Ei ole töitä
rahat on kaikki
ei ole ketään tuttuja
en jaksa enää, jos vaan verisuoni katkeaisi tai sydän pysähtyisi pääsi täältä pois
rahat on kaikki
ei ole ketään tuttuja
en jaksa enää, jos vaan verisuoni katkeaisi tai sydän pysähtyisi pääsi täältä pois
Vastaukset 24
Vanhimmat
No mene hyvä ihminen töihin,kyllä töitä tekevälle löytyy Savonlinnasta se on fakta.käyt koulua ja menet sitten töihin jos et nyt osaa tehdä muuta,kuin inistä.
Kummallista touhua,toisaalta luonto karsii heikot.Niin sen pitääkin mennä.
Savonlinnasta ei töitä löydy.
vaikka olisi koulutusta ja kaikki työt käy mitä tarjolla on
Suhteella vaan pääsee
paska tilanne on
Opettelisit sinäkin Satu edes oikeinkirjoitusta ja työtilanne voisi olla aivan toisenlainen.Koulutuskin taitaa olla kova elämän koulu.Hohhoijaa ,kaikkia sitä saakin veroillaan elättää.
Elä hauku Satua. Satu on seksikäs, sie taas oot lökäpöksy.
Mikäs hätä sinulla on kun kerta "rahat on kaikki".
Savonlinnassa on työvoimapula. Töitä tekijälle riittää varmasti.
Turha on luusereiden ja yhteiskunnan parasiittien täällä nillilttää.
Kattokaa peiliin, jos ootte rahattomia!
Olotilaan on kaksi syytä; on tyhmä tai on laiska. Ei siinä sen ihmeempää.
millä aloilla on työvoimapula?
Savonlinnassa on jokaisella alalla valtava työvoimapula!
Mie olen hakenut töitä, mutta mihinkään ei oteta töihin.
Se siitä työvoimapulasta.
Ainoa yritys millä on todellinen työvoimapula on Pasastar.
Monella yrityksellä hakuajat todella pitkät.
Jos todellinen työvoimapula olisi niin töihin otettaisiin vähän nopeammin.
Toki lähihoitajan ja ravintola puolen paikkoja on, mutta ei niihin kaikki pääse.
Nyt työttömät olis kapinan paikka. Rahaa riittää aseisiin (uusia hävittäjiä hankitaan) ja sotilastarkkailijoihin, rauhanturvaajiin, kehitysapuun, muttei hoitamaan työttömyyttä. Nuorisomme kärsii mielenterveys ongelmista kun työtä ei vaan ole. Tähän Suomella on varaa, joka kostautuu vuosien kuluttua isoina ongelmina. Nuoret ja työttömä parrikaadeille että siellä eduskunnassa huomataan todelliset ongelmat.
No nii, nyt aletaan pääsemään tunnelmaan!
TOVERIT, HUOMENNA JAETAAN KIVÄÄRIT...
Monikin+firma+ja+ala+tarvitsee+työntekijöitä+mutta+tarjolla+olevista+99%+on+pelkkää+paskaa+vaatteet+päällä!
Eiköhän teikäläisellekin löydy paikka sieltä työpaja telakalta, siellähän on muitakin sulakkeensa polttaneita.
Käy työkkärissä ja kerro ongelmasta.Jos sieltä apua löytyisi ongelmaasi
Tässä+hieman+faktatietoa+savonlinnasta,+eli+paskakylästä:+
http://www.tilastokeskus.fi/tup/alue/kuntienavainluvut.html#?year=2017&active1=740
Työttömien+osuus+työvoimasta,+%,+2015 18,9
Tilastotietoa+ei+tule+tulkita+kuin+piru+raamattua+vaan+kuten+piru+ihmistä.+
Kun+lasketaan+lisäksi+"tempputyöllistetyt+ja+kaikenmaailman+haistapaskakursseilla+istuvat+nujerretut",+niin+päädytään+todelliseen+työttömyysasteeseen+joka+on+sillä+seudulla+noin+25-30%.+Sossumafian+palkkalistoilla+pyörivät+laskettuna+noin+40%.+
Työpaikat+eivät+siinä+paskakylässä+lisäänny+mihinkään+ellei+sinne+tule+teollisen+mittaluokan+valmisteita+tekevää+yritystoimintaa.+No+onko+näkyvissä?+Mitä?+Onko?+Heiluuko+hammaslääkäri+rapparin+huulet+sitä+samaa+paskaa+kuin+jo+20+v.?++Työpaikkoja+jos+ei+tule,+niin+se+vaan+menee+niin,+että+se+paskakylä+jää+vanhusreservaatiksi.+Fakta+jota+tukee+kaikki+data+mitä+löytyy+muusta+maailmasta.+
Yksinäisyys+ja+työttömyys+ovat+ns.+"hyvinvointivaltiossamme"+niin+mitavan+luokan+todellisia+ongelmia,+että+niiden+ratkaisun+pitäisi+olla+valtion+pääprioriteetti.+Eikä+esim.++"kulttuurivaihdannollisen+unelmoinnin"+parissa+ihmettely.+Siitä+kun+ei+ole+mitään+muuta+kuin+haittaa+maallemme+ja+kulttuurillemme.+Vaan+mitä+ne+tekee?+Säätää+lisää+sosialisointiin+perustuvia+tukia+kusettajille+sekä+maksuja+jo+muutenkin+ostovoimattomalle+kansalle.+Vitun+untamot.+
Onelinerit+ei+kelpaa+vastauksiksi.+Voimia+kaikille+keitä+tämä+meno+vituttaa.+Ette+ole+yksin.+Älkää+luovuttako,+asiat+muuttuvat+vielä.
