Aion maalata vanhan, ilmeisesti polyesterihartsilla laminoidun lujitemuoviveneeni. Käykö päälle epoksimaali ja pitääkö maali levittää ruiskulla vai telalla? Kokemuksia ja neuvoja, kiitos.
Muoviveneen maalaus
Maalari
165780
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Jos ei ole varaa muuhun kuin vanhan maalailuun, kannattaa vaihtaa harrastusta!
Joillakin on pakonomainen tarve olla ilkeä toisille, jotka ovat liikkeellä kysyäkseen neuvoja. Toivottavasti tulossaoleva nimimerkkien rekisteröinti poistaa nämä pöljästit foorumeilta.
Tasan samaa mieltä kanssasi.
Nämä muutamat kestopuberteetit (BB, Daniel, Norppa jne) ovat oksettavia. Hyvä esimerkki on mahdottomaksi paisunut keskustelu purjeveneen kölin suojaamisesta. Siellä tämä BB on kunnostautunut oikein kaksinkäsin!
Iljettäviä tyyppejä!!
Soita kuule hyvä mies Hempelin tekniseen neuvontaan, sieltä saat oikeat ohjeet.
Täällä nämä Bilteman betonimiehet, ehdottelee vaikka kuinka hienoja pinnoituksia, ilman mitään käytännön tietoa tai kokemusta mm.(köli irti ja sinkitykseen ja sieltä vulganoitavaksi, eikä maksa paljoo, vain parin naarmun takia).
Tossa yläpuolella olevalle nimimerkkini ( BB =Brovo Broidi )nussijalle (koskien vanhan maalausta ja harrastuksen vaihtoa)terkkuja, kun omat aivot eivät riitä edes oman nimimerkin keksintään, fiksuinta on tietysti ottaa arvostetuin tältä foorumilta.
Sorry, jäi tää viesti kesken:
On turha luulla että pelkkä nimimerkkini varastaminen tekisi sinusta tietäjää. Olen ollut niin paljossa mukana, mailejakin yli 900.000, ettet kuitenkaan pärjää.
Jos vielä epäilet olevasi yhtä fiksu kuin minä, mene esimerkiksi keskusteluun jossa puhutaan kölin suojaamisesta. Lue sieltä, jos osaat, kommenttini. Mikäli pärjäät puoliksikaan niin hyvin kuin minä siellä olet vasta puolikas.
Olen ollut yliopistossakin ja pärjännyt sielläkin, sinä olet varmasti sivistymätön!
Siis muistakin jatkossa: on olemassa vain yksi ja ainoa oikea BB. Muut ovat tyhmiä ja sivistymättömiä matkijoita.
MINÄ! MINÄ! MINÄ! MINÄ! MINÄ! MINÄ!
MINÄ! MINÄ! MINÄ! MINÄ! MINÄ! MINÄ!
MINÄ! MINÄ! MINÄ! MINÄ! MINÄ! MINÄ!
MINÄ! MINÄ! MINÄ! MINÄ! MINÄ! MINÄ!
Hakeudu nyt herranjumala hoitoon!
Jos olet jo lääkityksessä, ota niitä pillereitä!!
Olisiko sinulla ketään, jonka kanssa voit keskustella - siis ihan oikeasti, ei vain näin sähköviestien välityksellä!!!
käyppä tsiduu mitä äänestys tulos kertoo siitä kuinka ääliö olet.
Taitaa BB jo olla hoidossa. Sinne hoitokotiin on vain saatu nettiyhteys, jota pitää nyt ahkerasti terapiamielessä harrastaa. Ettei sitten potkituta mummoja, kun vapaaksi pääsee...
polyuretaani käy suoraan puhtaaseen polyesteripintaan, kun maalaat vesilinjan yläpuolista osaa. Epoksi ei kestä auringon UV-säteilyä, vaan "liituuntuu" ajan mittaan.
Saako ton liituuntumisen myllyttämällä pois, vaiko onko maalattava päälle uusi kerros maalia?
Jos se vain pinnassa, niin lähtee myllyttämällä.
Polyuretaani ei liituunnu, joten sitä ei tarvitse myllytääkään. Sitäpaitsi epoksilla ei saada niin korkeaa kiiltoa kuin polyuretaaneilla.
Levtystavaksi käy sivuilmaruiskutus, joka on hidas ja tuottaa paljon maalipölyä. Tällä menetelmä saadaan kuitenkin silein ja kiiltävin pinta. Suurpaineruiskutus on taas nopea ja ei tuota pölyä läheskään niin paljoa. Hyvällä suuttimella päästään lähelle sivuilmaruiskutuksen tasoa. Märkää - märälle tekniikalla saadaan paras tulos molemmilla menetelmillä. Telaus ei onnistu, kalvoon tulee telaamalla kuplia telan laadusta riippumatta. Sivelyllä saadaan kohtalaisen hyvä pinta. Valumisriski on suuri, ei kalvoa saa työstää liikaa - pitää tehdä kerralla valmis pinta.
Juuri tällaisia käytännön kokemuksia saadakseni kyselin vinkkejä tältä foorumilta. Jos BB-ääliö jossain vaiheessa hankkii itselleen veneen, hänkin huomannee ettei talvisäilytyspaikalla koskaan saavuteta niitä ihanneolosuhteita, joihin maalinvalmistajien ohjeet vastuun välttämiseksi perustuvat. (Lisään tähän valmiiksi kommenttisi BB, jotta vältyt vastaamisen vaivalta: "Hanki itsellesi lämmin talvisäilytyshalli tai vaihda harrastusta!")
Mistä sen tietää onko liitumainen kerros pinnassa vaiko ei?
En ainakaan saanut sitä pois syksyllä vahalla.
Muistakaa, että polyesteri EI KOSKAAN riitä vedenalaisen osan maalaamiseen, vaan se alue on käsiteltävä epokseilla osmoosin ehkäisemiseksi. Lukekaa ohjeet Hempelin sivuilta: www.hempel.fi
Käytä epoksiprimeriä muutama kerros ja viimeistele polyuretaanimaalilla. Epoksi on tehokas vesieriste, muttei kestä aurinkoa.