Haluaisin tuoda vanhusten ja nuorten erakoitumisen teemaksi. Aina puhutaan rahasta, mutta tämä on asia jolle voi jokainen meistä itse tehdä paljon. Mennä sekaan, jutella, kysyä kuulumiset. Käydä vanhukselle joka asuu naapurissa vaikka yhdessä kaupassa. Ei maksa mitään.
________________________________________
Asuntotuotantoa on lisättävä. Saa loppua "Jumbo keskusten" rakentelu kunnes saadaan edullisia vuokra asuntoalueita kaavoitettua ja rakennettua. Talouden kannalta se vähentää kunnallisveron korotuspaineita. "Jumbo rakentaminen" on kuin armeija termiä käyttäen -kun lirahtaa housuun niin hetken lämmittää. Vuokrahinnoittelu karannut jo niin käsistä, ettei pienituloisilta jää käteen mitään. ________________________________________
Ympäristö asiat mm. Vantaan ja Keravan joet pidettävä kunnossa. Ei voi olla oikein että yritys laskee vahingossa/tahallisesti jätteet jokiin aiheuttaen koko joen ekosysteemin kuoleman ja pitkällä aikajanalla toteutuneet istutukset.. Ei mokata tätä, eihän !
Janne Rahikka 503, kokoomus Vantaa
Kunnallisvaalit2017 Vantaa
Rahikka
3
145
Vastaukset
- Kokoomusko
Kokoomus hallituksessa jo vuosia putkeen ja vanhusten asiat ovat huonontuneet. Samalla mamut ovat ajaneet ohi kantasuomalaisiten asuntojonossa. Miten muka sinä kokoomukselaisena saat asiat muuttumaan?
- kusetusko
No mitä luulet kun kokoomus tuo kykypuolue on vain juuri aina ollut niitä kyky...............
- kusetusko
Tosin vankilassa on paremmat oltavat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1434811Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2524438Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat314251Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,94165Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1893483Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis843178Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos813109Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2372798Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432762- 522441