Saako OP jotain korkoa, bonuksia talletuksille.

3-osastaKuudestatoista

Ollaan siirtämässä isoja perintörahoja Suomeen ja ajattelin saako OP jotain platina bonuksia tms tavallisilta talletustililtä.

Suurin osa rahoista jäis useaksi vuodeksi, mutta niitä ei saa mitenkään sijoittaa yhtään mihinkään.
........nyt lienee olla vähän huono aikakin ostaa, jos ei oel oikea ammattilainen jonka tuntee uudesta mersusta.

4

331

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fsaah

      Jos rahat on tarkoitus pitää talletustilillä, suomalaiset kivijalkapankit ovat (tälläkin hetkellä) täysin väärä vaihtoehto.

      Suomalaisille palveluita tarjoavien pankkien korkokärki on tällä hetkellä Norwegian Bank (Norja) ja TF-bank (ruotsalaisen pankin Suomen-sivuliike). Tilanne voi toki muuttua milloin vaan, joten palveluntarjoajaan ei kannata kiintyä liikaa.

    • SaakoOpKorkoa

      Tiedän, että "muualla saa enemmän", mutta nyt ei ole pikkurahan tarvetta.

      Tarkoitus on kerätä kaikki maailmalla olevat rahastot ja osakesijoitukset, ym., suomen pankkiin. Nyt on melko hyvä aika myydä ja toiseksi on muutto ja kaupanteko mielessä, parin vuoden aikana.

      Eli;
      Saako OP jotain korkoa, bonuksia talletuksille.
      Tarkoitus laittaa eri henkilöille talletussuojan verran.

    • Aloittelijalle.Selvisi

      Nyt taisin käsittää OP bonukset. Niitä ei saa rahana, maksetaan vain Op palvelumaksuja. Niitä ei meille tule koskaan.
      Olemme myyneet asuntojakin, mutta ne kiinteistövälityksen ohjehinnat olivat niin korkeita, ne joista saa 250 e, että meillä heti ehdotettiin paljon edullisempia hintoja. On kai Helsingin välitys hintoja.

      Meidän nykyisessä ei ole koskaan maksanut mikään mitään, ei Master Gold, eikä muutkaan kortit, ei mitkään pankkipalvelut. Ehtona oli aikoinaan 30 000 e rahaa, nyt 65v jälkeen ei rahasummaa, vain että eläke tulee tilille.

      Vakuutuksia en ole "pankeista ottanut", olen kyllä 2-3 v välein tarkastellut mutta aina huonoksi vaihtoehdoksi havainnut.

    • kewadq

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4622
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1897
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1600
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      125
      1134
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1081
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1036
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      933
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      896
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      872
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      838
    Aihe