APUA. pitäs selvittää yhen lasten sarjan nimi.

TällästäVailla

Ooon jo kauan pohtinuut mikä se lasten sarja oli, vaikka en muista siitä paljoa yritän silti kertoa mitä tarkotan.: Tää sarja alkaa suunnilleen näin. Että poika ja tyttö jahtaa pimeässä tulikärpästä. Rauhallisen mutta menevän musiikin soidessa. Kun he saavat sen kiinni, päästävät he sen kasistään ja tämi valaisee ympäristön. He istuvat silloin liikkuvissa hevosvaunuissa, herrasmiehen seurassa ja maisemien ohi vilistäessä kun he kiitävät kovaa vauhtia pitkin maantietä.
Ohjelman sisältö on joka kerta uusi tarina 1001 yön tarinoiden tapaan.
Muistaakseni tämä herrasmies on myös jonkinmoinen taikuri ja toimii tarinan kertojana.

Toivottavasti tämä kuvaukseni on riittavä paljastamaan sarjan nimen
Kiitos kaikille yrittämisestä jo etukäteen.

3

204

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmm... itse en osaa tuosta sanoa, mikä kyseinen sarja on kyseessä. :/ Tuli lähinnä mieleen tuo satusetä Andersenin tarinoihin perustuva lasten animaatio The Fairytaler series, jonka alussa ei kylläkään tulikärpästä jahdattu jne. Enkä nyt äkkiseltään keksi, mikä muu sarja se voisi olla.

    • TällästäVailla

      Kiitos Faronet. Aavistelit oikein, The Fairytaler series oli juuri se mitä hain. Vaikka tulikärpänen olikin kynttilän liekki ja lapset eivät saaneetkaan sitä kiinni. Oli selitys sentään riittävä.

      • Mukava, että löytyi oikea sarja. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      356
      1087
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      748
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      590
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      481
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe