Onnibus valvomaan autoilijoita?

uusiaideoita

Britanniassa on alettu valvomaan autoilijoiden kännykän ja turvavyön käyttöä kaksikerrosbussien ylemmästä kerroksesta käsin. Se on osoittautunut tehokkaaksi.

http://www.mtv.fi/lifestyle/autot/artikkeli/poliisilla-uusi-uskomattoman-tehokas-keino-karayttaa-puhelinta-raplaavat-kuskit-kymmenia-jai-kiinni-hetkessa/6367004

Suomessahan ei kaksikerroksisia linja-autoja ole juuri muilla kuin Onnibussilla, joten he olisivat käytännössä ainoa mahdollinen yhteistyökumppani Suomen poliisille.

Nykyisen hallituksen tavoitteena on ollut muuttaa jokainen liikennerike euroiksi valtiolle. Tässä olisi yksi keino lisää tavoitteeseen pääsemiseksi.

Kannattaako raati tämäntyyppistä valvontaa? Mahdollistaisiko voimassa oleva lainsäädäntö brittikeksinnön käytön Suomessa?

8

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei_ainakaan_vielä

      Nykyisten lakien mukaan Suomessa kameravalvonnasta on ilmoitettava liikennemerkillä autoilijalle. Jos ollaan alueella, jossa merkkiä ei ollut, edes poliisin ottamilla kuvilla ei ole katsottu olevan todistusvoimaa. Hankalaksi voi mennä, jos ei muuteta lakeja ensin sellaisiksi että kuka vaan saa kytätä missä tahansa ja sen perusteella voi rapsuttaa.

      • kuvaillaan

        Käsitykseni mukaan nykyinen laki ei mahdollista sitä, että yksityinen firma suorittaisi liikennevalvontaa. Mutta kerropa lisää tuosta, että poliisin ottama kuva olisi todistusvoimaltaan arvoton. Minulla kun on se käsitys, että kuvia voidaan käyttää todistusaineistona silloin kun poliisi on niitä virantoimituksessa ottanut. Onko sinulla varmaa tietoa, esimerkiksi oikeustapauksen diaarinumeroa, tukemaan näkemystäsi?


      • KyttäyksenLopputulos

        Kuka tahansa kyttää, ketä ja mitä tahansa, missä ja milloin tahansa. Juu...DDR:ssä sitä systeemiä kokeiltiin ja sehän tiedetään miten siinä kävi.


      • Ei_ainakaan_vielä
        kuvaillaan kirjoitti:

        Käsitykseni mukaan nykyinen laki ei mahdollista sitä, että yksityinen firma suorittaisi liikennevalvontaa. Mutta kerropa lisää tuosta, että poliisin ottama kuva olisi todistusvoimaltaan arvoton. Minulla kun on se käsitys, että kuvia voidaan käyttää todistusaineistona silloin kun poliisi on niitä virantoimituksessa ottanut. Onko sinulla varmaa tietoa, esimerkiksi oikeustapauksen diaarinumeroa, tukemaan näkemystäsi?

        http://www.iltalehti.fi/uutiset/201702172200071870_uu.shtml

        Katsotaan, tämä on ensimmäinen kerta kun asia on nostettu oikeudessa tältä puolelta esiin. Tuomio ei ole vielä lainvoimainen, eikä ilmeisesti ihan pian kuulla lisää.


      • kuvaillaan
        Ei_ainakaan_vielä kirjoitti:

        http://www.iltalehti.fi/uutiset/201702172200071870_uu.shtml

        Katsotaan, tämä on ensimmäinen kerta kun asia on nostettu oikeudessa tältä puolelta esiin. Tuomio ei ole vielä lainvoimainen, eikä ilmeisesti ihan pian kuulla lisää.

        Erikoinen tapaus. Onkohan tuossa kyse siitä, että koska valvontaa tapahtuu samalla paikalla säännöllisesti, niin se voidaan tulkita kiinteäksi, vaikka tehdään siirrettävällä kalustolla. Saa nähdä, miten juttu päättyy.

        Kiitos tiedosta!


    • londonboys

      Voi miten jänskää, onhan siellä peltikorjaamoita ja lasaretteja jos köpösti käypi?

    • mr.bluetooth

      Mikä tässä on vaikeaa? Lopeta se kännykän näprääminen ajon aikana ja laita se turvavyö kiinni, niin eikö ole ihan sama vaikka herra kuu-ukko kyttäis sinua kuusta käsin?

      • Samaa mieltä asiasta. Kuten mainitsit, niin järkeilemällä ei tarvitse stressata valvonnasta eli se itsestään kiinni tulee sakkoa tai rankkua-.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      147
      3941
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      359
      2885
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2239
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      50
      2130
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      16
      1844
    6. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      11
      1695
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      165
      1363
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      93
      1253
    9. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      2
      1226
    10. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      92
      1097
    Aihe