Vakoilu pois

suojeluposliini

Miten saa vakoilun pois seiskasta?

10

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • afawfaw
    • tivaaja-

      minkälaisesta vakoilusta on kyse. onko ulkovaltion suorittamaa vakoilua

    • adguard

      Adguard adblock poistaa ison osan vakoilua (googlen, facebookin, yms. vakoilukuvakkeita nettisivuilta) mutta ei silläkään saa kaikkea vakoilua pois. Ainoa varma keino on irroittaa nettipiuha koneesta. Ei nettiä, ei vakoilua.

      • ixquick

        Hakukoneena kannattaa aina käyttää ixquickiä, se käyttää googlen hakukonetta, mutta ei tallenna mitään lokitiedostoja eikä ixquick-hakuja pystytä mihinkään käyttäjään yhdistämään. Googlea suoraan käyttämällä tallentuu henkilökohtainen valtava hakutietokanta joka sisältää kaikki tietosi ja hakuhistorian.
        https://www.ixquick.com/


      • hideandrun

        Voitko nykymaailmassa luottaa enää mihinkään - joku sanoo ettei kerää mitään tietoja ja muutaman kuukauden päästä paljastuukin totuus eli tietoja olikin kerätty muka kehittämistarkoituksiin.

        Kaikki ne sydeemit keräävät tietoja käytöstä joko myydäkseen sinua mainostajille tai välttääkseen mahdolliset tulevat oikeudelliset vastuut jne...

        Yksinkertaisesti ei ole mitään mahdollisuutta välttää vakoilua ainakaan jos käytät omaa konettasi maksetusta liittymästä - jos "lainaat" naapurin suojaamatonta langatonta liittymää voit piiloutua suht'hyvin, mutta laitteen MAC-osoite paljastaa sinutkin lopulta.


      • näin----

        Kaikki vakoilee sinua. Tietokoneet kännykät puhelimet missä liikut.Et pääse mitenkää eroo siitä.


    • hiiteen_mokoma

      Poista koko seiska.

    • X_12

      Seiskan telemetriaa vähentää Spybot Anti-Beacon. Ohjelma GWX Control panel hillitsee MS:n yrityksiä päivittää tai mainostaa päivittämistä Win10 - versioon.

      Selaimien mainoksia ja kyyläämistä vähentää uBlock, samalla pienenee todennäköisyys saada haittaohjelma koneeseen mainosbannerin kautta. Jos on valmis hieman virittelemään niin uMatrix tehoaa moneen träkkeriin. Jos taas ei halua viritellä niin Ghostery on ohjelma, jolla saa träkkereitä kuriin.

      Suurin osa mainostajien harrastamasta seurannasta jää kokematta, jos ei käytä Microsoftin käyttiksiä alkuunkaan ja välttää some - palvelut (facebook, twitter, whatsapp, instagram, suomi24).

      Windowsin alla voi hieman vakavammin vältellä seurantaa Tor Browser - ohjelmaa käyttäen.

      • X_12

        Oletusarvona on kuitenkin se, että jos koneesi on kytketty internettiin niin sinua aina vakoillaan tavalla tai toisella. Näin siis käyttiksistä, ohjelmista ja VPN/Tor - virityksistä riippumatta.


    • HeivaaSePois

      EI ONNISTU! TURHA LUULO!
      VAKOILU ON WINDOWSIN YTIMESSÄ!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      205
      3833
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      62
      2426
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      391
      2296
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2213
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1521
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      515
      1295
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1271
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      56
      1247
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      70
      1157
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1126
    Aihe