Läheisyys ahdistaa

Läheisyyspelkoinen

En tiedä kuuluuko tämä tänne, mutta se ahdistaa minua oikeastaan. Läheisyys. Halaukset, lähekkäin istuminen, hellät tunteet, kädestä pitäminen, yms... Kaikki tuo vaivaannuttaa minua. Jotenkin se tuntuu nololta ja väkinäiseltä. Jopa oman äidin halaaminen on hyvin...Ei nyt mitenkään vastenmielistä, mutta outoa ja etäistä. Nyt se on noussut isoksi ongelmaksi, kun elämässäni on tällainen mies, jonka kanssa haluaisin ehkä seurustella ja omassa päässä seurustelenkin (eli kuvittelen millaista se olisi). Kuitenkin joka kerta ajatus halailusta, pussailusta ja lähelläolosta ahdistaa ja isken jarrut pohjaan sillä sekunnilla.

Olen tuon miehen kanssa jutellut ja viettänyt aikaa ja hän ilmaisee kiinnostusta minuun. Seisoo aivan vieressäni, melkein kyljessä kiinni tai välillä "vahingossa" hipaisee kättäni tai hartiaani, yms. Joka kerta menen ihan lukkoon. Pelkään, että se antaa täysin väärää viestiä hänelle.

Olen pohtinut, josko se liittyy omaan suhteeseeni vartaloani kohtaan ja olen kokeillut kaikkea. Olla alasti kotonani, nukkua alasti, käydä kokovartalo-hieronnassa, ostaa ihania alusvaatteita ja mikään noista ei ole ongelma. Olen myös kokeillut sitä, että halaan ystäviäni kun nään heitä, mutta se ei kauan kestänyt. Tuntui vieraalta ja tungettelevalta, vaikka se ei heitä näyttänyt haittaavan. Toinen mitä kokeilin oli henkinen avautuminen. Istuin alas äitini kanssa ja jaoin asioita. Noloja, pelottavia, huolen-aiheitani, arki-juttuja, hassuja juttuja, asioita terveydestäni, raha-tilanteesta, arkaluontoisia asioita. Kaikkea, mutta sekään ei oikeastaan auttanut, kuin parantamaan perhesuhteita (Perheessäni ollaan aika etäisiä).

Olen vasta 19 ja olen kokeillut nyt kaikennäköistä ja alan olla vähän toivoton. Mitä voin enää tehdä, kun alan syyttää tätä nuoruuden epävarmuuden piikkiin? Miten tästä voi edetä, kun tilanteen tullen menen lukkoon ja en voi kehittää itseäni siitä yli? Ongelma on jossakin, mutta jos se ei ole vartalossa eikä päässä, niin missä sitten? En ole tuon miehenkään kanssa niin läheinen, että voisin kertoa hänelle tästä asiasta.

3

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • missäsyy

      Sinä voit halata, tietoisesti ottaa puheeksi henkilökohtaisiakin asioita itse. Onko niin että se ei ole niin vaikeaa kun homma on sinulla hallinnassa ja itse voit säätää rajat miten mennään. Itse et rohkene antautua toisen varaan.
      Onko sinua kohdeltu joskus kaltoin henkisesti tai fyysisesti? Tietoisesti tai tiedostamatta?

      • Läheisyyspelkoinen

        On. Lapsuudessani eräs elämässäni silloin ollut aikuinen valitsi toistuvasti väärät sanat kanssani. Asia on käsitelty tuossa vuosi sitten loppuun ja olen sen hänelle antanut anteeksi, enkä häntä syytä mistään. Tunnustan, että se silti vaikutti elämääni teininä. Voisiko se vaikuttaa vieläkin?


    • missäsyy

      Hienoa että olet antanut anteeksi ja jo mielessäsi päästänyt irti. Siitä se alkaa. Ensin se päätöstasolla, sitten järkitasolla ja lopulla tunnetasolla vapautumista.
      Ja ei sitä tiedä vaikka on jotain muutakin loukkausta.
      Sinun pitää aloittaa siedätyshoito, sallit pikkuhiljaa toisen tulla lähelle ja koskettaa niin ajan myötä totut ja huomaat ettei siitä seuraa pahaa vaan hyvää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      110
      2483
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      2181
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      56
      1707
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      60
      1683
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      155
      1590
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1496
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      154
      1481
    8. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      116
      1236
    9. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      27
      1197
    10. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1196
    Aihe