Paljoko auringon painovoima vaikuttaa ihmiseen

Kusetetaanmkomeitä

onko päivällä kevyempi ja yöllä painavampi?

6

941

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auringon vetovoima on mitätön verrattuna maan vetovoimaan maan pinnalla kulkiessa, joten se ei vaikuta mitenkään omaan painoosi maata vasten.

    • EipäIsoEro

      Olet päivällä vaa'an mielestä kevyempi tai raskaampi kuin yöllä, mutta ero on hyvin pieni. Paljon suurempi ero sinuun kohdistuvassa voimassa tulee siitä, oletko lähellä päiväntasaajaa eli karusellin reunalla vai lähellä napa-aluetta eli karusellin keskellä.

      http://www.calpoly.edu/~gthorncr/ME302/documents/AccuracyofGravity.pdf

      Keskimäärin gravitaation aiheuttama kiihtyvyys on noin 9.8 m/s^2
      Maan pyörimisliikkeestä tulee -0.03 m/s^2
      Maapallon tiheyden vaihteluista tulee -0.0006 m/s^2
      Noususta 1000m korkeuteen tulee -0.0001 m/s^2
      Kuun ja Auringon gravitaatiosta (vuorovesivoimat) tulee ± 0.000003 m/s^2

      Jos siis vaaka näyttää painoksi 100 kg niin vuorovesivoimien vuoksi lukema voi enimmillään vaihdella noin -0.0003 gramman verran eli milligramman kolmasosan. Tuo vastaa massaa, joka on halkaisijaltaan 0.8 mm kokoisella vesipisaralla.

    • fysiikka.rules

      Päivällä olet painavampi, koska olet lähempänä Aurinkoa.

      • EipäIsoEro

        Auringon painovoima ei keskimäärin tunnu ollenkaan Maan pinnalla siksi, että putoamme kiertoradallamme koko ajan kohti Aurinkoa. Maapallon painovoima tuntuu siksi, että emme putoa koko ajan kohti Maapalloa vaan olemme Maan pinnan tukivoiman vuoksi paikallamme.

        Auringon gravitaation voimakkuus Maapallon kohdalla on

        g_aurinko=G(M/r²)

        g - local gravitational field
        G - gravitational constant
        M - mass of Sun
        r - distance from Sun

        G=6.67428×10^-11 N(m/kg)²
        M=1.9891×10^30 kg
        r=1 AU=149.60×10^9 m

        ====> g_aurinko = 0.0059 m/s^2

        Tuon kiihtyvyyden tuntisimme kohti Aurinkoa, jos Maapallo olisi pysäytetty paikalleen eikä kiertäisi Aurinkoa. Emme sitä tunne siksi, että putoamme vapaasti.

        Lähimpänä Aurinkoa ollessamme on etäisyys_Aurinkoon 147 miljoonaa kilometriä. Maapallon halkaisija on noin 0.0127 miljoonaa kilometriä joka siis on suurin etäisyyden_muutos Auringon suuntaan Maan pyörimisen vuoksi. Painovoima muuttuu verrannollisena etäisyyden neliön käänteisarvoon eli derivoimalla saadaan sen suhteellinen muutos = 2*etäisyyden_muutos/etäisyys_Aurinkoon.

        Tuosta laskettuna Auringon painovoiman suhteellinen muutos on 0.000173 ja kun g_aurinko on 0.0059 niin absoluuttinen muutos on 0.000173*g_aurinko = 0.000001 m/s^2.

        Kuun vaikutus painoomme on tuohon verrattuna yli kaksinkertainen. Vaa'an näyttämää Maan pinnalla hallitsee siis Kuu, ei Aurinko.


    • hippopotamuksia

      Ihme hörinöitä ja täyttä mielikuvitusta.
      Ääliömäisyyksillä ei ole rajoja.
      Tuota roskaako on uskominen?

      • Älä tuomitse, jos et ymmärrä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      253
      2105
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1224
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      21
      1161
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      776
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      716
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      695
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      214
      648
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      51
      495
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      458
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      442
    Aihe