Täällä esitetään jatkuvasti väite

Että maataloustuilla tuetaan kuluttajia. Jos näin kerran on niin miksi kepulaiset eivät halua niitä poistettavan heti?
9135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kysymyksesi on liian vaikea kepulaisen vastattavaksi. Se EU-ryhmä, johon Kepukin kuuluu, ajaa politiikassaan maataloustukien poistamista. Sitä on kyllä tässä asiassa todella vaikea hahmottaa tätä kepulaista järjenjuoksua. Ollaan samalla kertaa tukien lisäämisen kannalla ja samanaikaisesti poistamassa niitä.

Äänestä
  • Mitä luulet. Uhkaisiko SAK / SDP yleislakolla jos maataloustuki kuluttajilta poistettaisiin?

    Äänestä

  • JormaTähkä kirjoitti:

    Mitä luulet. Uhkaisiko SAK / SDP yleislakolla jos maataloustuki kuluttajilta poistettaisiin?

    On se hyvä, että on sinunlaisiasi puolustamassa kuluttajan saamaa maataloustukea. Sinulle tuntuu olevan oikein sydämen asia, että suomalainen kuluttaja saa maataloustukia.
    Mitenpä muuten kuluttaja maksaisikaan Euroopan kalleinta ruokaa, ellei saamillaan maataloustuilla:)

    Äänestä

  • huulenheittoa kirjoitti:

    On se hyvä, että on sinunlaisiasi puolustamassa kuluttajan saamaa maataloustukea. Sinulle tuntuu olevan oikein sydämen asia, että suomalainen kuluttaja saa maataloustukia.
    Mitenpä muuten kuluttaja maksaisikaan Euroopan kalleinta ruokaa, ellei saamillaan maataloustuilla:)

    Ei+se+minun+sydämen+asia+ole,+vaan+työväenliikkeen.+Ne+ei+halua+käyttää+rahaa+ruokaan+ja+se+on+totisesti+toteutunut+nykysuomessa+kun+vain+13%+palkasta+menee+ruokaan.

    Äänestä

Maksan verorahoista maataloustukea ja maksan kassa lla kalleinta ruokaa.
Voi vit...
Voi kun saisi itsekkin jotain palkkaukea

Äänestä

Maataloustukiin menevä veron osuus on EUn korkein.
Ja samalla elintarvikkeemme ovat EUn kalleimpiin kuuluvia.
Viljelijät kuuluvat keskimäärin tulotilaston yläneljännekseen.

Jokin ei tässä täsmää!!!!

Äänestä
  • Totta kallis aluetuki asumistuki ei täsmää tässä maailmassa.
    Toisaalta miksi osa vasemmistosta ajaa elintarviketeollisuuden alasajoa?

    Äänestä

Oks kepulla muka jotai ees välillisen huomaamattoman välilistä salaista tekemistä vaikkapa keskos ja s-ryhmän kaa yhes verovarottajan kaa jota kukaa ei huomaa koska kaikki maksaa eka veronsa sekä laskunsa ynnä perintöveronsa ku toi suvun vaihto o tehty nii helpoksi eräille ja valituille vailla osinkoa ?

Äänestä
  • Kyllä jokainen voi vaihtaa sukua. Antti Rinne on senh tehnyt jo kolmen naisen kanssa. Neljättä lykkää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


OikeistoSosDem kirjoitti:

Että maataloustuilla tuetaan kuluttajia. Jos näin kerran on niin miksi kepulaiset eivät halua niitä poistettavan heti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu