ketokonatsoli + kortisoni

aloittaja94

Onko kukaan saanut apua hiustenlähtöön ketokonatsolin ja kortisoniliuoksen avulla? Itselläni epäilty lievää seborreaa hilseen ja punoituksen vuoki ja tämä kombo tuntuu tehoavan jo muutamassa päivässä, mutta ongelma palaa, kun pidän taukoa.

Olen 22v nainen ja kärsinyt hiusten ohenemisesta n. 1,5 vuotta. Mitään syytä ei ole löydetty (verenkuva, hormonit, kilpirauhaset yms ok), mutta olen huomannut jonkinlaisen yhteyden päänahan oireilun ja hiustenlähdön kanssa. Kesällä tilanne parani ja uutta hiusta kasvoi, mutta syksyllä hilse palasi ja kasvavatkin hiukset varisivat pois. Ihotautilääkäri määräsi myös spironolaktonia (vaikkei tämä perinnöllistä ilmeisesti ole), mutta en ole vielä uskaltanut aloittaa sitä, kun pelkään sen sotkevan jo valmiiksi epäsäännöllisiä kuukautisiani ja pahentavan tilannetta. Ennen omistin erittäin paksun tukan, josta on enää jäljellä puolet tai alle.

0

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

        Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
        Ikävä
        234
        2057
      2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

        Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        260
        1204
      3. Liikenneonnettomuus kuhmo

        Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
        Kuhmo
        20
        1115
      4. Oot sä aika nuorekas...

        Vaikka oot niin vanha!
        Ikävä
        41
        746
      5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

        Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
        Sinkut
        125
        706
      6. Martina ja Muhis

        Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
        Kotimaiset julkkisjuorut
        227
        678
      7. Rasismi ahdistaa.

        Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
        Sinkut
        205
        622
      8. Näin sut.

        olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
        Ikävä
        51
        475
      9. Oot pelkkä naurun aihe

        🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
        Ikävä
        38
        448
      10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

        Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
        Ikävä
        42
        432
      Aihe