Valtuustossa vanhojen änkyröitten vaihtoviikot.

riitely-stop

Nyt kerralla kaikki vanhat puolue änkyrät ja ikänsä unohtavat puolueloikkarit vaihtoon ja tilalle tuoreita ja rakentavia näkemyksiä? Päätös on nyt Sinun käsissäsi.

10

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laasti-tekee-tehtävänsä

      Se että kuka on vanha on melko suhteellinen käsitys mutta jos alkaa olla seitsemässäkymppenissä niin alkaa olla aika arveluttava valinta valtuustoon ja luulisi että on henkilöllä muutakin elämää. Kokeneitakin varmasti tarvitaan mutta ei ehkä enää 70-80 vuotiaita.

      Tuo että jos loikkaa entisestä puolueesta on hiukan kimurantti asia. Monesti halutaan että se ketä äänestetään pysyy lupauksissaan. Moni valittu ehkä saattaa tuntea että nyt on joutunut pettämään äänestäjänsä kun menee oman ryhmän mukana mitä ryhmä on päättänyt ja ihan toisin mitä on ennen vaaleja itse puhunut. Tai sitten ettei ryhmä tykkää kun onkin toista mieltä. Tästä voidaan sitten pohtia onko kyseessä henkilövaalit vai ryhmä/puoluevaalit ja onko nyky systeemi rehellistä äänestäjiä kohtaan.

      Kouvolassa on vielä se huonoa että paikallinen lehti yritttää kovasti vaikuttaa vaaleihin ja sen tulokseen kun on liian läpinäkyvästi sitoutunut. Toki meistä jokainen jonka päivittäinen elanto on kiinni siitä miten toimii ymmärtää että sen lauluja laulat joka sinua laulattaa ja leivän pöytääsi tuo.

    • MuuraritMäkeen

      Ennemmin kannattaisi näitä hyvävelikerhoon kuuluvia laittaa tienpäälle

      • Avaatko_lisää

        Ja hyvävelikerhoon kuuluu? Eli keitä ne on jotka viihtyy siellä kabinetin hämärässä.


    • Kouvo2

      Jari Lindsrtöm on potkittava pois valtuustosta ihan palkinnoksi huonosta työtään.
      Tilalle Ari Kytö (225).

    • harras_juomari

      Meinasin kahviini tukehtua, kun tämä ennen kuusaan valtuustossa ja nyttemmin kouvolan valtuustossa vaikuttava liki 70-kymppinen puolueiden kiertopalkinto kehui PK:ssa itseään yhteistyökykyiseksi.

      Heh! Heittipä äijä paksut lööperit. Ukkohan on tunnettu ja tiedetään juuri asioiden salailua ja vääristelyä harrastavana, sekä asiassa kuin asiassa änkyröivänä riidankylväjänä ja vastarannan kiiskenä joka loikkii puolueesta puolueeseen omaa hyötymistään tavoitellen. Saisi tuokin kuusaan ketku tippua ja nuorempia tilalle.

    • Vaalipäivänä käytte äänestämässä joukolla SuurKouvolan sitoutumattomia niin saatte vanhat änkyrät pois. 50% on alle 40v. Vanhojen ukkojen puolueita on liikaa!

    • äänet-laskettu

      Alhaiseksi jäi, alle 60% äänestysprosentti Kouvolassa. Yksi valtuustopaikkojen muutos kuitenkin ilahduttaa erityisesti. Se, että demuissa vaihtui kuusaan valetuomari oikeaan tuomariin.:))

    • Riittääkö.uskottavuus

      Toivottavasti kosarin yhteiskuntatoimitukset tytöt on nyt hereillä ja hiukan kyselevät valtuutetulta itseltään ja muilta valtuutetuilta yhteiskunta kelpoisuudesta ja Suomen lakien noudattamisesta. Tämähän on julkisesti esitetty.

      https://www.youtube.com/watch?v=14guHBnCi1U

      Jos tuon olisi sanonut joku vakavasti otettava ja järkevä valtuutettu kuten esimerkiksi Korpivaara tai Suninen niin toimituksen tytöt kirkuen kyselisi kaikilta jopa Manskilta ohi kulkevilta. Saisi varmasti sivu kaupalla viikkoja aihetta pohdintaan.

      • Varma.tieto

        Eipä tule kuulonkaan. Toimituksessa ollaan niin vihreitä että oksat pois, tosin emä puolueen mukana menevät


      • Kyselempävaan

        Miten ihmeessä entisestä porvarilehdestä on tullut vihervasemmistolaisten mokutuslehti?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe