APUA. pitäs selvittää yhen lasten sarjan nimi.

TällästäVailla

Ooon jo kauan pohtinuut mikä se lasten sarja oli, vaikka en muista siitä paljoa yritän silti kertoa mitä tarkotan.: Tää sarja alkaa suunnilleen näin. Että poika ja tyttö jahtaa pimeässä tulikärpästä. Rauhallisen mutta menevän musiikin soidessa. Kun he saavat sen kiinni, päästävät he sen kasistään ja tämi valaisee ympäristön. He istuvat silloin liikkuvissa hevosvaunuissa, herrasmiehen seurassa ja maisemien ohi vilistäessä kun he kiitävät kovaa vauhtia pitkin maantietä.
Ohjelman sisältö on joka kerta uusi tarina 1001 yön tarinoiden tapaan.
Muistaakseni tämä herrasmies on myös jonkinmoinen taikuri ja toimii tarinan kertojana.

Toivottavasti tämä kuvaukseni on riittavä paljastamaan sarjan nimen
Kiitos kaikille yrittämisestä jo etukäteen.

3

204

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmm... itse en osaa tuosta sanoa, mikä kyseinen sarja on kyseessä. :/ Tuli lähinnä mieleen tuo satusetä Andersenin tarinoihin perustuva lasten animaatio The Fairytaler series, jonka alussa ei kylläkään tulikärpästä jahdattu jne. Enkä nyt äkkiseltään keksi, mikä muu sarja se voisi olla.

    • TällästäVailla

      Kiitos Faronet. Aavistelit oikein, The Fairytaler series oli juuri se mitä hain. Vaikka tulikärpänen olikin kynttilän liekki ja lapset eivät saaneetkaan sitä kiinni. Oli selitys sentään riittävä.

      • Mukava, että löytyi oikea sarja. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 152
      1956
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      333
      1397
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      976
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      278
      720
    5. 33
      621
    6. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      12
      621
    7. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      262
      619
    8. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      563
    9. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      20
      512
    10. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      42
      502
    Aihe