Rampin nopeusrajoitus

Ramppipää

Millä nopeudella yleensä ajelette liittyvään ramppiin jossa ei ole nopeusrajoitusta.Siis sellainen joka liittyy toiseen tiehen.Mikä on hyvä nopeus ja mikä liian hidas nopeus rampissa ajelemiseen ? Entäs talvella?

Esimerkki paikka.Tullaan keskustan suunnalta vihdintietä ja liitytään ramppiin joka liittyy kehä ykköseen itäänpäin.Rampissa ei ole mitään nopeusrajoitusmerkkiä ja eikä kehä ykkösen liikenteen väistämisen osoittavan kolmion jälkeenkään ole nopeusrajoitus merkkiä.

Onko niin että tulloin nopeus jolla liitytään kehä ykköseen on automaattisesti 80kmh?(kun nyt ollaan taajaman ulkopuolella).Millä nopeudella taas on hyvä ajella rampissa?

7

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NäinOnNäkyleipä

      Voimassa on se nopeusrajoitus minkä kyltin ohitit viimeksi, eli 60km/t. Se on siis maksiminopeus. Jos on ruuhkaa tai pluikasta, niin saattaa olla viisasta ajaa hitaamminkin.

    • NäinhänSeOn

      Jos aikaisemmin käyttämälläsi tiellä on tiekohtainen rajoitus, eli pyöreä rajoitusmerkki, niin rampissa oleva rajoitus on joko 50 taajamassa tai 80 taajaman ulkopuolella.
      Nopeusrajoitus on kuitenkin yläraja ja kuten nimimerkki NäinOnNäkyleipä kirjoitti, niin joskus saattaa olla viisasta ajaa hitaamminkin.

    • Ramppipää

      Kiitoksia selventämisestä!

      Millä nopeudella pitäisi ajaa seraavassa tilanteessa: Ajat tietä taajama 50kmh sitten käännyt tielle jossa ei näy nopeusrajoitusmerkkia ja niinpä ajelet 50kmh.Tämä tie onkin ennestää tuttu ja jos olisin tullu aikaisemmasta risteyksesta olisin nähnyt 60 kmh nopeusrajoitusmerkin? Miksi tehdään 10 kmh ero nopeudessa sillä silloinhan alkaa kasautua jonoa perään?

      • NäinOnNäkyleipä

        Siinä on virhe rajoituskylttien asettelussa. Jos a.o. tiellä on 60 rajoitus, pitää risteyksissä olla 60 km/t merkki. Jos ei ole, on rajoitus se minkä viimeksi ohitit.

        Tämmöisiä paikkoja on pilvin pimein. Esimerkiksi juuri aloituksessa mainitsemassasi kohdassa Vihdintiellä on Kaupintien ja Vihdintien risteyksessä se tilanne, että Lassilasta tai Pitäjänmäestä Vihdintielle tulevat ohittavat viimeksi "taajama päättyy" liikennemerkin, joka samalla tarkoitaa 80 km/t nopeusajoitusta. Vihdintiellä on kyllä 60 km/t rajoitusmerkki, mutta se on vasta bussipysäkin jälkeen. Tämähän tarkoittaa sellaista hassua tilannetta, että pysäkiltä lähtevä bussi saa tulla Vihdintietä tulleen auton eteen, mutta pitää väistää Kaupintieltä tulleita. Mistä dosäkuski voi tietää, mistä auto on tulossa?

        Samoin Kaupintiellä olevat pyskäkit kahta puolta Vihdintietä ovat 80 alueella kun ajetaan pitkin Kaupintietä, mutta 60 aluella niille, jotka kääntyvät Vihdintieltä Kaupintielle, koska heillä on voimassa 60 rajoitus. Kyseessä on virhe liikennemerkkien asettelussa, tällaista tilannetta ei pitäisi päästää syntymään.


    • "ramppiin jossa ei ole nopeusrajoitusta"

      Siis ei ole nopeusrajoitusta? Oletko varma, että osaat liikennesäännöt?

    • asialieneeselvä

      Yleensä sopiva nopeus on 40-50 km/h mutta voit ajaa hitaamminkin jos olet epävarma ja on liukasta. Mikään kiirehän ei voi olla mikäli olet lähtenyt ajoissa liikkeelle.

    • Varovainen

      Ei kannata ajaa yli 20 km/h missään tapauksessa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      143
      2390
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      175
      1661
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      91
      1556
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      68
      1508
    5. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      79
      904
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      841
    7. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      55
      786
    8. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      58
      773
    9. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      765
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      152
      725
    Aihe