Ovatko ehdokkaat tyytyväisiä rakentamisen laatuun, karmiventtiileihin ja asunnon terveellisyyteen.
Kysykääpä!
Kysykääpä!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Rakentamisen laatuun tulisi kiinnittää erityistä huomiota, niin että jokaisella asukkaalla on turvallinen ja terveellinen asumisympäristö.
Tulisi pitää huolta myös siitä, että oikeanlaisella kaavoituspolitiikalla mahdollistettaisiin tarpeenmukainen rakentamiskapasiteetti jolloin kaikilla olisi mahdollisuus kohtuuhintaiseen asumiseen.
Näin vastaillaan teltoilla.
Vaalien jälkeen kaavoittaminen, rakentaminen, rakennusvalvonta ja kaikki muu "asuntopolitiikassa" jatkuu samalla "hyväksi" havaitulla mallilla kuin tähänkin asti.
Eli rakennetaan liian vähän, liian kalliita ja liian huonolaatuisia asuntoja.
Suomessa ei ole rakenteellista korruptiota, ei tietenkään ole, sehän on ihan tutkittu.
Mutta ku betonissa on vähemmän terveellisiä lisäainenta http://www.finnsementti.fi/fsproductdb/files/Parmix_Silika_ktt2015_CLP.pdf
Vanhoja "hyviä" rakennustapoja ilmeisesti noudatetaan vieläkin ja hyväksyttyjen määräysten mukaan menetellään. Muusta ei ole mitään julkaistu.
Miten tähän suhtautuisi? http://www.hs.fi/kaupunki/art-2000005144388.html
Etsikää ehdokkaita, jotka miettivät tähän tapaan:
"Jokaisella meistä on riski jossakin vaiheessa elämäänsä kohdata homeongelma kotonaan, työpaikallaan, mökillään, päiväkodissa, koulussa, sairaalassa jne.. Suomella on 50 miljardin euron korjausvelka jo rakennustemme seinissä - kuinka suuri luku olisikaan, jos huomioitaisiin kaikki homeen aiheuttamat välittömät ja välilliset terveysvaikutukset ja työstä poissaolot?"
Valtuutettuna hän lupaa tehdä kaikkensa jotta kuntalaisilla olisi puhdas ja terveellinen sisäilma.