Miten saa vakoilun pois seiskasta?
Vakoilu pois
10
268
Vastaukset
- afawfaw
Esim. tuollaisella → http://pxc-coding.com/portfolio/donotspy78/
- tivaaja-
minkälaisesta vakoilusta on kyse. onko ulkovaltion suorittamaa vakoilua
- adguard
Adguard adblock poistaa ison osan vakoilua (googlen, facebookin, yms. vakoilukuvakkeita nettisivuilta) mutta ei silläkään saa kaikkea vakoilua pois. Ainoa varma keino on irroittaa nettipiuha koneesta. Ei nettiä, ei vakoilua.
- ixquick
Hakukoneena kannattaa aina käyttää ixquickiä, se käyttää googlen hakukonetta, mutta ei tallenna mitään lokitiedostoja eikä ixquick-hakuja pystytä mihinkään käyttäjään yhdistämään. Googlea suoraan käyttämällä tallentuu henkilökohtainen valtava hakutietokanta joka sisältää kaikki tietosi ja hakuhistorian.
https://www.ixquick.com/ - hideandrun
Voitko nykymaailmassa luottaa enää mihinkään - joku sanoo ettei kerää mitään tietoja ja muutaman kuukauden päästä paljastuukin totuus eli tietoja olikin kerätty muka kehittämistarkoituksiin.
Kaikki ne sydeemit keräävät tietoja käytöstä joko myydäkseen sinua mainostajille tai välttääkseen mahdolliset tulevat oikeudelliset vastuut jne...
Yksinkertaisesti ei ole mitään mahdollisuutta välttää vakoilua ainakaan jos käytät omaa konettasi maksetusta liittymästä - jos "lainaat" naapurin suojaamatonta langatonta liittymää voit piiloutua suht'hyvin, mutta laitteen MAC-osoite paljastaa sinutkin lopulta. - näin----
Kaikki vakoilee sinua. Tietokoneet kännykät puhelimet missä liikut.Et pääse mitenkää eroo siitä.
- hiiteen_mokoma
Poista koko seiska.
- X_12
Seiskan telemetriaa vähentää Spybot Anti-Beacon. Ohjelma GWX Control panel hillitsee MS:n yrityksiä päivittää tai mainostaa päivittämistä Win10 - versioon.
Selaimien mainoksia ja kyyläämistä vähentää uBlock, samalla pienenee todennäköisyys saada haittaohjelma koneeseen mainosbannerin kautta. Jos on valmis hieman virittelemään niin uMatrix tehoaa moneen träkkeriin. Jos taas ei halua viritellä niin Ghostery on ohjelma, jolla saa träkkereitä kuriin.
Suurin osa mainostajien harrastamasta seurannasta jää kokematta, jos ei käytä Microsoftin käyttiksiä alkuunkaan ja välttää some - palvelut (facebook, twitter, whatsapp, instagram, suomi24).
Windowsin alla voi hieman vakavammin vältellä seurantaa Tor Browser - ohjelmaa käyttäen.- X_12
Oletusarvona on kuitenkin se, että jos koneesi on kytketty internettiin niin sinua aina vakoillaan tavalla tai toisella. Näin siis käyttiksistä, ohjelmista ja VPN/Tor - virityksistä riippumatta.
- HeivaaSePois
EI ONNISTU! TURHA LUULO!
VAKOILU ON WINDOWSIN YTIMESSÄ!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1212642Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J691094Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2101054- 39982
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38931- 47894
- 36876
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123853- 4829
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35812