Läheisyys ahdistaa

Läheisyyspelkoinen

En tiedä kuuluuko tämä tänne, mutta se ahdistaa minua oikeastaan. Läheisyys. Halaukset, lähekkäin istuminen, hellät tunteet, kädestä pitäminen, yms... Kaikki tuo vaivaannuttaa minua. Jotenkin se tuntuu nololta ja väkinäiseltä. Jopa oman äidin halaaminen on hyvin...Ei nyt mitenkään vastenmielistä, mutta outoa ja etäistä. Nyt se on noussut isoksi ongelmaksi, kun elämässäni on tällainen mies, jonka kanssa haluaisin ehkä seurustella ja omassa päässä seurustelenkin (eli kuvittelen millaista se olisi). Kuitenkin joka kerta ajatus halailusta, pussailusta ja lähelläolosta ahdistaa ja isken jarrut pohjaan sillä sekunnilla.

Olen tuon miehen kanssa jutellut ja viettänyt aikaa ja hän ilmaisee kiinnostusta minuun. Seisoo aivan vieressäni, melkein kyljessä kiinni tai välillä "vahingossa" hipaisee kättäni tai hartiaani, yms. Joka kerta menen ihan lukkoon. Pelkään, että se antaa täysin väärää viestiä hänelle.

Olen pohtinut, josko se liittyy omaan suhteeseeni vartaloani kohtaan ja olen kokeillut kaikkea. Olla alasti kotonani, nukkua alasti, käydä kokovartalo-hieronnassa, ostaa ihania alusvaatteita ja mikään noista ei ole ongelma. Olen myös kokeillut sitä, että halaan ystäviäni kun nään heitä, mutta se ei kauan kestänyt. Tuntui vieraalta ja tungettelevalta, vaikka se ei heitä näyttänyt haittaavan. Toinen mitä kokeilin oli henkinen avautuminen. Istuin alas äitini kanssa ja jaoin asioita. Noloja, pelottavia, huolen-aiheitani, arki-juttuja, hassuja juttuja, asioita terveydestäni, raha-tilanteesta, arkaluontoisia asioita. Kaikkea, mutta sekään ei oikeastaan auttanut, kuin parantamaan perhesuhteita (Perheessäni ollaan aika etäisiä).

Olen vasta 19 ja olen kokeillut nyt kaikennäköistä ja alan olla vähän toivoton. Mitä voin enää tehdä, kun alan syyttää tätä nuoruuden epävarmuuden piikkiin? Miten tästä voi edetä, kun tilanteen tullen menen lukkoon ja en voi kehittää itseäni siitä yli? Ongelma on jossakin, mutta jos se ei ole vartalossa eikä päässä, niin missä sitten? En ole tuon miehenkään kanssa niin läheinen, että voisin kertoa hänelle tästä asiasta.

3

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • missäsyy

      Sinä voit halata, tietoisesti ottaa puheeksi henkilökohtaisiakin asioita itse. Onko niin että se ei ole niin vaikeaa kun homma on sinulla hallinnassa ja itse voit säätää rajat miten mennään. Itse et rohkene antautua toisen varaan.
      Onko sinua kohdeltu joskus kaltoin henkisesti tai fyysisesti? Tietoisesti tai tiedostamatta?

      • Läheisyyspelkoinen

        On. Lapsuudessani eräs elämässäni silloin ollut aikuinen valitsi toistuvasti väärät sanat kanssani. Asia on käsitelty tuossa vuosi sitten loppuun ja olen sen hänelle antanut anteeksi, enkä häntä syytä mistään. Tunnustan, että se silti vaikutti elämääni teininä. Voisiko se vaikuttaa vieläkin?


    • missäsyy

      Hienoa että olet antanut anteeksi ja jo mielessäsi päästänyt irti. Siitä se alkaa. Ensin se päätöstasolla, sitten järkitasolla ja lopulla tunnetasolla vapautumista.
      Ja ei sitä tiedä vaikka on jotain muutakin loukkausta.
      Sinun pitää aloittaa siedätyshoito, sallit pikkuhiljaa toisen tulla lähelle ja koskettaa niin ajan myötä totut ja huomaat ettei siitä seuraa pahaa vaan hyvää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      192
      2602
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      39
      2468
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      58
      2149
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      108
      2103
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      70
      2044
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      40
      2040
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      66
      1416
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      131
      1248
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1127
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      55
      978
    Aihe