Miten ja milloin vietät pääsiäistä?

Yksi-usko

Laitoinkin jo tällaisen aloituksen, mutta se poistettiin. Niinpä nyt erilainen aloitus, jossa ei käsitellä niitä asioita, joita olin ottanut aiemmin esille.

Olisi vain kiva tietää, millaisia pääsiäisperinteitä teillä on ja noudatatteko niitä vielä?

Meillä on perinteisesti laitettu kaikki mahdollisen pääsiäiskoristeet esille, ollaan askarreltu (päällystetty ja koristeltu) lasten kanssa muovimunia. Sain kuvan toissa päivän Saksasta yhdeltä ystävältä, jossa hän oli laittanut ulkona olevan pienen puun täyteen koristeltuja muovimunia. Oli hienon näköistä. Ajattelin, että se sopisi meillekin, kun muovimunia on runsaasti ja viimetalvena ostettu valopensas sopisi hyvin siihen tarkoitukseen. Toisaalta olen miettinyt tätäkin pakanaperinnettä, että pitäisikö jättää kaikki tiput, kanat, kukot, puput, munat, pääsiäisoksat, noidat jne. koristeet pois ja viettää pääsiäistä enemmän "alkuseurakunnan" tavan mukaan vai jättääkö kaikki tavat pois...vai viettääkö lainkaan pääsiäistä.

9

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuleva-pääsiänen

      Pitkäperjantin ja sapatin vietän lasten kanssa. Sen jälkeist päivät paiskin ansiotöissä.
      Ei ole koristeluja, saattaapi narsissia olla tai tulppaania, kun kukista tykkään.

      • Yksi-usko

        Minäkin pidän kovasti kukkasista, joten kukkasia ilman muuta. (Saksassa kevät näytti olevan jo niin pitkällä, että lumikellot ja krookukset kukkivat ja narsissitkin olivat nupulla).


    • pääsiäissunnuntai

      Pääsiäissunnuntai, mökillä.

    • Outoa, että asialliset aloitukset poistetaan? Me ollaan yleensä reissussa pääsiäisenä, käydään sapattina kirkossa, jossa saarnassa on yleensä huomioitu kyseinen juhla. Kerran oli saarna laulun muodossa ja siinä oli kerrottu tapahtumat kiirastorstaista pääsiäissunnuntaihin. Tv:stä katsomme myös silloin muita hartausohjelmia. Lähinnä pitkäperjantain ja pääsiäissunnuntain kirkonmenot. Maallinen perinne on omasta lapsuudenkodista, että pääsiäisaamuna etsimme hattumme ja katsomme mitä herkkuja sieltä löytyy. Yleensä ne ovat suklaamunia. Eihän Raamattu velvoita pääsiäisen eikä joulun viettoa millään tavalla, mutta onhan noista juhlista ehkä ei-uskoville hyötyä, kun kristilliset asiat ovat esillä silloin tavalla tai toisella.

      • Yksi-usko

        >>>onhan noista juhlista ehkä ei-uskoville hyötyä, kun kristilliset asiat ovat esillä silloin tavalla tai toisella>>

        Se on kyllä totta. On hyvä, että edes näiden juhlien aikana ajatellaan Jeesusta. Monelle ei-uskovalle ne ovat ehkä ainoita kertoja, kun kuullaan jotain Jeesuksesta.


      • tturhautunut

        Luulen, että tämä poisto johtui siitä, että android-laitteeni sekoitti tuon ketjun ja koko ketju ei enää auennut. Ehkä se piti poistaa, koska se ei enää auennut. Minulla on ollut vaikeuksia päästä kommentoimaan android-laitteiden kanssa kun välillä näkymästä puuttuu tuo robotti-varmistus. Kun ilman sitä ei pysty julkaisemaan. Painaessani lähetä, palsta sanoo, että olet poistumassa kyseiseltä sivulta. En ole poistumassa vaan klikkaamassa lähetä.

        Näitä ongelmia olen ilmoitellut ylläpidolle mutta tuntuu, että he eivät osaa korjata ongelmaa kun välillä ei ole mitään ongelmia ja välillä taas on mutta ylläpidon mielestä kaikki on koko ajan kunnossa.


    • Adventti_Antti

      En vietä pääsiäistä mutta mämmi maistuu. Koen, että traditiot ovat enemmänkin lasten ja naisten juttuja. Kun ei ole lapsia niin ei ole juhliakaan. Juhannuksena koitetaan olla saaristossa.

      Tosin itselläni ja puolisollani on yksi traditio ollut. Menemme ystävieni luo joulupäivänä ja syömme hyvin ja juomme glögiä koko päivän, kunnes jalat alta pettää tai uni iskee silmään. Tosin lopetin alkoholin käytön vuodenvaihteessa joten tuo traditio varmaan jää pois. Joulut pääsiäiset ja synttärit jää juhlimatta. Lammasta syödään läpi vuoden, joten pääsiäisenä ei välttämättä syödä lammasta.

      • Yksi-usko

        Hieno juttu ja varsinkin se, että väkevät ovat jääneet pois. Siunausta siinä. Kyllä juhlia voi ilman niitäkin.

        Mämmi maistuu minullekin, joten sitä ilman muuta pääsiäisenä. Tosin saan syödä itse koko ropposen, kun muu perhe ei oikein mämmistä tykkää.


      • Yksi-usko
        Yksi-usko kirjoitti:

        Hieno juttu ja varsinkin se, että väkevät ovat jääneet pois. Siunausta siinä. Kyllä juhlia voi ilman niitäkin.

        Mämmi maistuu minullekin, joten sitä ilman muuta pääsiäisenä. Tosin saan syödä itse koko ropposen, kun muu perhe ei oikein mämmistä tykkää.

        Mainitsit, että "joulut, pääsiäiset ja synttärit jää juhlimatta". Mekään ei olla synttäreitä juhlittu, kun ei viitsitä vanhuutta enää juhlia. Lapset tietty juhlivat synttäreitä. Joulun ja pääsiäisen suhteen lapset pitävät perinteistä. Tosin viime syksynä vietin vähän eksoottisempaa lehtimajan juhlaa, ihan ensi kertaa, niin ja hanukkaakin. Jotenkin on mukava saada vähän vaihtelua arkeen...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2376
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe