montako tainta pottiputkellä päivässä

aloittelijana

maasto jne vaikuttaa.. mutta montako perusamatööri istuttaa päivässä?
jossain palstoilla väittävät että n 750-1000 ja ammattilaiset jopa 1500-2000
toki maasto ja maaperä vaikuttaa mutta kokemusperäisiä näkemyksiä kaipailen...

entä raivaussahan laikutusterä? montako istutuslaikkua maisemansuojelun kannalta haluttuihin kohtesiin? sanat parametrit maaston suhteen.
entä laikutusterän kelpo purevuus? joku väittää että kestäisi vain puutarhan aareja??

-https://www.uittokalusto.fi/terracut-maanmuokkaustera.html

14

2324

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannusboy

      Osaajia vai pelkkiä länkyttäjiä?

    • äläunelmoi

      no eihän tukielätit ite istuta

    • Olentyytyväinen

      Noin 2000 saa menemään kohtuuolosuhteissa. Normaalisti kun saan hiukan yli 1000, olen tyytyväinen.

    • reipastahtista

      eli 1000 päivässä on siis normivaihti?

      8x125
      125:60 = n. 2 minuutissa

    • 500-3000

      Eipä tuohon taimimäärään ole yksiselitteistä vastausta. On paljon muuttujia, jotka vaikuttaa; maalaji, laikkujen/ mättäiden määrä, hakkutähteiden korjuu, taimien kantomatka,taimien koko, istutussää ja tietysti välineet millä homma tehdään.

      Kummasti vaikuttaa onko istuttajalla jalassa metsurinsaappaat, jotka painaa 3kg/pari vai 0,5kg painavat ulkoilukengät. Onko taimi istutuskohdalla valmiina putkessa vai aletaanko sitä kaivaa vakasta siinä vaiheessa. Painaako taimivakan hihna hartiaa ja estää pään normaalin verenkierron ja istuttaja kuukahtaa päänsäryn ja nestehukan ansiosta parin tunnin jälkeen.jne.

      Kun on laittanut muutaman 10tuhatta tainta maahan erilaisilla kohteilla tietää aika hyvin päivän tuloksen etukäteen.

      En lähtisi tuolla terrakutilla hajoittamaan sahaa. Itsellä ei ole malttia maisemakohteilla odottaa luonnon hoitavan homman. Jos ei ole korkeaa aluskasvillisuutta, laitan taimet putkella suoraan maahan ilman muokkausta. Jos korkea heinä/saniaiskasvusto niin poljen siihen aukon juhannuksen tietämissä ja teen lapiolla pienen kääntömättään. Jälkimmäisessä tapauksessa saa taimet käydä ainakin seuraavana vuonna pelastamassa kasvillisuuden seasta esiin.

      • neuvojatarvitaan

        kiitos hyvästä vastauksesta.

        haen tässä näkymää pottiputken päiväistutusmääriin jotta voin suurin piirtein hahmottaa edessä olevan urakan keston.
        en varmaan erehdy suuresti jos käytän alkuun työlukuna 750 istutusta per päivä.
        luonnollisesti taimien välivarastoinnin suunnittelulla säästää aikaa.

        lukemani perusteella alan kääntymään kuokan suosijaksi sammaleisissa, heinäisissä jne. maisemakohteissa tuon terracut-laikuttamisen sijaan.

        pottiputkesta minulla ei ole työkokemusta mutta olen muutaman tuhat tainta laittanut avaten maaperän lapion ristipistoilla.
        se oli kyllä aika hidasta ja sitoi kaksi tekijääkin työpariksi.

        onko kokemusta taimitassuista taimikon heinänsuojaukseen?
        https://www.uittokalusto.fi/ecopulp-taimisuoja.html
        onko hyvää näkemystä mihin tasoon tassujen hinta per kpl asettuu esim 10 000 erissä?

        jotenkin tuntuisi että taimitassujen laitto sujuisi nopeimmin omana työvaiheena eli ei siis heti istutuksen yhteydessä.


