Kyllä P Räsänen oli paljon parempi kuin S Essayah puhumaan asoista
Missä taito puhua
9
195
Vastaukset
- Käymäänvainn
Ei ottanut Essayah puheeksi tv:ssä perheiden asuntojen terveellisyyttä vaikka perheystävällinen olikin.
Olisi pitänyt vaatia avointa rakentamista, tietoja miten nykyisin estetään virheet uusiin rakennuksiin - se olisi ollut perheiden parhaaksi oikein kunnon jytky. - 5678933
Sari Essayahin esiintyminen vaalitentissä oli ylivoimaista, jos verrataan Antti Rinteeseen tai Petteri Orpoon. Selviytyi erinomaisesti tentistä, eikä jäänyt missään kysymyksessä sormi suuhun. Loistava tyyppi Räsäsen jälkeen, joka oli vähän räksyttäjätyyppiä.
Kysymys "peruisitteko tekemänne koulutusleikkaukset" osoittautui Essayahille yllättävän vaikeaksi. Alkoi kiemurrella ja punastella kuin pahinkin poliitikko. Olisi vain vastannut että "osittain".
- ristillistemokraatti
Pystyyn_kuollut kirjoitti:
Kysymys "peruisitteko tekemänne koulutusleikkaukset" osoittautui Essayahille yllättävän vaikeaksi. Alkoi kiemurrella ja punastella kuin pahinkin poliitikko. Olisi vain vastannut että "osittain".
Samoin ajankohtainen kysymys yksinelävistä. Melkein syntyi vaikutelma, että PJ ei tunnistanut termiä ja sen kohderyhmää.
- evlut.paavi.Räsänen
Ei ollut niin tehokas. Kun Räsänen esiintyi televisiossa niin satoja erosi kirkosta. Niin tein minäkin pari vuotta sitten. Räsänen esiintyi kuin muka joku arkkipiispa vaikka ei ole edes pappisvihkimistä.
- sapeli1234
Minusta hän peittosi tullen mennen aikaisemmin esiintyneet puoluejohtajat. Arvot kohdallaan, kyllä KD:llä on kasvunvaraa Perus.S ja Sos.dem äänestäjistä. Minun mottoni on "jokaisen postiluukun takana pitäisi olla maksaja", vastuuhenkilöstä puhumattakaan. Ääni teille eikä takinkääntäjille.
- pitäsmuistaatämä
Perhe on tärkeä ja pitäs muistaa, et on myös ns.perhehelvettejä eli on väkivaltaa, pettämistä, juopottelua ym.
Siksi moni haluaakin elää yksin, ja se ei tarkoita , et on yksinäinen.- ristillistemokraatti
Ei yksin elämistä tai yksin asumista tarvitse perustella perheväkivallalla ja muilla kauhuskenaarioilla. Yksin eläminen ihan omasta halusta ilman mitään traumoja tai sen kummempia selittelyjä on ihan Raamatussakin hyväksyttyä normaalia elämää. Yhden hengen talous ei myöskään automaattisesti tarkoita parisuhteettomuuta. Seurustella voi ilmankin, että lyödään hynttyyt yhteen ja muutetaan saman katon alle.
KD:lla on tässä asiassa vielä paljon aikansa eläneitä asenteita tuuletettavana, mikä kävi ilmi myös Essayahin tentistäkin kun oli pallo PJ:lta vielä hukassa.
- lisääkökurjuutta
Yksinasuja maksaa kaiken yksin, ja on törkeyden huippu, et asumistukea leikattas. Ihan sama kelle menee omaisuutta, kunhan yksinasuja, varsinkin vanhana saa kunnollisen asunnon lopuksi elämää ja ilman asumistukea ei onnistu.
Eilen vaan katsoin puheenjohtaja tenttiä ja asumistukea ei sai maksaa, sano puheenjohtaja?Kadehtia asuntojen omistajia on todella väärin, sillä juuri he tarjoaa asunnon köyhälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3206953Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss694096- 2083135
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242887- 741942
- 1481739
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2101722Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1651550Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201538- 891428