Saar Gin kokemuksia

gin.zzar

Mikä olisi hyvä halpa gini virosta.
Sopiiko esim Saar Gin negroniin tai gin toniciin?

5

4244

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juomanlatkija

      Saar Gin? Tarkoitat varmaankin Saare Gin? Totta kai yleisimmät/nimekkäimmät virolaiset ginit, esimerkiksi juuri Saare Gin ja Vergi Gin käyvät giniksi giniä edellyttäviin juomasekoituksiin, mutta hifistelijöiden lienee turha odottaa huippuelämyksiä. Itse olen ainakin kelpuuttanut molemmat tonicilla omaan suuhuni arkikäytössä lantrattaviksi. Kyllä virolaiset viinaa keittää osaavat, giniäkin! Vierastarjoiluun vieraista riippuen kenties jotakin arvostetumpaa, kalliimpaa merkkiä. Kehuttu kotimainen Kyrö Distilleryn Napue on minunkin (tuohesta tehdyssä) suussani aivan huippua, mutta kukkaroni kelpuuttaa sen ostoskoriin vain aniharvoin.

      Hintoja vertaillessa kannattaa huomata alkoholipitoisuuksien vaihtelu: ginejä löytyy Virostakin eri alkoholipitoisuuksilla, tyypillisesti 37,5 % – 47 %. Tämä koskee myös kansainvälisesti tunnetuimpia merkkejä (Gordon's, Beefeater...); joissakin tapauksissa samanniminen gini on litran lasipullossa eri vahvuista kuin 0,5 litran PET-muovipullossa.

    • gin.zzar

      Kiitos hyvästä vastauksesta. Tarkoitin juurikin Saare.
      Maistoin, niin alkumaku oli makeahko. Muuten maistui huonolta vodkalta. Mausteisuutta en aistinut. Ei tuntunut yhtään giniltä. Täytyy kokeilla Vergiä.

      Beefeater on hyvä ja laivalla halpa. Bombay Sapphire on vodkanmakuisten ginien mersu.

      • nahkis2

        Hyvä hinta/laatu suhde on ainakin Finsbury nimisessä ginissä.


      • viinasieppo

        Saare ja Vergi on viron halpatuottajien Remedian ja Kochin tuotteita ja ne kannattaa kyllä jättää hyllyyn vaikka halvalla saisi. Ovat hyvin mauttomia ja jäävät tonicille jalkoihin eivätkä anna negroniin sitä mitä ginin pitäisi tehdä. Livikon tekemä Crafters on näitä hieman parempi, mutta hyvin sitruksinen ja katajanmarjaa siinä on vähän. Crafters London Dry (sininen pullo) pitäis olla hyvää, mutta en ole ostanut kun on kalliimpaa (n. 25€/0.70 litran pullo) Paras halpasarjasta on ehkä Altian tekemä Saaremaa, jossa katajanmarja on tunta, simppeli mutta sentään maistuu giniltä toisin kuin nuo muut halvat. Virossa on myös paljon pientuottajian ginejä (Metsis, Lahhentagge, jne.) joita on paljon kehuttu, mutta ovat kalliita, samassa hintaluokassa Napuen kanssa.


    • Raymond

      Saaremaa Gin on ainakin omaan suuhun parempaa kuin Saare. Se on tosin hitusen kalliimpaa, paras tarjoushinta ollut 9.90€ 1/2 litraa kun Saare Giniä on myyty 7.90€ 1/2 litraa. Crafters on myös edullista ja mukiinmenevää, hyvin katajanmarjaista, itse kuitenkin rankkaan Saaremaan paremmaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2348
    2. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      43
      1962
    3. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      30
      1678
    4. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      176
      1633
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1560
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      135
      1273
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      185
      1273
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      25
      1166
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      982
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      77
      969
    Aihe