Halla-aho olisi hyvä ulkoministeri

Luonnollisin tapa toimia puheenjohtajavaihdon jälkeen olisi, että uusi puheenjohtaja Halla-aho ottaisi ulkoministerin paikan. Halla-aho puhuu yleisten eurooppalaisten kielten lisäksi myös venäjää.

Vuosi ulkoministerinä ennen seuraavia vaaleja ei olisi varmasti miinukseksi puolueelle eikä varsinkaan Halla-aholle itselleen.
28203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Kielten osaamisella ei vielä tulla hyväksi ulkoministeriksi, pitäisi pystyä myös kunnolliseen kommunikointiin tapaamisien aikana.

Äänestä
  • Ei ulkoministerin tarvitse olla mikään seurustelu-upseeri. Siistillä puvulla ja asiallisuudella pärjää ihan hyvin - tärkeintä on kielitaito jolla asialliset asiat saa kerrottua - muuten voidaan olla kuin ellun kanat.

    Äänestä

Jotta salkkujen lukumäärä säilyy nykyhallituksen linjalla, Halla-aho voisi ottaa sisä- ja ulkoministerin salkut samalla kertaa.

Varapuheenjohtaja Hakkaraisesta puolestaan tulisi hyvä valtionvarain-, ulkomaankauppa- ja työvoimaministeri. Onhan Teuvo ollut viemässä menestyksekkäästi sahaliiketoimintaa mm. Keski-Amerikkaan ja opettanut siellä työmaalla kuin työhommat laitteilla käytännössä tehdään (mm. Iltalehti: "Hakkarainen on kulttihahmo Hondurasissa").

Äänestä
  • Soinilaiset vääntävät ikään kuin kuin kaikki muut olisivat naurettavia kuin Soinin itsensä käsin poimimat. Nyt hän on poiminut Terhon ja halveeraa kaikkia muita. Soinilaiset yrittävät myös käyttää Hakkaraista lyömäaseena Halla-ahon pilkkaamisessa. Kaikki ymmärtävät mistä on kysymys. Sampo Terhokin on alentunut jo pelaamaan likaista peliä kertoessaan "ääriliikkeidein" vahingollisuudesta puolueelle. Kaikki ymmrtävät että hän yrittää leimata Halla-ahoa ääri-ihmiseksi. Terho on itse likainen valehtelia ja kieroilia. Aivan oksettaa katsella hänen pälyileviä silmiään kuunnella hänen vikinäänsä.

    Äänestä

  • turha_vääntää kirjoitti:

    Soinilaiset vääntävät ikään kuin kuin kaikki muut olisivat naurettavia kuin Soinin itsensä käsin poimimat. Nyt hän on poiminut Terhon ja halveeraa kaikkia muita. Soinilaiset yrittävät myös käyttää Hakkaraista lyömäaseena Halla-ahon pilkkaamisessa. Kaikki ymmärtävät mistä on kysymys. Sampo Terhokin on alentunut jo pelaamaan likaista peliä kertoessaan "ääriliikkeidein" vahingollisuudesta puolueelle. Kaikki ymmrtävät että hän yrittää leimata Halla-ahoa ääri-ihmiseksi. Terho on itse likainen valehtelia ja kieroilia. Aivan oksettaa katsella hänen pälyileviä silmiään kuunnella hänen vikinäänsä.

    Ei Soini tai Terho liity mitenkään tähän asiaan.

    Hakkarainen on PS:n varapj:ksi ehdolla ja voipi tulla valituksi siitä riippumatta miten Halla-ahon käy kisassa.

    Aiemmin Hakkarainen ilmaisi tukevansa Halla-ahoa pj-kisassa jo ennen kuin Jussi ilmoittautui mukaan: siksi myös molemmat miehet hallituksessa kävisi mainiosti kun tietää molempain asialinjan.

    Hakkarainen myös sanoi selkeästi viime vaalien aikana haluavansa ministeriksi (mm. Ilta-Sanomat: Teuvo Hakkarainen haluaa ministeriksi: ”En ole mikään Kumpulassa kasvanut”). Joten tämäkin on täyttä asiaa, ei mitään halpahintaista huumoria.

    Äänestä

liian pieni palkka ja muut edut. eu meppiin verrattuna.

Äänestä

Ei kieliä tarvitse puhua, eikä käyttää. Mutta jos osaisi vieraita kieliä, niin voisi välttyä petkuttamiselta. Tulkithan tunnetusti vääristelee asioita, joten kieli-ihmisen olisi helppo korjata, jos asioita vääristeltäisiin.

Äänestä

Terho on jo pitkään esiintynyt Soinin varamiehenä ja tulevana ps puheenjohtajana. -Tietysti Soinin valtuuttamana. Saa nähdä, saako diktaattori Soini yhdessä puolue-eliittinsä kanssa tahtonsa läpi ja puoluekokousväki alistuu taas pelkän kumileimasimen asemaan?

Äänestä
  • Soini haluaa jatkaa PS:n vahvana miehenä ilman velvollisuuksia - hänellä on yhä Säätiön kautta puolueen rahavarat hallussaan ja tottakai Sampo Terho nöyrästi tottelee Soinin määräyksiä. Soini haluaa myös jatkaa ulkoministerinä antaen ymmärtää olevansa niin korvaamaton, että uudet vaalit ovat edessä jos hän lähtee.

    Aivan uskamattomia vaatimuksia! Pitääkö puolueen olla Soinin panttivankina? Ei muuta kuin mies kokonaan ulos kun uusi tulee. Sama myös ministeriauton suhteen.

    Äänestä

Ongelma on vain siinä ettei yksikään muu puolue suostu samaan hallitukseen Allah-uhon kanssa ...

Äänestä
  • Halla-ahon pärjää hyvin kuka tahansa paitsi valehtelijat.

    Äänestä

  • Rehellisellä ei pitäisi olla mitään ongelmaa Halla-ahon kanssa

    Äänestä

  • totta_kyllä--- kirjoitti:

    Rehellisellä ei pitäisi olla mitään ongelmaa Halla-ahon kanssa

    Mikään itseään kunnioittava puolue ei suostu samaan hallitukseen julkirasistin kanssa.

    Tosin onhan kepulit ja kokkareet kyllä nytkin persujen kanssa samassa hallituksessa mutta toivottavasti niilläkin sentään kulkee jossain se raja.

    Äänestä

Suomessa WW2:sen jälkeen ulkopolitiikkaa on ohjannut vain ja ainostaan puolueettomuus, eli munattomuus ja suun kiinnipitäminen, aina tähän päivään asti.

Jotta ihminen on tuollainen hiljainen, kiltti ja pelokas, niin siihen ei älyä vaadita.
Joten ulkoministerin pesti ei välttämättä kouluttautunutta Halla-Ahoa edes kiinnosta, jos siellä ei voi toimia aktiivisesti päätöksiä tehden.

Äänestä

Sanoisin aloittajan nostamaan kielitaitoasiaan että juurikin venäjän kielen taito on tärkeä edellytys ulkoministerin toimessa ja tarjoaa myös Suomelle etuaseman Euroopan pääasiallisesti kielipuoliin maihin verrattuna.

En muista puhuuko Soini venäjää muuta enempää kuin vain daa, daa, no senhän nyt kaikki osaa.

Eli Halla-aho ehdottamasti jatkoon ulkoministerin tehtävää harkittaessa.

Äänestä
  • Soinin seurassa olevat ulkomaalaiset vaikuttavat hermostuneilta. Soinin tapa kertoa mielestään "hauskoja juttuja" huonolla englannilla ja läpsäytellä vierasta voimakkaasti hartioille äänekkään röhönaurun kera, saa vieraan suorastaan pelkäämään seuraavaa "hauskaa juttua". Pienen maan ulkoministerille sopii varmaan paremmin hillitty ja asiallinen käytös. Halla-aho lienee maallemme parempi käyntikortti tässä mielessä.

