Mä oon siis menossa kaverini kanssa Sailan tallin viikonloppuleirille (16-18.6) onko joku tulossa sinne voitas tutustuu :-) oon siis 12 vee tyttö :) Voitteko laittaa myös kokemuksia sieltä kun en oo koskaan ollut siellä :-)
Kokemuksia Sailan tallilla?
9
840
Vastaukset
- Kuurilankatastrofi
Eilen tuli kuluneeksi Kuurilan junaonnettomuudesta 50 vuotta. 26 henkilöä menehtyivät. Kaksi junaa törmäsivät yhteen. Molemmat junat kaatuivat ja moni matkustaja loukkasi itsensä. Turman syynä inhimillinen erehdys. Tehtyä ei saa tekemättömäksi. Jotenkin tuntuu hirvittävältä vieläkin tuo onnettomuus. Olisiko se kenties voitu välttää. Sitä ei varmaankaan koskaan saada selville, molempien junien kuljettajat menehtyivät. Mitä onnettomuuspaikkaan tulee, näkyvyys hieman huono, kyseisessä kohdassa loiva kaarre. Kaarteet luovat vaaranpaikkoja raideliikenteelle, mutta tuskin niitä välttääkään voidaan. Asia mikä hirvittää, on jatkuva nopeuksien kasvaminen. Jälki todella rumaa onnettomuuden sattuessa. Kuurilan onnettomuuspaikka sai muistomerkin 50 vuotta onnettomuuden jälkeen. Siellä rauhallinen tilaisuus hiljentyä miettimään raideliikenteen vaaroja.
- Hepostelija12
Miten tämä liittyy mitenkään tähän aiheeseen? :-)
- Sovellaopittua
Lue tarkkaan ja mieti. Sen jälkeen sovella oppimaasi.
- Kokemuksiakaipaava
Kyselin kokemuksia Sailan tallilta, en onnettomuuksista :)
- Painovirhepääsikäymään
Edelliseen tuli painovirhe. Onnettomuudesta tuli kuluneeksi 60 vuotta, ei siis 50 vuotta, kuten virheellisesti ilmoitin. Pahoittelen virhettä.
- theKarri
Hei! olen itse tulossa samaiselle leirille kanssasi! käyn sailan tunneilla viikottain, ja voin sanoa, että paikka on aivan mahtava! Saa tehdä omantasoisia tehtäviä ja heposet on ihania ja kivoja ratsastettavuudeltaan!
- Hepostelija12
Kiva kuulla!:) minkä ikäinen oot?
- Saana132
Sailan talli on siis ihan paras talli ja oon käynyt sielä nyt 8vuotta enkä parempaa tallia oo vielä löytänyt
- Kashar
Hyvä talli, siisti ja poneista pidetään hyvää huolta.
Perustaitoja opetetaan, mutta jos kehittyä haluaa ja kisata niin ei ole oikea tallia.
Koulua ja esteitä ja maastoa, hyvät maastot, rauhallinen sijainti.
Muistaakseni pari kenttää, iso miinus kun ei ole maneesia, toinen kenttä on pieni ja toinen iso, mutta kesällä taitaa edelleen olla iso kenttä esteitä täynnä, eli kouluratoja ei sujuvasti harjoitella (en tiedä onko enää sama tilanne).
Omistaja mukava .
Käy nuoria, lapsia ja aikuisia, aika rauhallinen talli silti ja ei taida olla paljon isoja hevosia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat996976Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4116720SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1625012Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien943934Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963861Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en723787Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103592Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03290Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil62119Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161699