Teollinen toiminta ei ole Savonlinnassa suositeltavaa, koska se kuormittaa ympäristöä. Työpaikoista viis, kunhan ympäristö ja norpat palastuu.
Vaikka teollista toimintaa tulisikin, palkataan sinne vain nuoria naisia, ja sitten ihmetellään mikä suomalaista miestä vaivaa, kun ei ole edes töissä.
se on jos tunnetaan uhoavana kommunistina, kulttuurimarxistina, omien lastensa pahoinpitelystä tuomion saaneena, joka asiassa vaihtoehto-hörhöliikkeisiin kuuluvana, äärisuvakkina, palstojen pahimpana trollina ja "työnhakijana" joka ei ikinä ole oikeaa palkkatyötä tehnyt. En minäkään sellaista hakijaa töihin ottaisi vaikka se täällä vinkuisi raskistin lailla.
Eli+sinä+joka+olet+jo+vuosia+höpöttänyt+kaikkea+mikä+ei+liity+aiheeseen+mitenkään+et+osaa+lukea+edes+tilastoja?+Vajaaälyinen+kun+ilmeisimmin+olet.+Osaston+päivähuoneessa+on+varmasti+kiva+länkyttää.++
Noin+20%+työikäisestä+väestöstä+on+siinä+kylässä+työttömänä.
+Mainitsemasi+henkilö+jota+vainoat+ties+mistä+mielisairaudesta+johtuen+on+yksi+ihminen.+
Ja+minulla+edelleenkin+on+töitä+yksityisellä+sektorilla+eikä+sinun+ei+tarvitse+huolehtia+siitä+ollenkaan.
Mene iloisten kolmannen seltorin työläisten joukkoon. Vetele viinaa pariviikkoa älä käy suihkussa ja vittuile virkailijalle. Eiköhän kuntouttavan paikka löydy. Pääset kianssaihmisten joukkoon työ ei rasita eikä työaika. Tupakka voit polteella kuten kotonasi viinasten käyttö ei onnistu mutta kait pystyt olemaan 4 tuntia selvinpäinkin.
Ei sulla mitään hätää ole, jos sulla on kaikki rahat. Anna miulekkii vähä. Raha tekee onnelliseksi, koska persaukinen ei saa naisia.
Hävettää vastata kysymykseen, "Missä sie olet nykyisin töissä?" Kun vastaan "En missään, kun kukaan ei huoli töihin", muuttuu suhtautuminen täysin. Kysyjän ilme muuttuu halveksivaksi ja tulee kiire pois. Tämän kohtaamisen jälkeen ei enää edes tervehditä. Eihän kukaan halua olla luuserin tuttu.
Tunsin erään jo edesmenneen hyvin menestyneen kaverin, joka moikkaili joka kerran kun suhailin MB:llä, mutta ei koskaan kun olin kakkosauton (Fiatin) puikoissa. Jos raha tekee ihmisestä ylimielisen pintaliitäjän, en halua olla rikas.
Miksi täällä pilkataan ihmisiä? Toivon totisesti, että se pilkka vielä sattuu teille omaan nilkkaan. Suomessa on paljon samassa tilanteessa olevia ihmisiä, tänä päivänä jos ei ole töitä niin rahat ei vaan voi riittää. Ja kaikki ei ole työkuntoisia. Eikä ne rahat riitä kuin nippanappa pkollisiin asioihin vaikka käyt töissä, jos olet tälläinen tyhmä pienipalkkainen kaupanalan töntekijä. Tulikohan paljon kirjoitusvirheitä:)
Mene toivoton mies työttömien kohtauspaikalle, sieltä saa ruokaa ja ystäviä, kohtalotovereita. Varmaan siellä paikkakunalla missä asut on työttömille oma kohtauspaikka. Yritä jostain saada apua itsellesi. Niin kauan kun on elämää, on toivoa:)
http://yle.fi/uutiset/3-9573556 lukekaapa tuo niin alkaa oma elämä näyttää ruusuiselta.