Onko kreationistissa mikrobeja?

Tiedeohjelmaa katsoessa tuli taas mieleen, että aikuisen ihmisen elimistössä on noin 2,5 kiloa bakteereja ynnä muita mikrobeja.

Miten kreationisti suhtautuu tähän? Ällöttääkö, kun joutuu kantamaan mikrobeja suolistossaan? Mitä Jumala mahtoi ajatella suunnitellessaan syntiinlankeemuksen, josta tällainen varmaankin johtuu? Ovatko kreationistin suolistossa asustavat bakteerit samaa lajia kuin sairauksia aiheuttavat bakteerit? Nielaisisiko kreationisti mielellään Kalocinia (linkit alempana) päästäkseen alivuokralaisistaan eroon?

15

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse asiassa olemme vain maapallon luonnon ylivoimaisimman menestyjän, bakteerin, kasvualustoja. On väittetty, että meissä on enemmän bakteereja kuin omia soluja, mutta väite on siinä mielessä ilmassa, että ihmisen solujen kokonaismäärästä ei löydy tieteellisesti validia arviota. Löytyyköhän ihmisessä olevien bakteerien määrästäkään?
      Joka tapauksessa me olemme erinomaisen rikkaan ja runsaan bakteeridiversiteetin kasvualustoja. Yhden ihmisen elinaikana suolistobakteerien sukupolvia ehtii uskoakseni olemaan enemmän kuin Homo sapiensin olemassaolon aikana ihmissukupolvia.
      Linnunradan liftareiden käsikirjan mukaan ihminen oli kolmanneksi älykkäin eläin maapallolla. Se on scifiä, mutta menestyksekkäinkään emme ole ainakaan pitkässä juoksussa.

      • Skepo: "On väittetty, että meissä on enemmän bakteereja kuin omia soluja, mutta väite on siinä mielessä ilmassa, että ihmisen solujen kokonaismäärästä ei löydy tieteellisesti validia arviota. Löytyyköhän ihmisessä olevien bakteerien määrästäkään?"

        SIIS

        Mihin uskot/luotat ja miksi?

        VAIHTOEHDOT:
        - Olemattomuus loi.
        - Luoja loi.

        APUA
        http://www.evoluutio.com/?o=0&a=0&st=0


    • On tieteellinen fakta, että ihmisessä on paljon mikrobeja, varsinkin erityyppisiä bakteereja. Ja ne eivät ole siellä vahingossa. Ilman bakteereja täällä ei olisi elämää. Niillä on oma tärkeä merkityksensä mm. signaalinvälittäjinä solujen välillä. Mm. immuunipuolustusjärjestelmällemme bakteerit ovat elintärkeitä. Tiede on aivan viime vuosina havainnut mm. suolistobakteerien yhteyden geenisäätelyymme. Eli ravinto, jota syömme, vaikuttaa geeneihimme bakteeristomme kautta.

      Yksi tärkeimmistä suolistobakteerien varastoista on umpilisäke, jonka tiede on todennut erittäin tärkeäksi elimeksi vastoin pseudotieteellisiä harhaoppeja, joiden mukaan ihmisessä olisi evolutiivisia jäänteitä.

      Bakteerilajeja on todella paljon todistamassa elämän monimuotoisuutta. Bakteeri kuitenkin todistaa suunnittelusta, koska kuten muutkin eliöryhmät, se ainoastaan varioituu, mutta ei muutu muuksi eliötyypiksi.

      Evoluutioteorian mukaan bakteerit ovat olleet lähes ensimmäisiä elämänmuotoja. Tiesitkö, mikä on keksimääräinen bakteerin elinikä? Noin 12 tuntia. Sinä aikana bakteerin olisi sitten pitänyt kehittää itselleen lisääntymismekanismi, jotta niiden elämä olisi jatkunut. Taisi olla evoluutiolla hieman kiire alkumetreillä.

      Evoluutiouskovaiset todistavat ihmisen älykkyyden laskua.


      • Kiitos itsellesi! Teet hyvää työtä.


