Missä taito puhua

Kyllä P Räsänen oli paljon parempi kuin S Essayah puhumaan asoista
9260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei ottanut Essayah puheeksi tv:ssä perheiden asuntojen terveellisyyttä vaikka perheystävällinen olikin.
Olisi pitänyt vaatia avointa rakentamista, tietoja miten nykyisin estetään virheet uusiin rakennuksiin - se olisi ollut perheiden parhaaksi oikein kunnon jytky.

Äänestä

Sari Essayahin esiintyminen vaalitentissä oli ylivoimaista, jos verrataan Antti Rinteeseen tai Petteri Orpoon. Selviytyi erinomaisesti tentistä, eikä jäänyt missään kysymyksessä sormi suuhun. Loistava tyyppi Räsäsen jälkeen, joka oli vähän räksyttäjätyyppiä.

Äänestä
  • Kysymys "peruisitteko tekemänne koulutusleikkaukset" osoittautui Essayahille yllättävän vaikeaksi. Alkoi kiemurrella ja punastella kuin pahinkin poliitikko. Olisi vain vastannut että "osittain".

    Äänestä

  • volmari kirjoitti:

    Kysymys "peruisitteko tekemänne koulutusleikkaukset" osoittautui Essayahille yllättävän vaikeaksi. Alkoi kiemurrella ja punastella kuin pahinkin poliitikko. Olisi vain vastannut että "osittain".

    Samoin ajankohtainen kysymys yksinelävistä. Melkein syntyi vaikutelma, että PJ ei tunnistanut termiä ja sen kohderyhmää.

    Äänestä

Ei ollut niin tehokas. Kun Räsänen esiintyi televisiossa niin satoja erosi kirkosta. Niin tein minäkin pari vuotta sitten. Räsänen esiintyi kuin muka joku arkkipiispa vaikka ei ole edes pappisvihkimistä.

Äänestä
  • Minusta hän peittosi tullen mennen aikaisemmin esiintyneet puoluejohtajat. Arvot kohdallaan, kyllä KD:llä on kasvunvaraa Perus.S ja Sos.dem äänestäjistä. Minun mottoni on "jokaisen postiluukun takana pitäisi olla maksaja", vastuuhenkilöstä puhumattakaan. Ääni teille eikä takinkääntäjille.

    Äänestä

Perhe on tärkeä ja pitäs muistaa, et on myös ns.perhehelvettejä eli on väkivaltaa, pettämistä, juopottelua ym.
Siksi moni haluaakin elää yksin, ja se ei tarkoita , et on yksinäinen.

Äänestä
  • Ei yksin elämistä tai yksin asumista tarvitse perustella perheväkivallalla ja muilla kauhuskenaarioilla. Yksin eläminen ihan omasta halusta ilman mitään traumoja tai sen kummempia selittelyjä on ihan Raamatussakin hyväksyttyä normaalia elämää. Yhden hengen talous ei myöskään automaattisesti tarkoita parisuhteettomuuta. Seurustella voi ilmankin, että lyödään hynttyyt yhteen ja muutetaan saman katon alle.

    KD:lla on tässä asiassa vielä paljon aikansa eläneitä asenteita tuuletettavana, mikä kävi ilmi myös Essayahin tentistäkin kun oli pallo PJ:lta vielä hukassa.

    Äänestä

Yksinasuja maksaa kaiken yksin, ja on törkeyden huippu, et asumistukea leikattas. Ihan sama kelle menee omaisuutta, kunhan yksinasuja, varsinkin vanhana saa kunnollisen asunnon lopuksi elämää ja ilman asumistukea ei onnistu.
Eilen vaan katsoin puheenjohtaja tenttiä ja asumistukea ei sai maksaa, sano puheenjohtaja?Kadehtia asuntojen omistajia on todella väärin, sillä juuri he tarjoaa asunnon köyhälle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jormukas kirjoitti:

Kyllä P Räsänen oli paljon parempi kuin S Essayah puhumaan asoista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu