Rampin nopeusrajoitus

Ramppipää

Millä nopeudella yleensä ajelette liittyvään ramppiin jossa ei ole nopeusrajoitusta.Siis sellainen joka liittyy toiseen tiehen.Mikä on hyvä nopeus ja mikä liian hidas nopeus rampissa ajelemiseen ? Entäs talvella?

Esimerkki paikka.Tullaan keskustan suunnalta vihdintietä ja liitytään ramppiin joka liittyy kehä ykköseen itäänpäin.Rampissa ei ole mitään nopeusrajoitusmerkkiä ja eikä kehä ykkösen liikenteen väistämisen osoittavan kolmion jälkeenkään ole nopeusrajoitus merkkiä.

Onko niin että tulloin nopeus jolla liitytään kehä ykköseen on automaattisesti 80kmh?(kun nyt ollaan taajaman ulkopuolella).Millä nopeudella taas on hyvä ajella rampissa?

7

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NäinOnNäkyleipä

      Voimassa on se nopeusrajoitus minkä kyltin ohitit viimeksi, eli 60km/t. Se on siis maksiminopeus. Jos on ruuhkaa tai pluikasta, niin saattaa olla viisasta ajaa hitaamminkin.

    • NäinhänSeOn

      Jos aikaisemmin käyttämälläsi tiellä on tiekohtainen rajoitus, eli pyöreä rajoitusmerkki, niin rampissa oleva rajoitus on joko 50 taajamassa tai 80 taajaman ulkopuolella.
      Nopeusrajoitus on kuitenkin yläraja ja kuten nimimerkki NäinOnNäkyleipä kirjoitti, niin joskus saattaa olla viisasta ajaa hitaamminkin.

    • Ramppipää

      Kiitoksia selventämisestä!

      Millä nopeudella pitäisi ajaa seraavassa tilanteessa: Ajat tietä taajama 50kmh sitten käännyt tielle jossa ei näy nopeusrajoitusmerkkia ja niinpä ajelet 50kmh.Tämä tie onkin ennestää tuttu ja jos olisin tullu aikaisemmasta risteyksesta olisin nähnyt 60 kmh nopeusrajoitusmerkin? Miksi tehdään 10 kmh ero nopeudessa sillä silloinhan alkaa kasautua jonoa perään?

      • NäinOnNäkyleipä

        Siinä on virhe rajoituskylttien asettelussa. Jos a.o. tiellä on 60 rajoitus, pitää risteyksissä olla 60 km/t merkki. Jos ei ole, on rajoitus se minkä viimeksi ohitit.

        Tämmöisiä paikkoja on pilvin pimein. Esimerkiksi juuri aloituksessa mainitsemassasi kohdassa Vihdintiellä on Kaupintien ja Vihdintien risteyksessä se tilanne, että Lassilasta tai Pitäjänmäestä Vihdintielle tulevat ohittavat viimeksi "taajama päättyy" liikennemerkin, joka samalla tarkoitaa 80 km/t nopeusajoitusta. Vihdintiellä on kyllä 60 km/t rajoitusmerkki, mutta se on vasta bussipysäkin jälkeen. Tämähän tarkoittaa sellaista hassua tilannetta, että pysäkiltä lähtevä bussi saa tulla Vihdintietä tulleen auton eteen, mutta pitää väistää Kaupintieltä tulleita. Mistä dosäkuski voi tietää, mistä auto on tulossa?

        Samoin Kaupintiellä olevat pyskäkit kahta puolta Vihdintietä ovat 80 alueella kun ajetaan pitkin Kaupintietä, mutta 60 aluella niille, jotka kääntyvät Vihdintieltä Kaupintielle, koska heillä on voimassa 60 rajoitus. Kyseessä on virhe liikennemerkkien asettelussa, tällaista tilannetta ei pitäisi päästää syntymään.


    • "ramppiin jossa ei ole nopeusrajoitusta"

      Siis ei ole nopeusrajoitusta? Oletko varma, että osaat liikennesäännöt?

    • asialieneeselvä

      Yleensä sopiva nopeus on 40-50 km/h mutta voit ajaa hitaamminkin jos olet epävarma ja on liukasta. Mikään kiirehän ei voi olla mikäli olet lähtenyt ajoissa liikkeelle.

    • Varovainen

      Ei kannata ajaa yli 20 km/h missään tapauksessa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6294
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe