Rampin nopeusrajoitus

Ramppipää

Millä nopeudella yleensä ajelette liittyvään ramppiin jossa ei ole nopeusrajoitusta.Siis sellainen joka liittyy toiseen tiehen.Mikä on hyvä nopeus ja mikä liian hidas nopeus rampissa ajelemiseen ? Entäs talvella?

Esimerkki paikka.Tullaan keskustan suunnalta vihdintietä ja liitytään ramppiin joka liittyy kehä ykköseen itäänpäin.Rampissa ei ole mitään nopeusrajoitusmerkkiä ja eikä kehä ykkösen liikenteen väistämisen osoittavan kolmion jälkeenkään ole nopeusrajoitus merkkiä.

Onko niin että tulloin nopeus jolla liitytään kehä ykköseen on automaattisesti 80kmh?(kun nyt ollaan taajaman ulkopuolella).Millä nopeudella taas on hyvä ajella rampissa?

7

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NäinOnNäkyleipä

      Voimassa on se nopeusrajoitus minkä kyltin ohitit viimeksi, eli 60km/t. Se on siis maksiminopeus. Jos on ruuhkaa tai pluikasta, niin saattaa olla viisasta ajaa hitaamminkin.

    • NäinhänSeOn

      Jos aikaisemmin käyttämälläsi tiellä on tiekohtainen rajoitus, eli pyöreä rajoitusmerkki, niin rampissa oleva rajoitus on joko 50 taajamassa tai 80 taajaman ulkopuolella.
      Nopeusrajoitus on kuitenkin yläraja ja kuten nimimerkki NäinOnNäkyleipä kirjoitti, niin joskus saattaa olla viisasta ajaa hitaamminkin.

    • Ramppipää

      Kiitoksia selventämisestä!

      Millä nopeudella pitäisi ajaa seraavassa tilanteessa: Ajat tietä taajama 50kmh sitten käännyt tielle jossa ei näy nopeusrajoitusmerkkia ja niinpä ajelet 50kmh.Tämä tie onkin ennestää tuttu ja jos olisin tullu aikaisemmasta risteyksesta olisin nähnyt 60 kmh nopeusrajoitusmerkin? Miksi tehdään 10 kmh ero nopeudessa sillä silloinhan alkaa kasautua jonoa perään?

      • NäinOnNäkyleipä

        Siinä on virhe rajoituskylttien asettelussa. Jos a.o. tiellä on 60 rajoitus, pitää risteyksissä olla 60 km/t merkki. Jos ei ole, on rajoitus se minkä viimeksi ohitit.

        Tämmöisiä paikkoja on pilvin pimein. Esimerkiksi juuri aloituksessa mainitsemassasi kohdassa Vihdintiellä on Kaupintien ja Vihdintien risteyksessä se tilanne, että Lassilasta tai Pitäjänmäestä Vihdintielle tulevat ohittavat viimeksi "taajama päättyy" liikennemerkin, joka samalla tarkoitaa 80 km/t nopeusajoitusta. Vihdintiellä on kyllä 60 km/t rajoitusmerkki, mutta se on vasta bussipysäkin jälkeen. Tämähän tarkoittaa sellaista hassua tilannetta, että pysäkiltä lähtevä bussi saa tulla Vihdintietä tulleen auton eteen, mutta pitää väistää Kaupintieltä tulleita. Mistä dosäkuski voi tietää, mistä auto on tulossa?

        Samoin Kaupintiellä olevat pyskäkit kahta puolta Vihdintietä ovat 80 alueella kun ajetaan pitkin Kaupintietä, mutta 60 aluella niille, jotka kääntyvät Vihdintieltä Kaupintielle, koska heillä on voimassa 60 rajoitus. Kyseessä on virhe liikennemerkkien asettelussa, tällaista tilannetta ei pitäisi päästää syntymään.


    • "ramppiin jossa ei ole nopeusrajoitusta"

      Siis ei ole nopeusrajoitusta? Oletko varma, että osaat liikennesäännöt?

    • asialieneeselvä

      Yleensä sopiva nopeus on 40-50 km/h mutta voit ajaa hitaamminkin jos olet epävarma ja on liukasta. Mikään kiirehän ei voi olla mikäli olet lähtenyt ajoissa liikkeelle.

    • Varovainen

      Ei kannata ajaa yli 20 km/h missään tapauksessa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      28
      2380
    2. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      60
      2272
    3. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      67
      1885
    4. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      65
      1768
    5. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      194
      1707
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      83
      1638
    7. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      116
      1512
    8. Pyyntö Teelle

      Voisitko nyt vaan ystävällisesti laittaa viestin?
      Ikävä
      105
      1262
    9. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      5
      1130
    10. Martina haluaa tasoisensa miehen

      Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1077
    Aihe