Voiko noin vanha vene olla noin siisti? Kuinka paljon ilmoituksissa huijataan käyttämällä vanhoja kuvia tai kuvankäsittelyä? Kun olette käyneet katselemassa veneitä ilmoitusten perusteella, onko vastaan tullut toisenlainen todellisuus kuin kuvissa esitetty?
http://www.batagent.se/2788
http://www.batagent.se/2788
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tuohan on ihan normisiisti homeskandien luokituksessa joidenkin sanastossa kulkeva ruotsalainen laatuvene. Mitään kuvankäsittelyä ei ole tarvittu.
Mene katsomaan tuota ilmoituksen venettä.
Malö 116 on huippuvene ja tämä ilmeisesti vieläpä hyvin pidetty yksilö! Eipä sitä silti voi ostaa kuin "sian säkissä" eli vaivaa pitää nähdä.....
On veneen omistajija jotka suhtautuvat pieteetillä paattiinsa. Eihän tuo edes ole vanha. Esimerkiksi puuveneissä 100 vuotta ei ole ikä eikä mikään jos sitä on kunnolla pidetty. Muovikiulut eivät välttämättä ole yhtä pitkäikäisiä kas kun tuo "lasi" valuu ajansaatossa kohden pilssiä. Malö on erittäin laadukas matkaveneenä, ehkäpä jopa laadukkain näistä ruotsalaisista. Meikäläisen suosikki ainakin.
Kyllä tuosta näkee että venettä on päivitetty. Uudet patjat ja työpinnat keittiössä jne.. Veneestä on pidetty siis huoltaa niinkuin kuuluukin.
Tämä firma kuvaa itse veneensä, joten kuvat ovat tuoreita ja heillä ei tarkoitus pimittä kuvien avulla.
Joskus kuten omassa veneessäni, myyntikuvat olivat napsittu uutena ja vene oli n.10v vaadin ottamaan uudet kuvat, sain ne videopätkiä ja kävin hakemassa pois, tosin en Ruotsista.
Jos paatti miellyttää, niin ota yhteyttä suomen kaveriin, jos Ruotsi pelottaa. On helpompi säätää kauppaa...
Tyyppi on Staffan Lindberg, [email protected], 358 45 8066994
Älä ihmettele, ei varmaan oo kauan kaupan
Hoh hoijjakka, venehän on myyty jo 22.3.2017!!!
Katsoin ilmoitusta tarkemmin, missä olitte Ruotsin tunneilla...
Pieniä naarmuja näkyy siellä täällä. Kuvat vaikuttavat minusta aidoilta. Kuvat antavat yleensä todellisuutta siistimmän vaikutelman ilman mitään kuvanparannustakin.
Joskin kuvat kaunistaa kohdetta lähes poikkeuksetta jonkin verran, tarkoittipa sitä tai ei, eli kyllä lähempi tarkastelu tuo iän patinan näkyviin.
Kannattaa käydä katsomassa myynnissä olevia veneitä mahdollisimman paljon. Usein kuvat parempia kuin nykykunto. Välillä myös toisin päin. Mutta joukossa on tuollaisia malö:n kaltaisia helmiä joiden kunto ei paljoa uudelle häviä. Löysin onneksi sellaisen.
Laajakuvaobjektiivi vääristää mittasuhteet joten veneen tilavuudesta ei saa oikeaa kuvaa, esim. toisissa kuvissa sohvat näyttävät ylipitkiltä ja toisissa taas ylileveiltä tai ylisyviltä. Yhdessä kuvassa sitlooda näyttää valtavan leveältä kun taas toisessa kuvassa se näyttää pitkältä ja kapealta. Sama juttu on asunto-ilmoituksissa joissa huoneiden mittasuhteet vääristyvät täysin siitä mitä ne oikeasti ovat kuvaajien kameroissaan käyttämien objektiivien vuoksi.
Käytettyjä veneitä katsoneena ennen ostoa sanoisin, että tehokkainta "huijausta" on pestä ja siivota vene, viedä romut ja rojut sivuun, pitää huolta siitä, että pilssi on kuiva ja siisti eikä koneen alla ole litraa öljyä.
Mahdanko huijata itseäni aina, kun minulla ei moisia ole koskaan? Kyllä, minulla on vene ja kaikkiaan veneillyt omilla veneillä, yli 30v ilman mainitsemiasi juttuja.
On huomattavasti helpompaa puhdistaa ja puunata vene kuin poistaa kuvasta ajan tuomaa patinaa kuvankäsittelyllä.
Ei ole olemassa sellaisia työkaluja, joilla voisi napin painalluksella poistaa esimerkiksi puupöydällä tai kankaassa olevan viinitahran.
Tasaisemman pinnan, kuten melamiini, kuvankäsittely on helpompaa, mutta niin on myös puhdistaminenkin.
Kuvankäsittelyllä voi tehdä mitä vaan kunhan on tarpeeksi hyvät välineet ja paljon aikaa. Hyöty sen sijaan on hiukan kyseenalainen koska useimmat käyvät katsomassa veneen ennen ostamista.
Paljon yleisempää on piilossa olevien vikojen salaaminen kuten purukumilla paikatun vannasputkivuodon tai laiminlyödyt moottorihuollot ym...
Toi purukumi on niin "totta".
Tuttu osti veneen jossa juuri kunnostettu kone. Ensin toimi hienosti, kunnes jonkin ajan kuluttua oksensi öljyt pihalle, oli muistaakseni stefa tai vastaava korvattu mustalla sika kitillä, otti yhteyttä myyjään ja selitys oli, että olivat unohtaneet ostaa tiivisteen ja eivät jaksaneet(pitkä matka) hakea, kun kasasivat koneen. Vene oli tuolloin jo myynnissä ja kaveri oli maksanut siitä käsirahan vaikka kone levällään, luotto oli suuri.
Ei varsinaisia huijaamisia, mutta viime keväänä venettä ostaessa tuli pari eteen, joissa oli periaatteessa siistit ulkokuvat nettiveneessä.
Toisen Lisätietoja-kentässä luki, että hyväkuntoinen vene. Paikanpäällä sitten paljastuikin, miksei sisältä ole yhtään kuvaa..
Myyjällä oli vaikea selittää, miten ko. sisätilat olivat "hyväkuntoiset". "Et sinä tässä uutta ole katsomassakaan", kuului sitten vastaus.
Mutta rajatulla kokemuksella me minä myöskään usko mihinkään laajaan kuvankäsittelyyn. Kuvat lienevät luotettavia. En tosin ole (vielä) ulkomailta venettä katsonut. Enemmän sitten voi tosiaan olla näitä piiloylläreitä, mutta niiden riski on vain hyväksyttävä.
Jos tosissasi olet ulkomailta venettä katsomassa, kannattaa ihan alkajaiseksi tosiaan kysyä ovatko kyseisestä veneestä ja milloin otettu, ettet tuhlaa aikaasi jos eivät ole uusia ja myynnissä olevasta, joskus mainitsevat kuvien olevan sisa tai myynti esitteestä ja usein miten tuoreita ja realistisia.
Parhaat kuvat ja tiedot mielestäni boatshed välittäjillä, yhden ostanut heidän kautta (UK) ja livenä parempi, kuin kuvissa teki positiivisen vaikutuksen kokonaisuutena. Vaatii rekisteröitymisen, mutta ei ongelma, kun tosissaan liikkeellä...
http://www.boatshed.com/