valio+käyttää+siis+puhdasta+vettä+vuodessa+270+000+kuutiota!+20%:n+korotus+pelkästä+puhtaasta+vedestä+on+54+000+euroa+vuodessa.+Jos+Valio+maksaa+käyttämästään+vedestä+myös+jätevesimaksun?+joutuisi+Valio+maksamaan+reilut+270+000+euroa+vuodessa.
Jos vesi ja jätevesimaksu hinta nousee 4,95 euroon kuutiolta,niin sehän tekee Valion kohdalla yhteensä vuodessa 1,4miljoonaa euroa 270 000 kuution kulutuksella.
Ilkan ehdotushan on verrattavissa ryhmäkanteeseen, missä samaa asiaa ajavat yhdessä hakevat oikeutta ja osallistuvat kustannuksiin. Nerokas veto Ilkalta!
Maksakaa tyhymät tämä veronmaksaja vaihtaa pitäjää-
Valiota ei kuulemma korotukset koske. Kaupungilla ja Valiolla on oma sopimus. Valio maksaa vedestä huomattavasti halvempaa hintaa kuin yksityiset käyttäjät. Kyllä hintaa nyt vaan revitään yksityisiltä ihmisiltä.
Keskustapuolue+"on+päättänyt"+tänään,+että+vesimaksuja+korotettaisiin+VAIN+17%!+Ex-kaupunginjohtaja+Luukkonen+tulee+valtuustolle+valehtelemaan,...+Anteeksi!+Ei+kun+"konsultoimaan"+asiasta+ennen+päätöksentekoa.+Jos+olisin+kiero+kepulainen+ja+Haapaveden+kaupunginjohtaja,+niin+käyttäisin+tässä+asiassa+konsulttina+jotakin+kaupungin+aiempaa+kaupunginjohtajaa,+joka+tuntisi+asiat+ja+olisi+valmis+konsultoimaan+"niin+kuin+kaupunki+haluaa+asian+esitettävän."+Kun+kaupunki+vielä+on+valmis+maksamaan+tarpeeksi+paljon+tyhjänpäiväisestä+konsultoinnista,+niin+konsultti+laatii+tuplatriplaliksalla+juuri+sellaisen+esityksen+kuin+kaupunki+haluaa.+Siis,+jos+olisin+kaupunginjohtaja+ja+haluaisin+uskottavuutta+valheille.+Mutta+eihän+sellaista+Haapavedellä+tapahdu.
Ile-riepu se revittelee. Ampuu kaikki mikä liikkuu. Hellitä mies. Meinaatko voittaa vaalit keskustaa ja muitakin ihmisiä haukkumalla. Keskity vain omaan vaalityöhösi. Vai, meinaatko pettää taas.
Eipä ole Heikin töppäilyjen voittanutta tiesivät hekkmannin ukot.
Valio+käyttää+kuulemma+40%+Haapaveden+vesihuoltolaitoksen+vedestä.+Eli+400+000+kuutiometriä.+Mutta+Valio+maksaa+huomattavasti+nalempaa+hintaa+kuin+muut.
Kyläpopulistit, ottakaa asioista selvää jos revittelette.
Valio maksaa juuri saman hinnan kuin muutkin käyttäjä. Miksi nykyinen uudistus tehdään Koska edellinen vasemmisto johtoinen hallitus teki lakimuutoksen että vesilaitokset on eriytettävä kunnan kirjanpidosta, juuri sen takia ettei esim yrityksille anneta etua veden hinnassa. Lisäksi vesi ja viemärilaitoksen on katettava omat kustannukset vero varoin ei saa jakaa sosiaaliturvaa vedenmuodossa. Et kyllä Ilkka olet heikoilla valituksesi kanssa. Nythän Haapaveden vesi ja viemäri tuottaa tappiota ja tappio katetaan verovaroin.
Onhan se tuo yhtiöittämistie jo nähty.. Vuosi kaks menee OK Sitten hinta pompsahtaa.
Ihmettelen kyllä miten kepu (tilallistenpuolue) Laittaa viljelijät vielä ahtaammalle vesimaksun nostossa.
Tuosta voitaisiin lyödä vaikka vetoa. Yhtiöittämisen jälkeen tapahtuu roima hinnankorotus. Asiasta ei tulla käymään edes keskustelua, vaan se on kylmää kyytiä. Miten keskusta edes kehtaa muuta väittää, kun tietävät sen itsekin. Arvatkaa, keitä siellä tulee istumaan yhtiön hallituksessa päätöksiä tekemässä? Keskustapuolueen väki. Ei se mikään ulkopuolinen taho yhtiön hallituksessa istu, vaan Haapaveden kepulaiset.
Ilkka Repo
perussuomalaiset
Vai vasurit tällaisen lain riesaksi tekivät. Niin tietenkin et pitää valvoa ja syynätä ettei vai joku veroja maksava yritys pärjäis .On se saatana sosiaalisointia
Niinpä se Vinkin Eskokin totesi että vesimaksuja nostamalla saahaan jopa 300000 euroa kaupungille. Iliman tätä joutus veroprosenttia nostamaan puolella. Piiloverotuksestahan tässä on kyse selvästi. Kyllä keskusta osaa rahastaa ja kokkari seurasi uskollisesti mukana.
Yhtiö saa myydä kenelle haluaa ja millä hinnalla haluaa. Asiasta päättää yhtiön hallitus enemmistöpäätöksellä. Luuletteko,että suurkuluttajat maksavat saman kuin pienet? Asiaa on laitettu ajamaan "hyvä uskoiset hölmöt" jotka luulevat ajavansa yhteistä hyvää asiaa. Mutta toisaalta "maailma muuttuu eskoseni" voiko tällaiselle kehitykselle mitään. Elämä on rahamiesten käsissä ja tulee varmaankin olemaan jos arvomme ei muutu.
Yhtiöittämisen+myötä+veden+hintaa+nostetaan+ensin+20%+ja+heti+perään+kohta+lähes+tuplat+lisää.+Maanviljelijätaustaisia+valtuutettuja+oli+ainakin+5+päättämässä+eikä+kukaan+vastustanut.+Vinkki,+Eskola,+Savikoski,+Isoaho,+Niemelä.
niinpä siinäpä sen näkee mitä keskustalaisen päässä on, jokaisella ylläolevan viljelijän vesi lasku nousee jopa useamman tuhannen euroo. nythän siinä käy niin, että viljelijät tekevät omat kaivot, näin ollen heidän kohdaltaan kaupunki tai tässätapauksessa yhtiö ei tule saamaan senttiäkään. se kaivon teko maksaa kylläkin tuhansia euroja mutta se säästö tulee vuodessa.