HYTTYS&HIRVIKÄRPÄS-vaatteet

kaupunkilainenmetsässä

Kaipaisin suosituksia hyvistä varustuksista hyttysiä/hirvikärpäsiä ajatellen. Lähinnä siis takki&housut, jotka eivät läpäisisi näitä vihiliäisiä. Onko kankaita, mitkä ei läpäise hyttysten kärsiä? Kaipaan myös vinkkiä edukkaista (mutta laadukkaistaa) hyvistä kuori/säänkestävistä kesäeräilyhousuista. Eli saisi hengittää, mutta myös kestää vettä. Itsellä ei ole vielä yhtiäkään laadukkaita eräilyhousuja.

Puuilossa yms. oli yksinkertaisi verkkotakkeja, jotka laitetaan oman takin päälle (https://www.puuilo.fi/epages/puuilo.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/2014011303/Products/10094298).

Sitten on Savotan tyyliset takkimaisemmat ratkaisut: https://scandinavianoutdoor.fi/savotta/vaatteet/takit/metsastys-ja-eratakit/hirvikarpastakki/

Biltemassa taas on ilmeisesti näiden kombo:

http://www.biltema.fi/fi/Vapaa-aika/Kalastus/Vaatteet/Hyttystakki-2000035989/

Mietinkin, että mikä näistä olisi paras? Mietin ensin tuota Savotan camo-kuosista, mutta sitten mietin, että tuosta menee varmaan hyttysten kärsät läpi :D Verkko pysyy kauempana ihosta ja ehkä siten estäisi hyttysten pistot. Toisaalta verkot taas voivat jäädä kiinni kaikkeen ja revetä.... Eivät myöskään ole ehkä kestäviä. Kätevähään olisi, että voisi olla oman takin päällä tuollainen verkko, tuon Savotan alle kun ei ehkä takkia kantsi laittaa (etenkin kun omani on aika pitkä).

Ideana käyttää kenttätöissä yms marjastuksessa. Ei siis niinkään eräilyssä :)

Reagoin aika voimakkaasti hyttysten pistoihin ja siksi niiltä on ihan kiva suojautua. Myrkyistä en välitä. Hirvikärpäset nyt ovat sen sijaan ärsyttäviä.

1

2032

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uvuvgyvy

      Sukelluspuku on aika tehokas suoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      83
      1254
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      834
    3. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      76
      761
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      242
      717
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      591
    6. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      80
      582
    7. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      575
    8. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      25
      522
    9. 37
      522
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      482
    Aihe