kun ei enää niin huvita käydä baareissa :D Toki jos tietäisin että sinä olet siellä niin voisi huvittaakin mutta kun tilanne on tää niin pysyttelen kotona.
Musta on varmaan tullut vanha
einiinusein
14466
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
baareissa käynti, kotikissana viihdyn
https://youtu.be/89syhnppIWQ...
Treffeille
Uusiks
https://youtu.be/89syhnppIWQ
Voisin olla sinun seurana tänään, jos haluut.
Jos mulla olis mahku niin kävisin joka la.siä baarissa sua ettimässä....
:D Jättäkää etsintä koulutetuille koiraetsintäpartioille! nim. kokemusta turhauttavasta etsinnästä, josta ei tullut kuin sydänsuruja ja murheita, ja vielä rahaakin paloi hukkaan:D Syödä niitä pizzan kättyröitä :D Ja kiloja vain kertyi :D Sewkin vielä!
"Ketään ei missään ikinä näkynyt" Tai näky sittenkin. Muita naisia, joista en tiennyt mitään. Että sellainen etsintäpartiotoimintaa. Siis, mitä tästä opittiin, jättäkää etsinnöt ammattilaisten haltuun:D
Raamatussa sanotaan, että "etsivä löytää..." :D ei löytänyt, ja silloin oli usko koetuksella:D
Vähäks söpöö, ap! :)
Itsellä ei ole edes parikymppisenä energiaa tai kiinnostusta baareissa käymiseen eikä bilettämiseen.
Tähän on mulla tarina.
Olipa kerran 17 vuotias tyttö. Hän oli absolutisti. Hän tapasi pojan joka myöskin absolutisti. Pojan hyvin tiukka ja torjuva asenne alkoholiin kannusti tyttöä jatkaan absolutistina. Tyttö ja poika alkoivat tapailla siinä tytön 18 -vuotis syntymäpäivän tienoilla, seurustelu varsinaisesti alkoi tytön ollessa jo 18 v.
Tyttö ja poika seurustelivat vuosia, muuttivat yhteiseen asuntoon ja tytön asenne alkoholiin säilyi kaikki vuodet. Pojan kiinnostus alkoholiin ja biletykseen alkoi nousta ja vuosien varrella pojasta tuli alkoholin satunnaiskäyttäjä
Viimeisenä yhteisenä vuonna tyttökin maistoi ensimmäisen kerran alkoholia. Onnittelumaljoissa yhden lasillisen verran, mutta pitäytyi silti jatkamaan linjalla absolutisti.
Tyttö ja poika erosivat tytön ollessa 25 v 6 kk.. tyttö jatkoi elämää yksistään vaikka deittailikin siinä tiuhaan heti uusia. 25 v ja 11 kk tyttö aloitti uuden seurustelusuhteen. Siinä hän alkoi lispua alkoholin käytössä. Absolutismi oli aate joka oli siirtymässä sivulle ja tilalle tulossa satunnaiskäyttäjä. Suhde kesti vajaan vuoden ja alkoholia tyttö otti sinä aikana kaksi kertaa. Noin 4 tyhjennettyä lasia.
MUTTA..
sitten rankka suhde verottikin tytön asennetta alkoholiin ja tuska vei voitin. Absolutisti asenne kääntyi alkoholissuurkuluttajaksi. Tyttö oli 26 v ja 10 kk kun alkoi joka viikkoinen rankka ja hyvin alkoholi pitoinen juhlinta. Alkoholia kului suuria määriä ja pe ja/tai la illat oltiin ympäri päissään, ,muisti katkolla, oksennettiin baarin vessassa, päästiin juuri ja juuri kotio. Tyttö eli samaa joka viikkoista ryppäämistä 27 v-28 v asti.
29 vuotiaana tahti alkoi lopulta tasaantua ja kipu mihin joi alkoi hiljentyä ja tasaantua satunnaiseen juomiseen, jota siitä eteenpäin on jatkunut vähenevässä määrin,
Tiedä siitä mitä tulevaisuus tuo. Tuleeko miesten tuhoamasta absolutistista enää koskaan absolutistia uudelleen vain pysyykö aate satunnaiskäyttäjä loppuelämän
Hieno tarina. Omasta päästäkö ihan keksit?
Fiksu ihminen ei lähde etsimään lohtua pullosta ja luulisi että jos on 26 vuotiaaksi elänyt ilman alkoholia niin varmasti löytänyt jo itselle muita selviytymiskeinoja.
Mutta se on varma että alkoholistista täytyy tulla täysin absolutisti ettei retkahda takaisin alkoholismiin. Alkoholismi on sairaus eikä alkoholistista saada kohtuukäyttäjää.
Minun tarina. Näin kävi minulle. Alkoholinsuurkuluttaja ja alkoholismi ovat kaksi eri asiaa. Suurkuluttajaksta voi pidemmällä aikavälillä tulla riippuvainen alkoholista, mutta suurkuluttaja voi ihminen olla ilman riippuvuutta alkoholiinkin.
Itselläni ei ollut riippuvuutta alkoholiin, mutta tahto vetää päätäyteen oli. Tietoinen päätös. Se olisi voinut alkoholismiin mennä jos olisin jatkanut vuosia ja vuosia.
Minulla kyllä on niin rankka krapula aina jotta epäilen että koskaan päätyisin alkoholistiksi. Sanotaan että se on monen suoja sillä ne joilla se krapula on voimakas pienistäkin määristä eivät sen krapulan takia halua juoda liian usein, taasen ne joilla sitä krapulaa ei tule, heistä tulee helpommin koska alkoholinkäytön haitat ovat olemattomat. Näin olen kuullut väitettävän
Mutta näin ne suhteet tuhoaa ja saa hajalle. Kannattaa siis aina miettiä mitä täälläkin toivoo sillä sitä voi olla seurauksena turmiontiet ja tuska
Eikä kaikki huvikseen juhli ja biletä. ns pintaliitäjinä. Toisiin sattuu niin perkeleesti ja haluaa päästä siitä kivusta irti jotenkin edes hetkeksi
Itseppähän miehesi, suhteesi ja alkoholin käytön valitsit.
Ihan oma vika.
En ole ikinä tykännyt baareista, vaikka olen työskennellytkit siellä. Se oli sellaista pakkopullaa kavereiden kanssa nuoruudessa.
Hyvässä seurassa on mukava raittiina istuskella sohvalla.Antaa aistien harrastaa aktiivista vuorovaikutusta ympäristön kanssa.