Saako OP jotain korkoa, bonuksia talletuksille.

3-osastaKuudestatoista

Ollaan siirtämässä isoja perintörahoja Suomeen ja ajattelin saako OP jotain platina bonuksia tms tavallisilta talletustililtä.

Suurin osa rahoista jäis useaksi vuodeksi, mutta niitä ei saa mitenkään sijoittaa yhtään mihinkään.
........nyt lienee olla vähän huono aikakin ostaa, jos ei oel oikea ammattilainen jonka tuntee uudesta mersusta.

4

361

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fsaah

      Jos rahat on tarkoitus pitää talletustilillä, suomalaiset kivijalkapankit ovat (tälläkin hetkellä) täysin väärä vaihtoehto.

      Suomalaisille palveluita tarjoavien pankkien korkokärki on tällä hetkellä Norwegian Bank (Norja) ja TF-bank (ruotsalaisen pankin Suomen-sivuliike). Tilanne voi toki muuttua milloin vaan, joten palveluntarjoajaan ei kannata kiintyä liikaa.

    • SaakoOpKorkoa

      Tiedän, että "muualla saa enemmän", mutta nyt ei ole pikkurahan tarvetta.

      Tarkoitus on kerätä kaikki maailmalla olevat rahastot ja osakesijoitukset, ym., suomen pankkiin. Nyt on melko hyvä aika myydä ja toiseksi on muutto ja kaupanteko mielessä, parin vuoden aikana.

      Eli;
      Saako OP jotain korkoa, bonuksia talletuksille.
      Tarkoitus laittaa eri henkilöille talletussuojan verran.

    • Aloittelijalle.Selvisi

      Nyt taisin käsittää OP bonukset. Niitä ei saa rahana, maksetaan vain Op palvelumaksuja. Niitä ei meille tule koskaan.
      Olemme myyneet asuntojakin, mutta ne kiinteistövälityksen ohjehinnat olivat niin korkeita, ne joista saa 250 e, että meillä heti ehdotettiin paljon edullisempia hintoja. On kai Helsingin välitys hintoja.

      Meidän nykyisessä ei ole koskaan maksanut mikään mitään, ei Master Gold, eikä muutkaan kortit, ei mitkään pankkipalvelut. Ehtona oli aikoinaan 30 000 e rahaa, nyt 65v jälkeen ei rahasummaa, vain että eläke tulee tilille.

      Vakuutuksia en ole "pankeista ottanut", olen kyllä 2-3 v välein tarkastellut mutta aina huonoksi vaihtoehdoksi havainnut.

    • kewadq

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      123
      4619
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3357
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3265
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2969
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      50
      2876
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2809
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2580
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2305
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2125
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2079
    Aihe