    Äänestä

  • Läpsäyttelee_kipeästi kirjoitti:

    Soinin seurassa olevat ulkomaalaiset vaikuttavat hermostuneilta. Soinin tapa kertoa mielestään "hauskoja juttuja" huonolla englannilla ja läpsäytellä vierasta voimakkaasti hartioille äänekkään röhönaurun kera, saa vieraan suorastaan pelkäämään seuraavaa "hauskaa juttua". Pienen maan ulkoministerille sopii varmaan paremmin hillitty ja asiallinen käytös. Halla-aho lienee maallemme parempi käyntikortti tässä mielessä.

    Tulisi hupaisia tilanteita Hullu-lahon ollessa pöydän takana silmien pyöriessä pöytälevyn yläpuolella. Raukasta ei ole julkisiin tilanteisiin.

    Äänestä

  • venäjä on diktatuuri eikä sen kielellä tee mitään
    suomalaisille osaajille ministerit mukaanlukien
    tärkeimmät kielet ovat

    suomi
    englanti
    ranska tai saksa

    ei kiina ei viro ei pakkoruotsi ei venäjä ei ...

    Soini ei osaa saksaa (eikä ranskaa) ja se näkyy hänen älyvapaissa saksa-kommenteissaan

    Äänestä

  • Latva-laho kirjoitti:

    Tulisi hupaisia tilanteita Hullu-lahon ollessa pöydän takana silmien pyöriessä pöytälevyn yläpuolella. Raukasta ei ole julkisiin tilanteisiin.

    Halla-ahon teräksen sinisten silmien katse ei väisty kovassakaan paikassa. Sen sijaan Terhon silmät muuttuvat helposti pälyileviksi ja ääni kohoaa piipitykseksi.

    Äänestä

  • Ne on käynyt toisenlaisen koulun. Meinaan elämän kovan koulun! (The School of Hard Knocks)

    Äänestä

  • SeOnKovaKoulu kirjoitti:

    Ne on käynyt toisenlaisen koulun. Meinaan elämän kovan koulun! (The School of Hard Knocks)

    Sitä paitsi Lindström on käynyt laborantin koulun, jos ihan tarkkoja ollaan.

    Äänestä

  • SeOnKovaKoulu kirjoitti:

    Sitä paitsi Lindström on käynyt laborantin koulun, jos ihan tarkkoja ollaan.

    Eikä ole, vaan pelkästään jonkun labra-apulaisen työllisyyskurssin. Ei ole laborantti, vaikka niin valehtelee.

    Äänestä

Yrittäkääpä Halla-ahon halveeraajat väitellä kirkkoslaavista tohtoriksi. Voisi lyödä vaikka vetoa, että siinäpähän pakerratte eikä väikkäriä kuulu koskaan.

Äänestä
  • Halla-aho sivarina polkemaan miinoja eli sotaministeriksi...........

    Äänestä

  • Ei kyllä oikein turhempaa aihetta löydy tohtorin väittelyyn, kun joku kirkkoslaavi.
    Ei minkäänlaista kosketusta oikeaan elämään, aivan hyödytön aiheena.
    Se toki selittää, kun jätkä on aivan tyhjä kuori, mimiikka puuttuu täysin, kulkee kun joku zombi.

    Äänestä

  • turhatyyppi kirjoitti:

    Ei kyllä oikein turhempaa aihetta löydy tohtorin väittelyyn, kun joku kirkkoslaavi.
    Ei minkäänlaista kosketusta oikeaan elämään, aivan hyödytön aiheena.
    Se toki selittää, kun jätkä on aivan tyhjä kuori, mimiikka puuttuu täysin, kulkee kun joku zombi.

    Olipas katkera purkaus. Sinä et pystyisi tekemään väitöskirjaa edes porkkanasta. Et taida edes tietää, mitä on kirkkoslaavi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pol_tuntia_Hki kirjoitti:

Luonnollisin tapa toimia puheenjohtajavaihdon jälkeen olisi, että uusi puheenjohtaja Halla-aho ottaisi ulkoministerin paikan. Halla-aho puhuu yleisten eurooppalaisten kielten lisäksi myös venäjää.

Vuosi ulkoministerinä ennen seuraavia vaaleja ei olisi varmasti miinukseksi puolueelle eikä varsinkaan Halla-aholle itselleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu