Erakoitunut vai päästäni pipi.

höperökerholainen

Kotiäitinä vuosien ajan ja pikkupaikkakunnalla asun.Ahdistaa elämä, pelkään ihmisiä ja kohtaamisia.En osaa puhua ja jälkeenpäin mietin sanomisiani.Jotenkin tuntuu että onnistun omilla puheillani kääntämään ihmiset minua vastaan ja tuntuu että aistin ihmisistä ajatuksia jotka ovat minua vastaan.Tämä kielteisyys ihmisiä kohtaan vaivaa miestäni vaikka hänkin on samanlainen mutta ei myönnä.Välillä taas olen maailman rohkein ja elämä hymyilee minulle en välitä paskaakaan ja juttelen kaikille niitä näitä.Onko masennusta ? jaksan hoitaa lapset ja kodin mutta tää ulkopuolinen maailma ja ihmisten käyttäytyminen kummastuttaa että miten kohdalleni osuu aina ne kaikki idiootit jotka laukovat suustaan mitä tahtoo.Enkä itse uskalla puolustaa omia mielipiteitäni koska yritän olla mukava ja kohtelias.

4

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samatilanne

      Sama. Minulla todettu bipolaarihäiriö tyyppi 2. Mutta kaikki tuo kuvailemasi ei liity häiriöön vaan persoonallisuuteen. Minulla todettu estynyt persoonallisuus. On vaikea olla ihmisten seurassa, paitsi oman lähipiirin. Kun iskee hypomania ei ole mitään vaikeuksia :).
      Masennukseen liittyy ajatukset siitä että muut puhuvat pahaa, vaikkei se olisi todellista. Myös kaikki muu kielteisten ajatusten suma liittyy masennukseen.
      Onneksi tiedän että masennus on ohimenevä olotila. Se kestää aikansa ja menee ohi. Samoin hypomania, tulee ja menee. Välillä on oireettomia jaksoja, vaikka jaksojen uusiutuminen on todennäköistä...
      Päivä kerrallaan.

    • ehkäliiankiltti

      Yksinäisyys voi pistää pään aika sekaisin. Ja varsinkin, jos on ollut ihmisistä huonoja kokemuksia useampaan otteeseen, tai heikko itsetunto. Tunnistan itsessäni samoja piirteitä, mutta itselläni tuo "rohkeus" on sellaista sisäistä kapinaa, ja ehkä ihan tervettäkin sellaista, joka puskee välillä lävitse, koska on saanut niin paskaa kohtelua aina. Tuntuu, että haluaa alkaa jo pikkuhiljaa pitämään omia puoliaan, kun on ollut liian kiltti liian pitkään.

    • jokuvain87

      Täällä on helppo puhua ongelmistaan muille koska heitä ei tarvitse kohdata kasvotusten. Itsekin olen erakoitunut viime vuosina, vaikka ulkona tulee käytyä erinlaisissa liikuntaryhmissä. Muuten tulee oltua 4 seinän sisällä ja pelattua pelejä tietokoneella. Aika usein myös katson erinlaisia japanilaisia animesarjoja. On minulla toki muutamia kavereita mutta hekin asuvat kaukana ja yhteydenpito tulee skypen kautta. On hyvä että olet ottanut asian esiin koska jos pitäisit asian omana tietonasi, jossain vaiheessa ihminen vain hajoaa. Itse kärsin kaksisuuntaisesta mielialahäiriöstä. En tosin muista minkä tyypin. Lääkitys löytyy. Internetistä löytyy nykyään paljon tietoja erinlaisista sairauksista. Jos neuvo pitäisi antaa niin tässä se on, sinuna miettisin ensin, mitä niinä hetkinä tapahtuu kun kohtaus iskee, miltä se tuntuu. Kannattaa puhua myös miehellesi ja kysyä häneltä millanen olet kohtausten aikaan. Laittakaa asiat ylös vaikka paperille niin ne ei unohdu. Lääkäriin kannattaa mennä sitten kun kaikki yksityiskohdat ovat käyty läpi. Itsellä ei ole mitään lääkinnällistä koulutusta taustalla. Puhun tässä vain henkilönä joka on huolissaan. Kannattaa myös miettiä, noudattaako jonkun tuiki tuntemattoman neuvoja koska joskus he voivat olla väärässäkin.

    • StadionTäynnäJou

      Mä olen ihan vaan paras. Thanks.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2288
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2043
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1495
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1424
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      121
      1371
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      18
      1055
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      954
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      107
      904
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      78
      886
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      873
    Aihe