Liperin kunnan aluella on vuokra-asuntojen vaihtuvuus suuri tai asunnot tyhjillään.
Miksi niin?
8
487
Vastaukset
- Löts
Isännöinti on niin ala-arvoista. Mikään ei toimi.
- pölhölä
No,mikä liperissä toimisi ylensäkään?
- Pekka46466
Huolto ja isännöinti naurettavan huonoa. Jos asukas toiminnasta tai puutteista valittaa niin isännöitsijä räkyttää takaisin.
- Hallituksen-puheenjoht
Vai räkyttää. Ei räkyttäisi minulle. Olen kahdesta As. Oy:sta vaihtanut isännöitsijän ja teen sen aina kun on tarvetta. Isännöitsijä on taloyhtiön palveluksessa ja vaihtuu tarvittaessa vähän helevetin äkkiä. Sama juttu huoltofirmoissa. Isännöitsijä ja huoltofirman mies juoksee kun minä käsken. Osakkeenomistaja on pomo, ei isännöitsijä.
Jos olet vuokralainen niin ilmoita vuokraisännälle. - hehhehhehhehee
Kunnan omistamissa kiinteistöissä ei isännöitsijöitä ja huoltomiehiä juoksuteta vaikka luulisi itseään miten yrmeeksi karjuksi. Muuten, tuosta asenteesta päätellen, sattuuko teillä olemaan korkeampi isännöintipalkkio kuin muilla taloyhtiöillä....hehheh....
- Hallituksen-puheenjoht
hehhehhehhehee kirjoitti:
Kunnan omistamissa kiinteistöissä ei isännöitsijöitä ja huoltomiehiä juoksuteta vaikka luulisi itseään miten yrmeeksi karjuksi. Muuten, tuosta asenteesta päätellen, sattuuko teillä olemaan korkeampi isännöintipalkkio kuin muilla taloyhtiöillä....hehheh....
Ei ole korkeampi. Huoltoyhtiöt ja isännöitsijät kilpailutetaan tarvittaessa, mutta vähintään neljän vuoden välein. Hinta ei ole ainoa kriteeri, joskin tietysti merkittävä. Hallituksen ei kannata mennä taloyhtiön kokoukseen esittämään kalleinta tarjousta hyväksyttäväksi.
As.Oy:ssa on se hyvä puoli, että asiat hoituu yleensä hyvin kilpailutuksen ansiosta. Kunnallisissa vuokra-asunnoissa en ole asunut kahteenkymmeneenkahdeksaan vuoteen, enkä vuokralla muissakaan yli kahteenkymmeneen vuoteen. Muistelen että silloin kunnallisessakin homma pelasi, mutta voi olla, että minä vain sopeuduin.
- juhlaasutonkantis
Joidenkin asukassukujen kulttuuriin kuuluu asunnon vaihtaminen tiheään tahtiin. Vaativat ja kuvittelevat olevansa muutakin kuin taakka yhteiskunnalle.
- tosipeli
Ne vuokraiset rakentavat tai ostavat oman talon ja siksi lähtevät pois kunnan vuokra-asunnosta . Muuten kyllä mielellään asuisivat vaikka kuinka kauan kun asunnot ovat hyviä ja isännöinti pelaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1028137Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m907411Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875587Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot785572Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1144773Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232548Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys572439Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e71401Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71384Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa461230