    • 500-3000

      Reipastatahtia 2/minuutissa. Ehkä? ihmeellistä? ei ollenkaan.
      Jokainen voi kokeilla kuinka monta askelta ehtii ottamaan 50 sekunnin aikana ja mitä muuta tekemään sillä välillä. 50 sen takia että yks kuudesosa päivästä menee syömiseen, juomiseen, vakan täyttöön, jutteluun ym.

      • hyvärupeama

        niin siis laskennallisesti 2 per minuutti tuntuu ihan järkeenkäyvältä
        mietin vain että malttaako tuota 1000 nen päivätahtia ylläpitää
        paria viikkoa putkeen.. jää nähtäväksi


    • 500-3000

      Kun olet laittanut muutaman tuhatta tainta lapion avulla maahan, niin 750tainta/päivä pottiputkella, muokattuun maahan ei tuota ongelmia.

      Jos istutus tehdään maanmuokkauksen jälkeen eikä pari vuotta myöhemmin taimitassu on suht turha. Taimi ehtii vankistua ja kasvaa ennen kuin heinä ym. valtaa alan. Parinkymmenen sentin väli heinään ei paljon lohduta, kun puolentoista metrin heinikko kaatuu hennon taimen päälle ja kaataa sen maahan. Pelastustehtäviin joutuu silloin oli tassua tai ei.

      Siis tassusta ei ole kuitenkaan kokemusta, enkä koe tarpeelliseksi hankkiakkaan. Pari tuhatta tassua/ha maksaa ja noiden laitossa lienee sama homma kuin, että käy kertaalleen kaatamassa heinät tarvittaessa. Jos istutuskohta on jo istuttaessa kasvillisuuden valtaama, niin silloi lienee jotain hyötyä.

      • tehtyävaillevalmis

    • 500-3000

      Varmaan ihan päteviä kokemuksia.
      Kannattaa huomata myös, että Juoni siipilehdon tutkimusselosteessa on maininta, että vertailualalle EI tehty minkäänlaista heinän torjuntaa. Mikä olisi tulos, jos sama aika ja raha olisi käytetty vertailualan mekaaniseen heinäntorjuntaan kuin taimitassujen kanssa pelaamiseen?

      • tassuista

        ja yllättävän hinnakkaitakin nuo tassut ovat aiheuttavat melkoisen lisätyön siirtelyineen ja paikalle laittoineen

        tassuttaminen kyllä kiinnostaisi jos voisi olla varma että sillä säästäisi torjuntatyön vaivan... mutta ainakin tuon artikkelin perusteella lopputulos on kysymyksiä herättävä.


    • 500-3000

      No, varma on ainakin, että tassuista tulee lisätyötä ja kustannuksia, jotka yleensä vaativat lisätyötä niitä kattamaan. Hyödystä ei varsinaisesti liene metsäkohteilla näyttöä?
      Joten oliskohan kuitenkin viisainta tehdä sitä lisätyötä vasta sitten, jos on tarvetta?

      Jonkinlaista aavistusta voi saada, kun katsoo tulevaa istutusaluetta.(tai viereisiä) Jos alueelta on hakattu harva puusto, jossa alla oli jo valmiiksi metrinen heinikko voidaan olettaa, että tarvitaan heinäntorjuntaa jossain vaiheessa. Jos alalla oli täystiheä kuusikko, jossa ei kasvanut edes sammalta, niin taimet ehtivät muutakasvillisuutta karkuun. Ainakin jos ei tehdä suurempia mokia kuten; istuteta jäiseen/liian kylmään maahan, jäisiä taimia,kuivia taimia, syysistutusta rousteen vaivaamille maalajeille, pidetä taimia liian kuumaassa suljetussa laatikossa...

      • taimikonsuunnittelua

        no juu hyväkasvuinen maapohja on suurelta osin juurikin kuusikon jäljiltä.

        harjanne-alueet ovat luonnollisesti olleet harvapuustoisempia mäntymetsiä ja niissä aluskasvillisuus on päässyt korkeammaksi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1177
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe