Muistutetaan taas peräkärryjen kuormaamisesta.

Muistutetaan varmuudeksi vielä tässä jos yllä pyörivää videota joku ei ole katsonut.

Kevään tullessa alkaa teillä pyöriä taas kuljetan itse ja säästän-tyypit sepeli-ja lankkukuormineen mitä villeimpine kuormansidontoineen ja uskomattomimpine kuormanpainoineen. Ahneen kaverin on vaan saatava se kuutio soraa sinne mökille sillä pienellä Kärppä-kärryllä tai kuuden metrin lankut samankokiisella kärryllä ymmärtämättä lainkaan että kärryn kantavuus ja sorakuorman paino eivät kohtaa. Lankkukuorma on mahdollisesti kevyempi mutta suuri kuorman pituus taas saa aikaan etu-ja takaylityksiä jotka ovat vaarallisia niin vetoautolle kuin takanatulijoillekin. Pitkä kuorma saa aikaan myös liikkumista ja vääntöä sivuille ja jos aisapaino on vielä päin persettä niin kärry nostaa auton perän ylös ja auto lähtee kuljettajan lapasesta. Liian suuri aisapaino taas saa eturenkaat ylös joka niinikään vie ohjattavuuden. Suuri paino ja ajonopeus ovat vaarallinen yhdistelmä kärryn renkaille ja pyöränlaakereille. Usein näkee tienpenkalla kärryn josta rengas räjähtänyt kun se ikivanha Stomil-rengas ei olekaan enää kestänyt puolen tonnin siihen kohdistunutta painoa vaan on katsonut parhaakseen lopettaa työsuhteensa. Eikä ne jousetkaan tai laakerit kestä mitä tahansa.
Pari viikkoamsitten näin kevään ensimmäisen lankkukuorman ylösalaisin Turussa. Auto oli nokka tulosuuntaan ja kärry ylösalaisin keskellä nelikaistaista tietä. Lankun pitkän viuhkan muodotelmassa ojanpenkalla. Onneksi muita ajoneuvoja tai ihmisiä ei ollut joutunut mukaan tapahtuneesee.
Eli järki päähän kun niille mökeillenne tavaraa kuljetatte. Kuljetusfirma tulee varmasti kalliiksi mutta jos ylittää omat kyvyt ja kalusto ei ole tehtävän tasalla sattunut vahinko on varmasti kalliimpi. Järki käteen siis.

4

209

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tgjgöoyöi

      Taidosta tuokin riippuu kun perheautollakin on liikkunut 1200 kilon kuormia.Harkot takakonttiin mukaan niin ei perä nouse.

      • Taitoa ja järkeä juuri peräänkuulutin. Kyllä ne kärryjen painorajat ja kantavuudet on ihan laskettu valmistajan toimesta. Niiden ylittäminen lisää aina riskejä vaikka kuinka olisi taitoa ja tietoa. Pientä Kärppää tai Muulia ei vaan ole tehty kestämään sorakuution painoa joka on luokkaa 1700 kg tai jopa enemmän. Tämä siis esimerkki kuljetuksista joita olen nähnyt edellisessä työssäni.


    • näin.se.vaan.on

      Liikenne - taito - järki = Kolme eri asiaa jotka ei kuulu yhteen, kovinkaan monilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      56
      1303
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      65
      1008
    3. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      38
      960
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      859
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      836
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      733
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      652
    8. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      626
    9. 42
      619
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      611
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      606
    12. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      572
    13. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      553
    14. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      120
      521
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      518
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      501
    17. 47
      478
    18. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      474
    19. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      446
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      417
    Aihe