      • Varioituminen johtaa uusiin lajiryhmiin, suotuisat muutokset kasaantuvat populaation genomiin. Kuten hyvin opettajana tiedät.



      • Kaikenlaista_nähtynä
        RaamattuOnTotuus kirjoitti:

        Kiitos itsellesi! Teet hyvää työtä.

        Hahha-haa!

        Siinä lainauslouhiva, vääristelevä ja valehteleva, SATIIRIJULKAISUJEN käytöstään huolimatta "muita opettava" hihhuli kehuu toista, todellisuuden horisontin tuolle puolen kauan sitten purjehtinutta, täysin keskustelukyvytöntä spammaavaa salaliittohihhulia hyvästä työstä? Sinä ROT et sitä itse varmaankaan tajua, mutta olet nyt aikamoisessa suossa rämpinyt jo pitkään ja tilanteesi muuttuu päivä päivältä avuttomammaksi.

        Palstan hourimoista yurki1000 on kävelevä salaliittovideomainosbotti, Mark5 menetetty pakkomielteinen kehäjankuttaja ja sinä sentään olet vielä työelämässä! Mieti nyt miten uskontonne saa teikäläiset käyttäytymään. Siis tuo on juuri sitä RAPPEUTUMISTA. Järkenne rappeutuu, kun teidän täytyy käyttää päivänne tämmöisellä palstalla tosiasioiden vastaisessa taistelussanne, minkä teette vain uskontonne nimeen.

        PS. Pitäisin sinua lähinnä teinimäisen tasoisen ulosantisi takia trollina, mutta kun teikäläisiä on ihan oikeasti niin kyllä kai se on uskottava, että joillain oppilasparoilla on tuommoinen arjen riesanaan...


      • MitäIhmettäHoriset

        "Tiesitkö, mikä on keksimääräinen bakteerin elinikä? Noin 12 tuntia. Sinä aikana bakteerin olisi sitten pitänyt kehittää itselleen lisääntymismekanismi, jotta niiden elämä olisi jatkunut. Taisi olla evoluutiolla hieman kiire alkumetreillä. "

        Ei hyvää päivää. Miten joku voi olla noin pönttö?


      • heshes

        "Tiesitkö, mikä on keksimääräinen bakteerin elinikä? Noin 12 tuntia."

        Tiesitkö, että bakteerit lisääntyvät jakaantumalla. Periaatteessa bakteerilla on ikuinen elämä.


      • Kyllä tiedän. Mutta kerro minulle miten ensimmäiset bakteerit 'kehittivät' itselleen jakautumiskyvyn eli lisääntymiskyvyn. Alle 12 tunnissa.


      • RaamattuOnTotuus kirjoitti:

        Kyllä tiedän. Mutta kerro minulle miten ensimmäiset bakteerit 'kehittivät' itselleen jakautumiskyvyn eli lisääntymiskyvyn. Alle 12 tunnissa.

        Mikset katso raamatusta?

        Ai niin, eihän se tiedä tuollaistenkaan olemassaolosta. Lähin vastine taitaa olla riivaajat.


      • sivustatarkkailija
        RaamattuOnTotuus kirjoitti:

        Kyllä tiedän. Mutta kerro minulle miten ensimmäiset bakteerit 'kehittivät' itselleen jakautumiskyvyn eli lisääntymiskyvyn. Alle 12 tunnissa.

        "... Mutta kerro minulle miten ensimmäiset bakteerit 'kehittivät' itselleen jakautumiskyvyn eli lisääntymiskyvyn. ..."

        Vihje ROT:lle: Miten ensimmäiset ihmiset "kehittivät" itselleen suvullisen lisääntymisen eli lisääntymiskyvyn?


    • Bakteerien hyödyllisyyttä elimistössämme nykyään suuresti yliarvioidaan.
      Suolistossa on myös runsaasti pahoja patogeeneja terveelläkin.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3518
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      100
      3356
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      56
      2853
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      59
      2656
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      92
      2475
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      53
      2046
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      23
      1337
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      96
      1288
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      363
      1180
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1053
    Aihe