Tiedeohjelmaa katsoessa tuli taas mieleen, että aikuisen ihmisen elimistössä on noin 2,5 kiloa bakteereja ynnä muita mikrobeja.
Miten kreationisti suhtautuu tähän? Ällöttääkö, kun joutuu kantamaan mikrobeja suolistossaan? Mitä Jumala mahtoi ajatella suunnitellessaan syntiinlankeemuksen, josta tällainen varmaankin johtuu? Ovatko kreationistin suolistossa asustavat bakteerit samaa lajia kuin sairauksia aiheuttavat bakteerit? Nielaisisiko kreationisti mielellään Kalocinia (linkit alempana) päästäkseen alivuokralaisistaan eroon?
Onko kreationistissa mikrobeja?
15
353
Vastaukset
Kalocin, ihmerohto kultaiselta kuusikymmenluvulta:
https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080703005021AArzqaY#
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fictional_medicines_and_drugs#Fictional_medicinesItse asiassa olemme vain maapallon luonnon ylivoimaisimman menestyjän, bakteerin, kasvualustoja. On väittetty, että meissä on enemmän bakteereja kuin omia soluja, mutta väite on siinä mielessä ilmassa, että ihmisen solujen kokonaismäärästä ei löydy tieteellisesti validia arviota. Löytyyköhän ihmisessä olevien bakteerien määrästäkään?
Joka tapauksessa me olemme erinomaisen rikkaan ja runsaan bakteeridiversiteetin kasvualustoja. Yhden ihmisen elinaikana suolistobakteerien sukupolvia ehtii uskoakseni olemaan enemmän kuin Homo sapiensin olemassaolon aikana ihmissukupolvia.
Linnunradan liftareiden käsikirjan mukaan ihminen oli kolmanneksi älykkäin eläin maapallolla. Se on scifiä, mutta menestyksekkäinkään emme ole ainakaan pitkässä juoksussa.Skepo: "On väittetty, että meissä on enemmän bakteereja kuin omia soluja, mutta väite on siinä mielessä ilmassa, että ihmisen solujen kokonaismäärästä ei löydy tieteellisesti validia arviota. Löytyyköhän ihmisessä olevien bakteerien määrästäkään?"
SIIS
Mihin uskot/luotat ja miksi?
VAIHTOEHDOT:
- Olemattomuus loi.
- Luoja loi.
APUA
http://www.evoluutio.com/?o=0&a=0&st=0
On tieteellinen fakta, että ihmisessä on paljon mikrobeja, varsinkin erityyppisiä bakteereja. Ja ne eivät ole siellä vahingossa. Ilman bakteereja täällä ei olisi elämää. Niillä on oma tärkeä merkityksensä mm. signaalinvälittäjinä solujen välillä. Mm. immuunipuolustusjärjestelmällemme bakteerit ovat elintärkeitä. Tiede on aivan viime vuosina havainnut mm. suolistobakteerien yhteyden geenisäätelyymme. Eli ravinto, jota syömme, vaikuttaa geeneihimme bakteeristomme kautta.
Yksi tärkeimmistä suolistobakteerien varastoista on umpilisäke, jonka tiede on todennut erittäin tärkeäksi elimeksi vastoin pseudotieteellisiä harhaoppeja, joiden mukaan ihmisessä olisi evolutiivisia jäänteitä.
Bakteerilajeja on todella paljon todistamassa elämän monimuotoisuutta. Bakteeri kuitenkin todistaa suunnittelusta, koska kuten muutkin eliöryhmät, se ainoastaan varioituu, mutta ei muutu muuksi eliötyypiksi.
Evoluutioteorian mukaan bakteerit ovat olleet lähes ensimmäisiä elämänmuotoja. Tiesitkö, mikä on keksimääräinen bakteerin elinikä? Noin 12 tuntia. Sinä aikana bakteerin olisi sitten pitänyt kehittää itselleen lisääntymismekanismi, jotta niiden elämä olisi jatkunut. Taisi olla evoluutiolla hieman kiire alkumetreillä.
Evoluutiouskovaiset todistavat ihmisen älykkyyden laskua.Kiitos kun jaksat vääntää rautalankaa:)
FAKTAT:
- Tiede ei kumoa Luojaa, koska Luoja on tiedon lähde.
- Kaikki luomakunnassa todistaa luomisen ja lankeemuksen historiallisuudet.
Ateistien kandee aloittaa opinnot alusta. Siis aakkosista.
"The Hebrew Language is The DNA of Creation.of Humans, The Universe and all things"
https://www.youtube.com/watch?v=hzsZk3Sl4HY
Maranatha!
https://www.youtube.com/watch?v=03vhhbdwH6EVarioituminen johtaa uusiin lajiryhmiin, suotuisat muutokset kasaantuvat populaation genomiin. Kuten hyvin opettajana tiedät.
RaamattuOnTotuus kirjoitti:
Kiitos itsellesi! Teet hyvää työtä.
Kiintoisa linkki s8int (lausutaan "saint").
http://s8int.com/
Kiintoisa ei-kristitty "kirjasto".
http://eden-saga.com/en/- Kaikenlaista_nähtynä
RaamattuOnTotuus kirjoitti:
Kiitos itsellesi! Teet hyvää työtä.
Hahha-haa!
Siinä lainauslouhiva, vääristelevä ja valehteleva, SATIIRIJULKAISUJEN käytöstään huolimatta "muita opettava" hihhuli kehuu toista, todellisuuden horisontin tuolle puolen kauan sitten purjehtinutta, täysin keskustelukyvytöntä spammaavaa salaliittohihhulia hyvästä työstä? Sinä ROT et sitä itse varmaankaan tajua, mutta olet nyt aikamoisessa suossa rämpinyt jo pitkään ja tilanteesi muuttuu päivä päivältä avuttomammaksi.
Palstan hourimoista yurki1000 on kävelevä salaliittovideomainosbotti, Mark5 menetetty pakkomielteinen kehäjankuttaja ja sinä sentään olet vielä työelämässä! Mieti nyt miten uskontonne saa teikäläiset käyttäytymään. Siis tuo on juuri sitä RAPPEUTUMISTA. Järkenne rappeutuu, kun teidän täytyy käyttää päivänne tämmöisellä palstalla tosiasioiden vastaisessa taistelussanne, minkä teette vain uskontonne nimeen.
PS. Pitäisin sinua lähinnä teinimäisen tasoisen ulosantisi takia trollina, mutta kun teikäläisiä on ihan oikeasti niin kyllä kai se on uskottava, että joillain oppilasparoilla on tuommoinen arjen riesanaan... - MitäIhmettäHoriset
"Tiesitkö, mikä on keksimääräinen bakteerin elinikä? Noin 12 tuntia. Sinä aikana bakteerin olisi sitten pitänyt kehittää itselleen lisääntymismekanismi, jotta niiden elämä olisi jatkunut. Taisi olla evoluutiolla hieman kiire alkumetreillä. "
Ei hyvää päivää. Miten joku voi olla noin pönttö? - heshes
"Tiesitkö, mikä on keksimääräinen bakteerin elinikä? Noin 12 tuntia."
Tiesitkö, että bakteerit lisääntyvät jakaantumalla. Periaatteessa bakteerilla on ikuinen elämä. Kyllä tiedän. Mutta kerro minulle miten ensimmäiset bakteerit 'kehittivät' itselleen jakautumiskyvyn eli lisääntymiskyvyn. Alle 12 tunnissa.
RaamattuOnTotuus kirjoitti:
Kyllä tiedän. Mutta kerro minulle miten ensimmäiset bakteerit 'kehittivät' itselleen jakautumiskyvyn eli lisääntymiskyvyn. Alle 12 tunnissa.
Mikset katso raamatusta?
Ai niin, eihän se tiedä tuollaistenkaan olemassaolosta. Lähin vastine taitaa olla riivaajat.- sivustatarkkailija
RaamattuOnTotuus kirjoitti:
Kyllä tiedän. Mutta kerro minulle miten ensimmäiset bakteerit 'kehittivät' itselleen jakautumiskyvyn eli lisääntymiskyvyn. Alle 12 tunnissa.
"... Mutta kerro minulle miten ensimmäiset bakteerit 'kehittivät' itselleen jakautumiskyvyn eli lisääntymiskyvyn. ..."
Vihje ROT:lle: Miten ensimmäiset ihmiset "kehittivät" itselleen suvullisen lisääntymisen eli lisääntymiskyvyn?
Bakteerien hyödyllisyyttä elimistössämme nykyään suuresti yliarvioidaan.
Suolistossa on myös runsaasti pahoja patogeeneja terveelläkin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!631962Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka711324La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta
La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt121013- 97952
- 91875
- 98715
Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa
Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko48622- 38554
- 56517
Työttömät risusavottaan
Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus243484
