Kevättä kohti mennään. Toivoa on!

Tulin pienen tauon jälkeen taas tänne kirjoittelemaan.
Nyt eletään kevättä. Olemme saaneet nauttia auringon paisteesta. Mikäpä sen mukavampaa, kun nauttia hyvästä säästä ulkona. Olen alkanut näkemään värejäkin, kaikki eivät enää näytäkään vain harmaalta.

Vielä muutama kuukausi sitten olin ihan toisenlaisissa tunnelmissa. Silloin kaikki näytti hyvin sumuiselta. Tulevaisuus pelotti kovasti. Myös taloudellisesti meni todella heikosti. Vaikka vieläkään en ole ihan samassa tilanteessa, missä parhaimmillaan olen ollut, näen tulevaisuuden jo paljon valoisampana.
Uskon jo siihen, että voin saavuttaa sen, minkä ehdin menettää.
Kaikkea ei voi saada heti, täytyy vain hyväksyä se, että kuntoutuminen vie nyt aikaa.

Keväänodotusta kaikille!

9

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikä.on.tarinasi

      Mikä on ollut ongelmasi?

      Onko sinulle miestä turvanasi?

      • Luultavasti_se_on

        parantumaton homo niin kuin yksi päijät-hämäläinen ainakin.


      • Miksi minun viestini poistettiin? Siinä ei ollut mitään sääntöjen vastaista! Totesin viestissäni vain lyhyesti, että en ole homo. En ymmärrä, mikä tuossa nyt on niin sääntöjen vastaista, että sellainen täytyy poistaa. Onko se kiellettyä nykyään todeta tuollaista. Jos olisin homo ja olisin vastannut, että kyllä olen, niin se varmaan olisi saanut olla täällä. Miksi sananvapautta näin rajoitetaan?
        Miksi hetero ei voi todeta olevansa hetero?


      • En etsi täältä puolisoa, enkä näin ollen tuo omaa sukupuoltakaan esille.
        Pyrin kirjoittelemaan mahdollisimman anonyymisti. Asiani kannalta ei ole suuremmin merkitystä, kumpaa sukupuolta edustan, vai edustanko mitään.
        Sen verran voin paljastaa, että sukupuoleni mahtuu perinteiseen 2-jakoiseen määritelmään. Edustan siis jompaa kumpaa niistä ja suuntautumiseltani olen hetero.


      • kunhan_sivusta_totean
        Luzer kirjoitti:

        En etsi täältä puolisoa, enkä näin ollen tuo omaa sukupuoltakaan esille.
        Pyrin kirjoittelemaan mahdollisimman anonyymisti. Asiani kannalta ei ole suuremmin merkitystä, kumpaa sukupuolta edustan, vai edustanko mitään.
        Sen verran voin paljastaa, että sukupuoleni mahtuu perinteiseen 2-jakoiseen määritelmään. Edustan siis jompaa kumpaa niistä ja suuntautumiseltani olen hetero.

        Rahavaikeuksista voi hyvin päätellä sinun olevan miespuolinen. Naiselle on harvinaisempaa olla samaan aikaa rahaton ja tulla vielä siitä avautumaan roskaforumille. Todennäköisyyssuhde 1/200


    • Kuuluukohan_tämä

      nimimerkki Luzer siihen Sofia-ryhmään?Kirjoittipa tänne kuka tahansa mitä tahansa niin heti ilmestyy ympärille joukko riekkujia, että feikit mellastavat.

      • En kuulu siihen ryhmään. En ymmärrä feikkausta. Sofiat ynnä muut vaikuttavat sellaisilta, mitä nyt tutustuin niiden nimimerkkien kirjoituskiin.


    • Syrjäytyneen_vanhempi

      Hyvä hyvä. Optimismi kannattaa.
      Esimerkki: Kaksi hiirtä putosi ruokakomerossa kermakannuun. Toinen oli optimisti mutta toinen pessimisti. Pessimistihiiri totesi, ettei täältä ole mitään mahdollisuutta päästä pois, antoi periksi ja hukkui. Optimistihiiri sensijaan ajatteli, että kannattaa yrittää niin kauan kuin jaksaa ja jatkoi uimista. Lopulta jalkojen alla tuntui jotain kiinteää, jolloin hiiri pääsi ponnistamaan kannusta pois. Kerma oli muuttunut voiksi.

      • Niin. Optimismi kannattaa. Mutta masentuneena sitä helposti ajattelee että kaikki on menetetty. Etenkin silloin ajattelee näin, kun rahat ovat täysin loppu, eikä yrittämisistä huolimatta sitä saa. Edelleenkin olen köyhä, mutta olen vihdoin avun piirissä, eikä nälkääkään tarvi enää nähdä. Ravitulla mielellä jaksaa ihan eri tavalla myös itse tehdä sellaisia valintoja, jotka nostavat itteä suosta. Olen jaksanut nyt käydä seuroissakin.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      102
      4867
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1354
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1353
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe