Mä oon siis menossa kaverini kanssa Sailan tallin viikonloppuleirille (16-18.6) onko joku tulossa sinne voitas tutustuu :-) oon siis 12 vee tyttö :) Voitteko laittaa myös kokemuksia sieltä kun en oo koskaan ollut siellä :-)
Kokemuksia Sailan tallilla?
9
786
Vastaukset
- Kuurilankatastrofi
Eilen tuli kuluneeksi Kuurilan junaonnettomuudesta 50 vuotta. 26 henkilöä menehtyivät. Kaksi junaa törmäsivät yhteen. Molemmat junat kaatuivat ja moni matkustaja loukkasi itsensä. Turman syynä inhimillinen erehdys. Tehtyä ei saa tekemättömäksi. Jotenkin tuntuu hirvittävältä vieläkin tuo onnettomuus. Olisiko se kenties voitu välttää. Sitä ei varmaankaan koskaan saada selville, molempien junien kuljettajat menehtyivät. Mitä onnettomuuspaikkaan tulee, näkyvyys hieman huono, kyseisessä kohdassa loiva kaarre. Kaarteet luovat vaaranpaikkoja raideliikenteelle, mutta tuskin niitä välttääkään voidaan. Asia mikä hirvittää, on jatkuva nopeuksien kasvaminen. Jälki todella rumaa onnettomuuden sattuessa. Kuurilan onnettomuuspaikka sai muistomerkin 50 vuotta onnettomuuden jälkeen. Siellä rauhallinen tilaisuus hiljentyä miettimään raideliikenteen vaaroja.
- Hepostelija12
Miten tämä liittyy mitenkään tähän aiheeseen? :-)
- Sovellaopittua
Lue tarkkaan ja mieti. Sen jälkeen sovella oppimaasi.
- Kokemuksiakaipaava
Kyselin kokemuksia Sailan tallilta, en onnettomuuksista :)
- Painovirhepääsikäymään
Edelliseen tuli painovirhe. Onnettomuudesta tuli kuluneeksi 60 vuotta, ei siis 50 vuotta, kuten virheellisesti ilmoitin. Pahoittelen virhettä.
- theKarri
Hei! olen itse tulossa samaiselle leirille kanssasi! käyn sailan tunneilla viikottain, ja voin sanoa, että paikka on aivan mahtava! Saa tehdä omantasoisia tehtäviä ja heposet on ihania ja kivoja ratsastettavuudeltaan!
- Hepostelija12
Kiva kuulla!:) minkä ikäinen oot?
- Saana132
Sailan talli on siis ihan paras talli ja oon käynyt sielä nyt 8vuotta enkä parempaa tallia oo vielä löytänyt
- Kashar
Hyvä talli, siisti ja poneista pidetään hyvää huolta.
Perustaitoja opetetaan, mutta jos kehittyä haluaa ja kisata niin ei ole oikea tallia.
Koulua ja esteitä ja maastoa, hyvät maastot, rauhallinen sijainti.
Muistaakseni pari kenttää, iso miinus kun ei ole maneesia, toinen kenttä on pieni ja toinen iso, mutta kesällä taitaa edelleen olla iso kenttä esteitä täynnä, eli kouluratoja ei sujuvasti harjoitella (en tiedä onko enää sama tilanne).
Omistaja mukava .
Käy nuoria, lapsia ja aikuisia, aika rauhallinen talli silti ja ei taida olla paljon isoja hevosia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2676258- 506150
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?925804Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k405132Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️524814Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2264158Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe43981- 1513666
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!393242Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.283163