Mikä ero on rukouksella ja siunaamisella?

SuomlainenmiesSSS

Monet papit eivät olevinaan vihi,mutta lupaavat rukoilla ja siunata homo- ja lespoparit. Eikö rukous päätykään siunaamiseen ? Jos päättyy, silloin hän on syyllitynyt synnin siunaamiseen. Joskin jokaista yksilöä, olipa homoa tai lespoa pitää siunata ja rukoilla hänen puolestaan että hän kääntysi taipuksestaan. Mutta sellaisen parisuhteen puolesta ei joka on kauhistus Herralle.

2

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SuomlainenmiesSSS

      Eikö kukaan osaa vasta rukouksen ja siunaamisen eroa? No eipä tietenkään, kun sitä ei ole.
      Miksi siis puhutaan siitä, ettei vihitä kun siunaaminen on jo ainakin puoleksi vihkimistä.
      Jos olisin pappi en siunaisi enkä edes rukolisi synnin puolesta homo -ja lespoparin kanssa.
      Siis hiljalleen melko varmasti käy niin kun pelkään, että kaikki vihitään vaikka koiransa kanssa, kun aikansa asiaa vatuloidaan median toimesta ja näiden "älykköpiispojen" kanssa.
      Raamatun sanan totuus vaiennetaan ja sitä rataa eksytys syvenee kirkon sisältä ja konservatiiset ja vanhauskoiset papit, jotka ei siunaa vihi ja rukoile erotetaan viroistaan painostuksen seurauksena.
      Silloin on viimeistään kirkon jäsenyydestä ero.

    • No ei kait niillä kuvailemassasi tilanteessa olekkaan erityistä eroa vaikkakin tuosta on luterilaisessa kirkossa melkoisia näkemyseroja. Varmaa on kuitenkin se, että kirkko ei voi jatkaa nykyisellä linjalla koska se on syrjintää. Kirkko voisi ehkä olla vielä vihkimättä muttei siunaamatta ja rukoilematta, tuossa tulee sitten jo maallinen laki niin vaikeaksi ohittaa.

      >Siis hiljalleen melko varmasti käy niin kun pelkään, että kaikki vihitään vaikka koiransa kanssa > Ei käy, ainoastaan fundamenttalisti uskovat ajattelevat noin. Suomessa ei tunneta kuin ihmisten avioliitot.

      Yhtäkään pappia tai piispaa tämän takia ei tulla todennäköisesti eroittamaan virastaan, ei puolin eikä toisin. Kirkko tuskin haluaa kyseenlaista julkisuutta. Siinä mielessä tosin olet oikeassa, että nuo eroittamiset voisivat perustua siihen, ettei voimassa olevaa lakia noudata kun sitten taas monen herkuttelemat kapinapapit jos erotettaisiin niin nuo eivät sitten kestä maallisessa tuomioistuimessa ja tuloksena on se, että kirkko joutuisi maksumieheksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      264
      9455
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      305
      6638
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      68
      1594
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1391
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      92
      1225
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1151
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1023
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      40
      852
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      746
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      738
    Aihe