Paskavedet metsään

paskathoikkalansuuhun

Vesajärvellä laskettiin paskavetet mettään vaikka oikee osote ois ollu ikaalinen ahdetie3

10

529

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tzhernobyl

      1986 tälläi keväällä satoi semmosta vettä hämeenkyrössäkin ettei ole vieläkään maastosta hävinny.

    • paskahoikkalaan

      Siinä oli vaan sadevettä ja vähän kusta.Paska kuuluu hoikkalaan.

    • hävettää

      Eikö hävetä? tahallista hommaa kuin risumies ja nyt paskaäijät!

    • Pienet.paskat.vaan

      Ei hävetä yhtään, kylä ny koivut kasvaa.

    • timotiik

      Meillä harjussa kaadetaa öljykin kasvimaalle

    • Öljytvaihtuu

      Öljy kuuluu luontoo, sieltähän se on tullutkin. Meillä on 60 vuotta vaihdettu öljyt maahan laskemalla (ei omalle maalle tietenkään).

    • Kakkamaisteri

      Esitän, että kaikki villieläimet metsistä tapetaan. Paljonko mahtaa iso uroshirvi laskea virtsaa ja ulosteita metsiin, vieläpä erottelematta pohjavesialueita. Entä näin keväällä heräilevät karhut, mitkä päästävät ns. pihkapaskankin luontoon. Kaikki muutkin villieläimet ulostavat ja virtsaavat hirvittävät päästöt metsiin ja pelloille.

      Vesajärven edusmies totesi järkevästi, että paperia ei jätteessä ollut. Siitä on todettava, että Vesajärvellä pyyhitään sammaleella. Sama tyyli on metsän eläimilläkin, ei ne käytä nokialaista eikä mänttäläistä!

    • crossaamaanlintuharjuun

      Olen aina tiennyt rikolliset tyhmiksi ja oikeasti yksinkertaisiksi mutta että maanomistaja, maanviljelijä, metsänomistaja, mitä ilmeisemmin nämäkin paikalliset ovat, eikö, niin siellä sitä tietämystä onkin, eli ei mitään väliä mistään.
      Kunhan EU tulla ja muilla kansallisilla lisillä on saatu kalliit paskakärryt ostettua niin eikö mitä tyhjennetään paskat metsään kun kalliilla on tehty uusi puhdistamo pappilanjoen sivuun.

      • luonnosta.vieraannuttu

        Miten luonto säästyy jos 5000 litraa vettä ja 20 litraa kusta
        kuskataan pohjavesialueen lävitse typen oksideja päästävällä
        ajoneuvolla 20 km puhdistamoon joka kuluttaa kemikaaleja
        ja kivihiilellä tehtyä sähköä.


    • Kaikkimaksaa

      Luonnosta.vieraannuttu ymmärtää varmaa silloin paremmin niitä jotka eivät tarvitse/halua kesämökeilleen lakien mukaista vesienpienpuhdistamoa jos koska sikala tai muu maatalousyrittäjäkään ei sitä tarvitse kuten pakollista jätteiden keräystä, koska on tähänkin asti saanut ne kuljetettua vakituisen asunnon roskiin, josta joka kuukausi maksaa.
      Luonnosta.vieraannuttu on todellakin kun kesäisin lenkkeilee maaseudun pikkuteillä ja poluilla niin lähes kaikilla takapihoilla ja maatilan nurkilla maaseutuyrittäjillä on kaatopaikka ongelma jätteineen , se mitään jos se siellä omalla maalla olisi hevosvetoajoilta sitä romua mutta kun maaleista,autoista, akuista, asbestisista katteista, eletroniikkaromustaja öljyistä alkaen sitä löytyy, se varmaan elävöittää puhdasta luontoa, tosin se alkaa tehdä vaikutelman maaseutuyrittäjästä hyvinkin yksinkertaiseksi ja laiskaksi jääneestä romurallia sahtipäissään ajelevasta aikamiespojasta jonka luonnonsuojelu näyttö jää aika pieneksi.

      Vaikka itse kuulun typenoksideja päästävään maaseudulta työhön bendelöivään veronmaksajistoon on minun 5000 litrassa jätevettä on huomattavasti enemmän puhdistettavaa kuin Vesajärveläisellä seurantalolla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      5
      4009
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      87
      2062
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      50
      856
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      784
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      184
      738
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      34
      738
    7. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      722
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      715
    9. 35
      674
    10. Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?

      Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97
      Maailman menoa
      127
      648
    Aihe