Verkkouutiset 27.1.2005
"Venäjän kauppaministeri German Gref on lehtitiedon mukaan vaatinut Suomen hallitukselta puuttumista suomalaislehdistön kirjoitteluun Venäjän kaupallisen edustuston paritusjutussa.
Gref on vaatinut puhelinkeskustelussa suomalaiskollegaltaan ulkomaankauppaministeri Paula Lehtomäeltä (kesk.) tiettävästi varsin selkein sanankääntein, että Suomen hallituksen on saatava suomalaislehdistö rauhoittumaan asiassa nopeasti."
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=66502
Paulan esikunta vahvisti, että keskustelu on käyty, mutta sisältöä ei vahvistettu muka luottamuksellisuuteen vedoten.
Onko Keskustalainen kumartelu Venäjälle vieläkin voimissaan?
Suomen on muuten aika liittyä NATOon - nopeasti.
"Venäjän kauppaministeri German Gref on lehtitiedon mukaan vaatinut Suomen hallitukselta puuttumista suomalaislehdistön kirjoitteluun Venäjän kaupallisen edustuston paritusjutussa.
Gref on vaatinut puhelinkeskustelussa suomalaiskollegaltaan ulkomaankauppaministeri Paula Lehtomäeltä (kesk.) tiettävästi varsin selkein sanankääntein, että Suomen hallituksen on saatava suomalaislehdistö rauhoittumaan asiassa nopeasti."
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=66502
Paulan esikunta vahvisti, että keskustelu on käyty, mutta sisältöä ei vahvistettu muka luottamuksellisuuteen vedoten.
Onko Keskustalainen kumartelu Venäjälle vieläkin voimissaan?
Suomen on muuten aika liittyä NATOon - nopeasti.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Siitä päätämme me suomalaiset - tai oikeammin edusmiehemme... ja emme ole liittymässä... mikä on onneksi Isänmaalle.
Mikä onni on olla varautumatta pahan päivän varalle?
Mieti sitä... ja keinoja.
Tuhotaan kaikki aseet ja luovutaan puolustusvoimistamme kokonaan. Eihän tänne kukaan viitsi hyökätä, kun meillä on avoimet ovet ja hyvä keskustalainen tarjoilu - yhtä juhlaa ja ihmisten välistä harmoniaa.
Tuhotaan kaikki palkansaajien mahdollisuudet elää ja elättää itsensä ja luovutetaan "yrittäjille" asioiden "hoito" kokonaan. Eihän tänne kukaan viitsi tulla näillä työehdoilla työtä tekemään - eikä täällä kukaan mitään teekään... paisti "yrittäjät". Ja, kun meillä on avoimet ovet ja hyvä keskustalainen tarjoilu - niin koko elämä on yhtä juhlaa ja ihmisten välistä harmoniaa.
Olet sinä aika mainio paketti. Tuohon suoritukseen en olisi pystynyt itsekään.
Kykyä ja taitoa tunnetusti on... ja koeteltua kansalaiskuntoa.
Mitä tuo koeteltu kansalaiskunto pitää sisällään?
Lakitermi, joka kertoo että ei ole tehnyt... tai oikeammin jäänyt kiinni mistään rikoksesta.
Miltä vuosituhannelta tämä termi on peräisin?
Unohda koko juttu ja keskity "yrittämään".
Kuka kumartelee ja ketä?
Jos kuuntelee toisen valtion edustajan mielipiteitä se on kohteliaisuutta ja diplomatiaa.
Jos toimii toisen osapuolen pyytämällä tavalla se on kumartelua. Tiettävästi Lehtomäki tai Suomen hallitus ei ole antanut käskyä lehdistölle lopettaa kirjoittelu. Kaikki Suomalaiset sen tietävät että se ei Suomessa onnistu. Venäjällä tiedotusvälineet ovat kyllä jo pääosin Putinin hallussa.
Paula Lehtomäki kuuntelee ei kumartele! Ne on kaksi eri asiaa!
Tiettävästi käydyn keskustelun aihe on vielä virallisesti vahvistamatta, joten Paula kumartelee, jos uutinen pitää paikkansa.
German Grefin puhelu Paula Lehtomäelle todistaa kuinka pihalla venäläiset ovat länsimaalaisesta demokratiasta, ja kuinka totaliristinen valtio Venäjä yhä on. Luulisi edes kauppaministerin paikalla olevan henkilön tajuavan jotain länsimaisen demokratian alkeista - mutta ei!
Puhelun herättämä reaktio Suomessa avaa toivottavasti silmiä Venäjällä. Tällaiset tilanteet ovat heille noloja. Saas nähdä miten kauan noin pöljä kauppaministeri saa jatkaa tehtävissään. Oliko HÄNELLÄ ITSELLÄÄN kytköksiä Helsingin ilotyttöbisekseen? Siinä tapauksessa hänen puhelunsa tulee ymmärrettäväksi.
Paula Lehtomäen ei ollut tietenkään kohteliasta kieltäytyä vastaanottamasta venäläisen kolleegansa puhelua. Tuskinpa hän arvasi mitä asiaa German Grefillä on.
Pelkästään tämän episodin vuoksi ei vielä kannata Natoon liittyä. Venäjä ei ole tiettävästi pakottamassa Suomea sotilaallisella voimallaan lähetystönsä kaupallisen osaston harjoittaman ilotyttöbisneksen sallimiseen.
