Vakoilu pois

suojeluposliini

Miten saa vakoilun pois seiskasta?

10

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • afawfaw
    • tivaaja-

      minkälaisesta vakoilusta on kyse. onko ulkovaltion suorittamaa vakoilua

    • adguard

      Adguard adblock poistaa ison osan vakoilua (googlen, facebookin, yms. vakoilukuvakkeita nettisivuilta) mutta ei silläkään saa kaikkea vakoilua pois. Ainoa varma keino on irroittaa nettipiuha koneesta. Ei nettiä, ei vakoilua.

      • ixquick

        Hakukoneena kannattaa aina käyttää ixquickiä, se käyttää googlen hakukonetta, mutta ei tallenna mitään lokitiedostoja eikä ixquick-hakuja pystytä mihinkään käyttäjään yhdistämään. Googlea suoraan käyttämällä tallentuu henkilökohtainen valtava hakutietokanta joka sisältää kaikki tietosi ja hakuhistorian.
        https://www.ixquick.com/


      • hideandrun

        Voitko nykymaailmassa luottaa enää mihinkään - joku sanoo ettei kerää mitään tietoja ja muutaman kuukauden päästä paljastuukin totuus eli tietoja olikin kerätty muka kehittämistarkoituksiin.

        Kaikki ne sydeemit keräävät tietoja käytöstä joko myydäkseen sinua mainostajille tai välttääkseen mahdolliset tulevat oikeudelliset vastuut jne...

        Yksinkertaisesti ei ole mitään mahdollisuutta välttää vakoilua ainakaan jos käytät omaa konettasi maksetusta liittymästä - jos "lainaat" naapurin suojaamatonta langatonta liittymää voit piiloutua suht'hyvin, mutta laitteen MAC-osoite paljastaa sinutkin lopulta.


      • näin----

        Kaikki vakoilee sinua. Tietokoneet kännykät puhelimet missä liikut.Et pääse mitenkää eroo siitä.


    • hiiteen_mokoma

      Poista koko seiska.

    • X_12

      Seiskan telemetriaa vähentää Spybot Anti-Beacon. Ohjelma GWX Control panel hillitsee MS:n yrityksiä päivittää tai mainostaa päivittämistä Win10 - versioon.

      Selaimien mainoksia ja kyyläämistä vähentää uBlock, samalla pienenee todennäköisyys saada haittaohjelma koneeseen mainosbannerin kautta. Jos on valmis hieman virittelemään niin uMatrix tehoaa moneen träkkeriin. Jos taas ei halua viritellä niin Ghostery on ohjelma, jolla saa träkkereitä kuriin.

      Suurin osa mainostajien harrastamasta seurannasta jää kokematta, jos ei käytä Microsoftin käyttiksiä alkuunkaan ja välttää some - palvelut (facebook, twitter, whatsapp, instagram, suomi24).

      Windowsin alla voi hieman vakavammin vältellä seurantaa Tor Browser - ohjelmaa käyttäen.

      • X_12

        Oletusarvona on kuitenkin se, että jos koneesi on kytketty internettiin niin sinua aina vakoillaan tavalla tai toisella. Näin siis käyttiksistä, ohjelmista ja VPN/Tor - virityksistä riippumatta.


    • HeivaaSePois

      EI ONNISTU! TURHA LUULO!
      VAKOILU ON WINDOWSIN YTIMESSÄ!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      121
      2642
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      69
      1094
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      210
      1054
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      931
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. 36
      876
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      853
    9. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      4
      829
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    Aihe