Olisi mukava saada kokemuksia INR-mittarin käytöstä. Olen hankkimassa itselleni mittaria. Joudun käymään pääsääntöisesti viikottain kokeessa.
On alkanut väsyttää tuo jatkuva laukkaaminen terveyskeskuksessa.
Yritin terveyskeskuksesta saada mittarin itselleni, mutta eivät suostuneet siihen. Vammasispalvelun kautta myös yritin mutta hylky sieltäkin.
Olisi mukava saada vähän vinkkejä siitä miten voi saada esimerkiksi vammaispalvelun kautta vaikka osan laitteen hinnasta.
Olisiko kokemuksia kenellekään perusteista hakemuksessa johon voi vedota.
Voin valittaa päätöksestä mutta ei taida kannattaa.
Olisi kiva tietää missä kunnissa on lähdetty kustantaa osaksi tai kokonaan mittarin hankinta ja liuskojen saaminen terveyskeskuksesta.
Kiitos jo etukäteen!
INR-mittarin hankinta
4
385
Vastaukset
- Tulppa-nainen
Kokemuksena voin kertoa, että olen ollut hyvin tyytyväinen INR-mittariini. Se mittaa luotettavasti ja on ollut minulle tarpeellinen. Mittaan joka toinen viikko, sillä minulla INR nopeasti alkaa nousta tai laskea.
Haittapuoli on hinta. Olen helsinkiläinen, enkä saanut mitään korvauksia mittaristani. Olen joutunut ostamaan kaikki liuskat ja lansetit itse. Tämä on kyllä ikävää, sillä säästän terveydenhuollon menoja paljon tällä, kun pidän huolta INR tasostani. Tukholmassa potilaat saavat ilmaisen INR-mittarin.- Tiffgery
Mistä ostit mittarin ja liuskat ja mihin hintaan? Ebay:ssa näyttää olevan molempia myynnissä. Mikä mittari sinulla on käytössä? CoaguChec julkaisi jokin aika sitten uuden InRange-INR-mittarin.
- Tulppa-nainen
Ostin mittarin ja liuskat Helsingin Stockmannin Instrumentariumista. Muualla maassa Sydänliitosta voi ostaa, Helsingissä on Instrumentarium. Ostin viisi vuotta sitten.
Tästä on jo niin monta vuotta, että en muista tarkkaa hintaa, mutta ostin mittarin ja kaksi pakettia liuskoja (silloin ihan alussa piti mitata niin tiheästi). Hinta yhteensä oli noin 900 euroa. Nyt ei tarvitse ostaa kuin yksi liuskapaketti vuodessa, se riittää. Silloin meni kesälomarahat mittariin ja liuskoihin, mutta en ole katunut.
Minulla on käytössä CoaguChek XS. Se on toiminut hyvin. Patterit olen joutunut vaihtamaan kerran. Instrumentariumista kannattaa varata aika kun ostaa mittarin, niin siellä laittavat asetukset paikoilleen. Ne joutuu patterin vaihdon jälkeen asentamaan taas, mutta silloin mittarin jo osaa paremmin.
Lansetteja olen ostanut netistä jostakin, kun niitä kerran ei ollut Instrumentariumissa. Instrumentarium ohjeisti käyttöön, mutta ohjeistuksessa oli virhe siinä, mihin veritippa sormenpäästä pitää asettaa. Tippa pitää asettaa liuskan sivuun, sillä liuska on päältä ja alta peitetty muovilla, ja muovin läpi ei tippa mene. Sivusta menee. Muuten ohjeistus oli ok. - Tarjotin
Paljonko sinulla maksoi se kone sekä lansetit sekä liuskat?
MIstä osoitteesta netistä ostit niitä?
Olen aivan alkutekijöissä koneen hankinnassaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e672090- 1041901
- 1451661
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla151641- 1031609
- 851587
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n2851367- 1191289
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241160- 701142