http://www.moottori.fi/ajoneuvot/jutut/iskutilavuudet-kasvavat-taas-volkswagen/
japanilaiset oli taas edellä muita
japanilaiset oli taas edellä muita
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Tojotan 1.6 Isolohko viitoittaa tietä.
Ymmärsitkö osssss yhtään mitä tuossa linkissäsi kerrottiin ja miten se liittyy Toyotaan?
Kyllä naurattaa kun Toyota sai kymmenen vuotta vw jälkeen vihdoin valmiiksi pienitilavuuksisen ahdetun moottorin niin vw siirtyykin jo neljännen polven ahdettuihin kasvattaen moottorin tilavuutta ja taas Toytota on jälkijunassa. No odotelkaa tuonne vuoteen 2027 niin ehkä sitten taas saavat Toyotat seuraavan ahdetun isompitilavuuksisen moottorin. Eih. Muut merkit ajavat tuolloin sähkömoottorein. Pitäisikö kehittyä hivenen nopeammin aasiassa?
Tuo tilavuuden kasvattaminen oli ihan julkista tietoa pari-kolme vuotta sitten eikä pelkästään vw osalta, myös opel oli tätä mieltä.
Niin tuottiko TSI jotain VW konsernille.
Katseleppa talouslukuja ja kannattavuutta.
Tojo tekee kestävää ja palvelee näin asiakasta myös
http://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001916611.html
VW on takonut kovaa tulosta koko ajan, ja joutui jopa antamaan positiivisen tulosvaroituksen.
Toyon tulos sen sijaan sakkasi pahasti.
Toyota menetti tammi-kesäkuussa maailman suurimman autonvalmistajan tittelin Volkswagenille. Loppuvuosi ei lupaa parempaa: Toyota varoittaa, että tämän vuoden tulos jäisi aiemmin ennustettua heikommaksi.
Ennusteen mukaan tulos putoaisi tänä vuonna peräti 44 prosenttia viime vuoteen verrattuna.
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/taas-uusi-isku-toyotalle/cTRv2Mmz
Tohjoke on tarkoitettu pöhisemään riisipellon laidalle. Nykyään niitä pöhisee myös maissipellon laidalla.
Vw on onnistunut sössimään aivan kaiken.tsi tdi ja dsg täyttä sekundaa.nyt sössi laatupuutteisen räpylälogon viimeisetkin rippeet.
Mahtaa tulla häijy kulkine kun vw yhdistää kaksi halppisautoo.
Kaikkihan sen tajuaa että vw häärii tuossakin isäntänä.skoda nimeä käytettiin vain sen vuoksi kun sillä ei ole brändi arvoa eikä suurtakaan merkitystä maailmalla.skodahan on vain räpylälogo..
Mutta pian on intiassa tuotettuja kompponentteja audissa asti.
Vw osaa halpuuttaa.luulen että skodat kasataan piakkoin intiassa tehdyistä osista.
trollipojun epätoivo näkyy sen postauksissa. Vw roikkuu konkurssin partaalla ja on Saksan uutisissa joka ainoa päivä ja uutiset ovat aina negatiivisia. Kuinka trollipoju osaakin vääntää mustasta tulevaisuudesta valkoista. Toyota-konserni sen sijaan jyrää vastustamattomasti vuodesta toiseen ilman huijauksia testaten uuden tekniikkansa ensin kotimaassa. Näin kuluttajat maailmalla saavat laadukasta tavaraa. Harmittavasti valmistuksen taso Euroopassa tai Amerikassa vastaa Toyotan vaatimuksia mutta eurooppalaisten ja jenkkien protektionismistä johtuen osa autoista on valmistettava siellä missä ostajatkin ovat ja se näkyy lopputuotteiden laadussa. Japanista tulee ja on aina tullut sen sijaan laadukasta tavaraa.
"Japanista tulee ja on aina tullut sen sijaan laadukasta tavaraa. "
Sinä et ainakaan ole japanilainen... :)
Onko muut huomanneet, että uudemmissa Ocuissa on aika paljon noita vilkkuvia sumareita ja toista etuvaloa pimeänä?
No niin 1,5 kk ajettu Skoodalla ja 3500 km. Vikoja on yllinkyllin, ei voi mitään >:(
Ollut jo kerran huollossa ja mitään vikaa ei löytynyt. Menee kohta pian uudestaan. Eipä nämä tämän palstan kertomukset aivan tuulesta temmattuja ole. Pienimmistä vioista aloittaen:
- Ikkunat huurtuu sisältä todella helposti. Tosin siitä pääsee nopeasti eroon suuremmalla tuuletuksella. Miten sitten talvella, se jää nähtäväksi.
- Sadetunnistin toimii ihan miten sattuu. Tihkuasennossahan sen pitää olla, että automaatti toimisi? Sadekuuron yllättäessä aloittaa pyyhkimisen kun sitä sattuu huvittamaan. Sateen loppuessa ja tuulilasin ollessa melkein vedetön, pyyhintä saattaa jatkua kiivaana. Täysi vitsi koko sadetunnistin!
