Ongelmia 7 kanssa kopioinnissa.

Jartsu1976

Voisko joku auttaa ongelmassa, kun en pysty kopioimaan ulkoiselta asemalta tai edes muisti tikulta kumpaankaan suuntaan mitään, ja nyt lisäksi ongelma, kun en edes sisäisellä asemalla pysty siirtämään tiedostoja toiseen kansioon! Herjaa että "Resurssien hallinta lakkasi toimimasta" Olen kuitenki touhunnu tietokoneiden kans 80286 ajoista lähtien, mut nyt ei jaksa enää tapella "mikki softa":n kans. Olen lukenu ja tehny monia kikkoja netin ohjeiden mukaan, mut ei auta. Onko "Mikki softa" tehny jonku "Pressasa" kans jotaa sopimuksii, vai miks seiska ei enää meinaa toimii??? Isälläni sama ongelma samanlaises konees, kun hommattu samaa aikaa.

5

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko tietokone ehjä? Viallinen kiintolevy ainakin tekee tuollaista.

    • nbtfrde4

      Gloonaamalla kai saa samanlaisen HD:n. Silloin, ilmeisesti pitää ottaa HD pois ja jos itse ei osaa niin tietokone korjaajat osaa tehdän siitä täydellisen kopian.
      Itselläni on siihen tarkoitettu "Dual baydocking station" jonka ostin netiltä 3 vuotta sitten. Gloonamisen jälkeen Linuxen levytyön avulla sitten jatkoin ongeman ratkaisua on onnistuin....

    • päivitykset_rikkoneet

      Viimeaikaiset päivitykset ovat rikkoneet seiskan. MS ei enää paljoa tuhlaa resursseja vistan ja seiskan päivitysten laadunvalvontaan, ja sieltä tulee aina vain bugisempia päivityksiä. Tiedostojen kopioinnit joutuu tekemään komentoriviltä copy- tai xcopy komennoilla.

      • liinushörhö

        Vistaanhan ei ole tullut päivityksiä vuoteen ja sen tuki muutenkin loppuu pian tänä vuonna.

        Itselläni muistitikku oli alustettu toisella käyttiksellä MS-DOS-formaattiin ja seiska ei suostunut kopioimaan mitään sille - luki kyllä, mutta muuta ei sitten ei.


    • montavaihtoehtoa

      Ei minulla vaan ole mitään ongelmia seiskassa.

      Tapahtuuko ongelma myös hiirellä raahatessa vai pelkästään kun valitsee hiiren oikean valikon kautta? Voi olla menussa joku viallinen ohjelma, esim FileMenu Tools ohjelman päivittäminen uuteen maksulliseen kokeiluversion aiheutti saman, korjautui kun palautti vanhemman ilmaisen version.

      Voi kekeilla tehdä palautuksen, etsiä syytä Tapahtumien valvonnasta, poistaa viimeisiä ohjelmia tai päivityksiä tai korjata jollain ohjelmalla, esim mikkisoftan FixIt.

      Tämäkin komentokehoitteessa voi auttaa.
      sfc /scannow command (System File Checker) scans the integrity of all protected Windows 7 system files and replaces incorrect corrupted, changed/modified, or damaged versions with the correct versions if possible.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      231
      7746
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      5260
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4822
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      76
      3497
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2035
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      32
      1981
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1849
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1707
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      37
      1649
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      163
      1489
    Aihe