MT: Putkiyrittäjä joutuu kantamaan 11 eri pätevyyskorttia
Verkkouutiset - To, 30/03/2017 - 08:35
Joutsalaisyrittäjän työntekijöiltä vaaditaan kuusi pakollista korttia.
Maaseudun Tulevaisuus kertoo viranomaisten joutsalaiselta putkiyrittäjältä vaatimista suoritetuista pätevyyskorteista.
Putkiyrityksen seitsemällä työntekijällä on kuusi pakollista korttia: tulityökortti, työturvakortti, hätäensiapukortti, sähköturvallisuuskortti asennusten luvan ehtona, puhdasvesikortti ja henkilökortti. Toimitusjohtajalta vaaditaan viisi korttia lisää.
"Meillä on yrityksessä kuorma-auto, joten kaikilla, jotka ajavat sitä, pitää olla ammattipätevyyskortti eli viisi erillistä pätevyyttä suoritettuna", yrittäjä kertoo MT:lle.
"Työturvakortti käy yhdestä päivästä. Minulla ne muut neljät ovat ennakoivan ajon kurssi, trukkikurssi, ajoaika- ja piirturikurssi".
MT:ssa Yrittäjien johtaja Veli-Matti Lamppu sanoo, että esimerkiksi vakuutusyhtiöt saattavat edellyttää vakuutusehdoissaan pätevyyskorttien mukaisia lisäpätevyyksiä työntekijöiltä. Hänen mielestään eri toimijoiden itsesäätely lupakorttien avulla on alkanut rapauttaa ammatinharjoittamisen vapautta.
Turun aikuiskoulutuksen ylläpitämässä Korttirekisteri-palvelussa on kirjattu 38 erilaista lupa- ja pätevyyskorttia. Niihin kuuluvat esimerkiksi ensiapukurssit, työturvallisuuskortti, hygieniapassi, tulityökortti, järjestyksenvalvojakortti, ikärajakortti ja trukkikortti. Pääkaupunkiseudulla on katutyökortti, jota ilman ei pääse kadulle töihin.
KORTTIVIIDAKKO
MONTAKOKORTTIA
0
102
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t235098Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo623012Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel122910HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432821Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi181597Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k861570Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271516Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4091221- 681110
Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei215981