- (Taka)jarrut vapautuvat melko hitaasti? Tästä johtuen silloin tällöin ulinaa, kun palat vielä ottavat kiinni.
- Mielestäni etupäästä kuuluu hankaavaa ääntä, kun eturenkaat on reilusti kääntyneenä esim. risteyksessä. Täällä joku kertoi, että vain vasemmalle kääntyessä. Sitä en osaa sanoa, pitää vielä kokeilla.
- Ainakin kuskin oven puolelta kuuluu selvästi tuulen suhinaa. Aivan kuin ovi ei olisi kunnolla kiinni tai tiivisteet on huonot. Tästä joku mainitsi aikaisemmin.
- Xenonit näyttävät aivan liian ylös pitkillä. Pimeällä maantiellä reunatolpat eivät loista ja kirkkain kohta näkyy puissa, kun ollaan mutkassa tasaisella tiellä. Kaverin kaverin RS:ssä sama vika. Saivat huollossa kuntoon.
- Ja tietenkin se vasen xenon harittaa vasemmalle pusikkoon valojen ollessa auto-tilassa. Siis mitä ihmeen järkeä??? Huollossa muka täysin tuntematon asia. Manuaaliasennossa valot suoristuvat heti näyttämään eteenpäin niinkuin pitääkin.
- Moottoritilasta kuuluu metallinen ujellus/vinkuna tämän tästä ja pahenee pikku hiljaa. Kuin sirkkelin ääni, mutta tietenkin hiljaisempi. Nopeudella ei ole väliä, kuuluu myös parkissa ollessa.
- En tiedä kuvittelenko vain, mutta tämä on rauhattomampi ajettava kuin edellinen Octavia 2010. Vähänkin huonokuntoisella maantiellä 100 km/h ajettaessa meno on jotenkin huteraa. 80 km/h on selvästi helpompaa. Mielestäni täällä joku kertoi samasta asiasta. Toisaalta jos päästän ratista irti, niin auto menee kyllä suoraan melko pitkän matkan. Hutera tuntemus alkaa heti, kun tartun rattiin. Tuulisella ilmalla ajo on todella rasittavaa.
Vertaan tätä nykyistä tietenkin vuoden 2010 Octaviaan ja mitään näistä vioista ei ollut siinä. Itseasiassa siinä ei ollut oikeastaan mitään vikaa. Laatu on siis huonontunut?
NÄIN SKODAN PETTYNYT OMISTAJA VAGARENAN SIVUILLA.JA NÄITÄ ON PALJON
Ja olikin luotettava lähde. Anonyymi Osssssi purkautui taas. Toisaalta hyvä, että purkauttu tällä saitilla eikä monota mummoja bingojonossa.
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/autopatruunan-aikakausi-vwssa-paattyy-ferdinand-piech-luopumassa-omistuksestaan/8Bqk38gd
herra otti herra antoi
saaste jäi
Karmea totuus paljastuu käytetyn ostajalle..
skodan ikävimmät viat ilmenevät kun autojen takuu on jo rauennut, eli noin kolmen-neljän vuoden ikäisenä. Lääkkeeksi tähän Auto Bild suosittelee erityisesti volkswagenin valmistamien autojen takuuajan pidentämistä.
Monissa maissa volkswagen on joutunut näin tekemäänkin
Ja sinulla kokemusta asiasta?
Hän puhuukin yleisellä tasolla, äärimmäisen yleisellä so. promillen osista on kyse.
Luulosairaus muistuttaa tuota.
Jokin loinen syö aivoja, kunnes kuolo korjaa?
Artikkelista: "Käytännön osoituksena trendin kääntymisestä on Golfin tapauksessa uusi 1,5-litrainen TSI ’Evo’ -moottori, joka korvaa aiemman 1,4-litraisen TSI:n."
Kuitenkin uusi Skodiak on tuotu markkinoilelmm. allaolevallayhdistelmällä.
Ilmeisemmin ne suurimman DSG-ongelmat ovat koskeneet 7-vaiheista, joka taitaa olla kuivakytkimellinen (?) ja 6-vaiheinen märkäkytkimellä (?).
"Me otimme kotimaan koeajoomme 150-hevosvoimaisen nelivetoisen 1.4 TSi:n DSG-vaihteistolla varustettuna."
"Yhdistelmä on houkutteleva. Uusi 1,4-litrainen bensiinimoottori on sitkeä ja ripeä voimanlähde. Yhdessä miellyttävästi vaihtavan 6-nopeuksisen DSG:n kanssa moottori on parhaimmillaan. DSG todella toimii yllättävän pehmeästi. Tuttua terävähköä alkunykäystä ei tuntunut."
- http://www.iltalehti.fi/autotestit/201703222200089355_at.shtml
Mutta onhan se nyt kuitenkin ollut järjetöntä eri autovalmistajilta tuoda markinoille pieniä koneita joista revitty suuremman koneen tehot mm. tuplaturboineen. Niiden pitkäikäisyyteen on vaikea luottaa merkistä riippumatta. Samoin tuo TSI 1,4 & 150 hv.
Ps. En ole tietoinen onko noiden TSI-koneiden nokkaketjuongelmia nyttemmin saatu korjattua.
Ole huoleti, Skoda kestää.
Esimerkeiksi lehti nostaa muun muassa huonot nykyakut, Volkswagenin TSI-moottorien jakoketju- ja seitsenvaihteisen DSG-vaihteiston ongelmat sekä Mazdan kehnon ruosteeneston.
Ikävimmät viat ilmenevät kun autojen takuu on jo rauennut, eli noin kolmen-neljän vuoden ikäisenä. Lääkkeeksi tähän Auto Bild suosittelee erityisesti saksalaismerkeille takuuajan pidentämistä.
skodan oletetut ajokilometrit konkretisoituu erittäin kalleilla moottorin ja vaihdelaatikon korjauksilla,,
Ole huoleti, kyllä Skoda kestää.
nyt liisiautot jää varastoon kun kukaan ei osta?
Ole huoleti. Skodan myynti kasvussa.
Jos vw.nskoda autot edes jotenkin eriteltäisiin olisi se pienen pieni huijaus kippojen valmista.vw myy 12 eri merkkiä.
http://www.moottori.fi/ajoneuvot/jutut/volkswagen-karsimassa-yhteensa-40-automallia
".....eriteltäisiin olisi se pienen pieni huijaus kippojen valmista.vw myy 12 eri merkkiä."
Voisitko kirjoittaa tämän kohdan suomeksi. Minulla on tuo neanderdahlin kieli hieman heikko.
Osaatko skeidajulli edes lukea..tyhmä ja yksinkertainenkin ilmeisesti olet kun skeidalla ajelet..
Tossa tavaamista..
https://tekniikanmaailma.fi/autot/volkswagen-maailman-suurin-autovalmistaja-tilastojen-vaaristelya/
VW toimii markkinointi.Rahallako testivoitot ja tilastovoitot?
Taitaa rahat loppua
"Ainoa vaan, ettei uutinen välttämättä pidä paikkaansa"
Ei riitä, että osaa lukea, täytyy myös sisäistää lukemansa ja sinulta se ei näemmä onnistu.
Täyttä skeidaahan skeidatehdas suoltaa ja vääristelee tilastoja.
---
"Toyota-konsernin maailmanlaajuinen myynti oli 10,18 miljoonaa ajoneuvoa, mutta Volkswagen-konserni onnistui päästöskandaalistaan huolimatta myymään 10,3 miljoonaa autoa. VW:n kasvun kerrotaan syntyneen erityisesti Kiinassa. Kolmas oli General Motors, jonka myynti jäi kuitenkin alle 10 miljoonan.
Tällaisenaan asia myös uutisoitiin ympäri maailman.
Ainoa vaan, ettei uutinen pidä paikkaansa. Kyse voi olla myös huonosta tilastoinnista ja väärien tilastojen vertailusta. Tämän näkökulman tuo esiin Forbes-talouslehden toimittaja Bertel Schmitt, joka on jo pitkään perehtynyt autotehtaiden valmistuslukemiin ja niiden tilastointiin. Hän myös perustelee näkemystään laajasti.
Lähtökohta on, että VW:n ja Toyotan lukemien ero on niin pieni, että autovalmistajien vuoden 2016 ykkösasema saattaa helposti kääntyä toisinpäinkin, jos tilastoja tarkastellaan vähänkin kriittisesti."
---
Tajuaahan tuosta nyt tyhmempikin että skoda -brändin itäautot ovat pieni osa VW merkkejä, joten toyota on toki paljon isompi tekijä automarkkinoilla kuin hikinen skeida kippanen , kuppanen itäauto.
Skodahan on merkityksetön halppis.Pelkkä räpylälogo.
Mutta eipä taida volkwagenkaan yksin muuta olla.
Jos vw.nskoda autot edes jotenkin eriteltäisiin olisi se pienen pieni huijaus kippojen valmista.vw myy 12 eri merkkiä.
http://www.moottori.fi/ajoneuvot/jutut/volkswagen-karsimassa-yhteensa-40-automallia
https://tekniikanmaailma.fi/autot/volkswagen-maailman-suurin-autovalmistaja-tilastojen-vaaristelya/
Valehtelua ja vääristelyä kaikessa.
Hupifirma.mites ne takaisin ostetut puolmiljoona sulattoon menevää saastekippaa.
Kun ajatus katkeaa, niin ei kirjoitus lain!
Kriitikon Tekstikierrättämö Oy Ab.
Tää Sekunda -tyyppi on ilmeisesti lestadiolainen. Heillä on tapana vahvistaa uskoa toistamalla samaa mantraa.
Kuule, ei mikään muu uskonto vedä vertoja Skeidauskonnolle. Yleensä kaikki uskonnot myöntää edes joitain faktoja, mutta skeidauskovaiset eivät YHTÄÄN. Ostavat hikisen kuppasen homeisen skeidakippanan jopa ilman koeajoa, testitulosten (maksettujen) perusteella.
No niin, sitä taas niin kuin vahvistettiin uskoa? Älä luovu uskostasi.
heh