Jos venäläiset olettavat, että lehdistö on Suomessa samalla tavalla poliittisen johdon komennettavissa kuin Venäjällä, niin heille pitää tehdä selväksi, että se on väärä luulo. Tämän Lehtomäki lienee omalta osaltaan selvittänyt. Eri asia on uskoiko Venäjän kauppaministeri selvityksen.
Itselläni on vahva epäily, että prostituutiobisnestä olisi pyöritetty osana tiedústelutoimintaa, tavoitteena saada ansaan sellaisia henkilöitä, joilta päästään kiristämään luottamuksellisia tietoja. Kauppaministerin puuttuminen asiaan viittaisi teollisuusvakoilun suuntaan.
Mikäli oma arveluni sattuisi pitämään paikkansa, niin kyseessä on venäläisten taholta uskomattoman ammattitaidoton töppäily, kun jäivät tuolla tavalla kiinni. Ja jos näin on, niin on helppo ymmärtää kauppaministerin häpeä ja into panna medialta suu tukkoon.
"Itselläni on vahva epäily, että prostituutiobisnestä olisi pyöritetty osana tiedustelutoimintaa..."
Tuo voi olla hyvinkin lähellä totuutta, sillä tuskin Venäjän valtio pelkästään pillutuloja täältä keräilee.
Vakoiluepäilyjen ollessa kyseessä, Paulan pitäisi julkaista tieto mahdollisimman pian, jotta kansankin silmät aukeaisivat näkemään Venäjän oikean karvan - se ei ole muuttunut miksikään sitten viimeisen rajanvetokonfliktin.
Nostin omat spekulaationi vakoilun mahdollisuudesta esiin vain siksi, että kuulin asiasta eräältä kolmea presidenttiä palvelleelta turvallisuuspäälliköltä jo useita vuosia sitten, kun itämafian prostituutio alkoi levitä Suomeen. Hänen mukaansa moni prostituoitu työskenteli sellaisten tahojen kulissina, jotka tärkeissä asemissa olevia henkilöitä kiristyksen uhreiksi joko rahan tai rahanarvoisten tietojen saamiseksi.
Tästä tapauksesta en tietenkään tiedä mitään, mutta olen sataprosenttisen vakuuttunut siitä, että sekä krp että supo tutkivat kaikki vakoilun mahdollisuudet tässäkin casessa, vaikkei asiasta tietenkään järjestetä lehdistötilaisuuksia.
Toisaalta on kyllä oletettavaa, että kun käry kävi ja ao. "diplomaatit" kotiutettiin, niin heidän mukanaan kotiutettiin myös kaikki tiedusteluun viittaava aineisto, josta bordellin pitämisestä vangittu nainen tuskin on ollut edes tietoinen.
Olet oikeassa!
Kyllä Sinulla on sitten vilkas mielikuvitus... kun kuvittelet, että maksupanolla yritettäisiin tissejä heiluttelemalla ja peffaa keikuttelemalla lypsää ulkoministeriön osastopäällikötä muutakin kuin spermaa... miten Sinä olet moista saanut päähäsi... ei sellaista koskaan missään ole tapahtunut - eikä tietenkään tapahdu vastakaan.
Jaban esittämä ei ole mitään mielikuvituksen tuotetta. Ilotyttöjä on käytetty Suomessa myös kiristyksen välineinä. Siitä en tiedä, että näin olisi tapahtunut ulkosuhteissa, mutta Supo on kyllä tästä mahdollisuudesta varoitellut ja on siitä huolestunut. Kiristystä esiintyi lamavuosina, kun perheellisille pankinjohtajille järjestettiin iloisia illanistujaisia, joissa otettiin myös housut pois jalasta, ja sitten tämä lysti kuvattiin. Pankinjohtajat lupaisvat tällaisen jälkeen hövelimmin lainoja tämän sortin asiakkailleen.
Aijaa... noinkoon...
En tiedä itse asiasta mitään, mutta mielikuvituksen pani liikkeelle erittäin asiantunteva turvallisuuspäällikkö, joka on ollut paitsi Kekkosen, Koiviston ja Ahtisaaren turvatiimeissä, myös kansainvälisissä tehtävissä ja konsulttina.
Hän varoitti liike-elämän johtoa eksymästä neukkujen bordelleihin, koska siinä on riski joutua kiristettäväksi. - Muuta en tiedä. Loppu on mielikuvitusta.
ladaa
"Jos venäläiset olettavat, että lehdistö on Suomessa samalla tavalla poliittisen johdon komennettavissa kuin Venäjällä, niin heille pitää tehdä selväksi, että se on väärä luulo."
Täh...???... eihän Suomen lehdistö - ja etenkin toimittajat - ole Sinun mukaasi osanneet yhtään mitään - ja senkin väärin.
...en kuitenkaan sano mikä. ;-))
Lehdistö voi olla täynnä mitä tahansa paskalööppitsurnalisteja, mutta se onko lehdistö valtoiovallan komenneltavissa venäläisten käskystä onkin taas kokonaan toinen asia.
Vissiin sinäki tajuat, että näin on?
No just ja just mä tajuun vaik en mä tiedäkkää mitä Sä tarkotat;-)))
Paula Lehtomäestä,mutta ihmetyttää kun kaikki naiskansanedustajat ovat nyt hiljaa,myö miehet
jotka kalastelivat ääniä naisilata just paritus
hommista.