112 persuvaltuutettua loikannut

Kuluvalla kuntavaalikaudella jo 112 persuvaltuutettua on loikannut muihin puolueisiin. Se on uusi SM ennätys. Jos siis äänestää persua, kannattaa varautua siihen, että tämä loikkaa pian johonkin toiseen puolueeseen.
11149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Persuja petetään aina. Siihen saakka kun ne tulee järkiinsä ja vaihtaa puoluetta.

Äänestä

Ei tiennyt minne meni, kusta tuli. Näin kävi 112 persuvaltuutetulle.

Äänestä

Ei ne kaikki sitten olekkaan ihan hölmöjä?

Äänestä
  • On niissä lähteneissäkin jokunen täyspässi. Naapurikunnassa eräs vaati tieriitaansa naapurin kanssa valtuuston käsittelyyn! Kun ei saanut tukea ryhmän kahdelta muulta persulta, erosi koko ryhmästä. Toinen tuen kieltäjistä sitten loikkasi myöhemmin .

    Äänestä

Loikkarit tekee hyvää kummassakin puolueessa. Viisaus lisääntyy siellä minne menivät ja samalla tyhmyys vähenee persuissa.

Äänestä
  • Ei kovin omaperäistä. Jo Hertta Kuusinen sanoi näin 1950-luvulla, kun joku loikkasi SKDL:stä demareihn.

    Äänestä

Loikkarit ovat toisten puolueiden myyriä. Miten estää, jos ennen vaaleja väittävät olevansa PeSuja, mutta heti kun ovat saaneet äänet, niin loikkaavat omaan puolueeseen. Siksi olen ollut jo pitkään sitä mieltä, että pitäisi laittaa sitoutumisehto. Jos vaalikauden välillä mieli muuttuu puolueesta, niin pitää jättää kokonaan se vaalikausi loppuajaksi väliin. Ei saisi mennä toiseen puolueeseen, väärin saaduilla äänillä. Puoluetta saisi vaihtaa vain vaalikauden välissä.

Äänestä

Persujen seuraava loikkausaalto odotettavissa heti kunnallisvaalien jälkeen?

Äänestä
  • PersVasureihinhan näitä liittyy. Niin ne PersVasuritkin persuuntuvat eivätkä mitään huomaa.

    Jo kohta kolmasosa PersVasureista onkin Persuja.
    Vasemmistoliitto on kohta Persujen ala-osasto.
    Kohta PersVasurit joutuvat haukkumaan itseään persuilusta, hehe....

    Äänestä

Olet erehtynyt. 112 on Espoon kuntavaaliehdokkaiden lukumäärä. Siis pelkästään Persujen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ps-pettää-AINA kirjoitti:

Kuluvalla kuntavaalikaudella jo 112 persuvaltuutettua on loikannut muihin puolueisiin. Se on uusi SM ennätys. Jos siis äänestää persua, kannattaa varautua siihen, että tämä loikkaa pian johonkin toiseen puolueeseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu