Mikä olisi hyvä halpa gini virosta.
Sopiiko esim Saar Gin negroniin tai gin toniciin?
Saar Gin kokemuksia
5
4414
Vastaukset
- Juomanlatkija
Saar Gin? Tarkoitat varmaankin Saare Gin? Totta kai yleisimmät/nimekkäimmät virolaiset ginit, esimerkiksi juuri Saare Gin ja Vergi Gin käyvät giniksi giniä edellyttäviin juomasekoituksiin, mutta hifistelijöiden lienee turha odottaa huippuelämyksiä. Itse olen ainakin kelpuuttanut molemmat tonicilla omaan suuhuni arkikäytössä lantrattaviksi. Kyllä virolaiset viinaa keittää osaavat, giniäkin! Vierastarjoiluun vieraista riippuen kenties jotakin arvostetumpaa, kalliimpaa merkkiä. Kehuttu kotimainen Kyrö Distilleryn Napue on minunkin (tuohesta tehdyssä) suussani aivan huippua, mutta kukkaroni kelpuuttaa sen ostoskoriin vain aniharvoin.
Hintoja vertaillessa kannattaa huomata alkoholipitoisuuksien vaihtelu: ginejä löytyy Virostakin eri alkoholipitoisuuksilla, tyypillisesti 37,5 % – 47 %. Tämä koskee myös kansainvälisesti tunnetuimpia merkkejä (Gordon's, Beefeater...); joissakin tapauksissa samanniminen gini on litran lasipullossa eri vahvuista kuin 0,5 litran PET-muovipullossa. - gin.zzar
Kiitos hyvästä vastauksesta. Tarkoitin juurikin Saare.
Maistoin, niin alkumaku oli makeahko. Muuten maistui huonolta vodkalta. Mausteisuutta en aistinut. Ei tuntunut yhtään giniltä. Täytyy kokeilla Vergiä.
Beefeater on hyvä ja laivalla halpa. Bombay Sapphire on vodkanmakuisten ginien mersu.- nahkis2
Hyvä hinta/laatu suhde on ainakin Finsbury nimisessä ginissä.
- viinasieppo
Saare ja Vergi on viron halpatuottajien Remedian ja Kochin tuotteita ja ne kannattaa kyllä jättää hyllyyn vaikka halvalla saisi. Ovat hyvin mauttomia ja jäävät tonicille jalkoihin eivätkä anna negroniin sitä mitä ginin pitäisi tehdä. Livikon tekemä Crafters on näitä hieman parempi, mutta hyvin sitruksinen ja katajanmarjaa siinä on vähän. Crafters London Dry (sininen pullo) pitäis olla hyvää, mutta en ole ostanut kun on kalliimpaa (n. 25€/0.70 litran pullo) Paras halpasarjasta on ehkä Altian tekemä Saaremaa, jossa katajanmarja on tunta, simppeli mutta sentään maistuu giniltä toisin kuin nuo muut halvat. Virossa on myös paljon pientuottajian ginejä (Metsis, Lahhentagge, jne.) joita on paljon kehuttu, mutta ovat kalliita, samassa hintaluokassa Napuen kanssa.
- Raymond
Saaremaa Gin on ainakin omaan suuhun parempaa kuin Saare. Se on tosin hitusen kalliimpaa, paras tarjoushinta ollut 9.90€ 1/2 litraa kun Saare Giniä on myyty 7.90€ 1/2 litraa. Crafters on myös edullista ja mukiinmenevää, hyvin katajanmarjaista, itse kuitenkin rankkaan Saaremaan paremmaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 962149
- 1291398
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231360Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau291308- 681223
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371038- 89965
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56914- 122787
- 82786