Skoda FABIA vm . 2004 meni katsastuksesta läpi , mutta huomautus tuli äänenmerkk anto laitteesta . Tottakai se toimi edellisenä päivänä kun laitoin akun paikoileen mutta katsastuksessa ei enää toiminut. Haluaisin tietää saisko sen toimimaan omatoimisesti , koti konstein ,, ei oikein huvittas mokoman takija korjaamolle ? Oisko sulake palannu tms ? Pyydän sitten asillisia vastauksia , varmaan muilekkin tulee vielä vastaan sama ongelma . Autolla ajettu yli 70 000 km
Äänimerkinantolaitte ei toimi.
Fabisti
92726
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Uusi torvi maksaa parikymppiä, asennus vie aikaa kymmenen minuuttia.
Niinhän se on. Mutta päivällä aloin katsomaan sulakerasiaa niin huomasin että kohdassa 60 on sulakkeen paikka äänimerkille vaan ei minkäänlaista kontaktia kun laitoin sulakkeen,, sit hokasin lukeneeni jostakin että sulakerasia " kartta" ei välttämättä natsaa sulakerasian kanssa ! täytyy huomenna jatkaa vika sulakkeen etsimistä ja tuntea onnistumisen tunteen.
Onks tää totta?
Kyllä muuten ON TOTTA . tiesin että tää menee pilkan puolelle , enkä yllättynyt.
Ovat nykyään myyneet sorsastuspillejä skodisteille. Toimii ihan hyvin.
Ikkuna vaan auki ja puhallat pilliin.
Katotaas löytyisikö netistä ääninäyte ...
No kyllä löytyy, oikein opetusvideo!!!
https://www.youtube.com/watch?v=2Ro_sSkeQqk
En tiedä mitä katsastusmies ajattelee, kun lykkäät pillin kouraan ja sanot että tää on sitten töötti ja " näin sitä käytetään".
Vaihtoehtoisesti voit mennä kyytiin pelkääjän paikalle ja katsoa, kun se katsastusmies painaa tööttinappulaa, niin sitten vaan puhallat pilliin.
HÖPÖ, HÖPÖ Sorsa pilli ! Katsastusmies ei osanut painaa oikeela otteella siihen ratissa keskellä olevaan " muovi tyynyyn " ! Nyt kun aamulla kokeilin painaa siihen tyynyyn niin , yllätys , ylläys se toimii ! Vaatii sellasen " niksin " jotta pitää painattaa alhaalta yläviistoon. Muuten se sulakkeen paikka - 60 - ei ota vieläkään minkäänlaista vastusta kun kun laitoin sulakkeen ? No sama sille , pää asia että toimii
Höpönhöpöä taas koko ketju.
Veivaat sivuikkunan auki ja huudat lujaa tööt tööt. Ikävää tietysti jos ikkunaveivikään ei toimi.
Miksei aloittaja kerro Toyotan 4D4 ongelmista?