Pikku Kiat

wweeti

Yllättävän moni Rio, tai mitä niitä on, kulkee moottoritietä takavalot pimeänä, vaikka taivaantäydeltä tulee lunta/räntää. Monessa kuskina nainen...siis, miehet nyt opastamaan naisianne autonvalojen käytössä!!

10

446

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rion.omistava.mies

      Valojen ollessa automaattiasennossa, hämäräkytkin vaihtaa valot päivävaloilta ajovaloille sekä säätää mittarivalaistustakin. Päivävaloilla takavalot eivät pala ja sateellakaan ei ole välttämättä niin pimeää että hämäräkytkin vaihtaisi päivävalot ajovaloille. Niinpä kuljettajan pitää vaihtaa manuaalisesti ajovaloille kun sataa tai näkyvyys on muuten huono, esim. lumipöllyävissä olosuhteissa.

      • EVVK_kuskit_ja_autot

        Aika harvassa idän ihmeautossa näkyy hämäräkytkinautomatiikkaa olevan. Havaittavissa mm. tunneleissa.

        Eli perse pimeänä ajellaan ja jos jotain valoja osataan päälle laittaa, niin ne on homovalot!

        Tosin aikalailla hakusessa on muutkin säännöt. Selvästikin näitä ostelee EVVK kunhan liikkumaan pääsee -jengi.


      • slkdjfklfjskldjfkld

        Lopultakin auto kuin auto on liikkumisväline jollet sitten osta sitä pihalle koriste-esineeksi. Hämäräkytkinautomatiikka ei räpsyttele valoja edestakaisin esim. siltoja alittaessa varjojen vuoksi vaan tarkastelee pidemmällä aikavälillä valoisuutta.
        Liikennesääntöjä pitää noudattaa olipa alla minkämerkkinen kottero tahansa. Sama kyllä koskee myös pyöräilijöitä ja jalankulkijoita.
        Homovalot, mitä ne liekään...


    • Kia_Köyhyysloukku

      Sitä se on, kun ostetaan kiinalainen halpisauto ja vielä siinäkin säästetään sähkössä.

      • Korea_on

        Volvo kait ainoa kiinalainen jota Suomessa myydään?


      • rewere

        Hyundai maailmalla

        Hyundai työllistää yli 100 000 henkilöä eri puolilla maailmaa ja toteuttaa uutta globaalia politiikkaa, joka tähtää paikallistamiseen. Politiikkaan kuuluu, että tuotekehitys, muotoilu, myynti, markkinointi ja asiakaspalvelu vastaavat yhtä hyvin paikallisten asiakkaiden mieltymyksiä kuin maailmanlaajuisia markkinoita.
        Hyundailla on seitsemän tehdasta Korean ulkopuolella: USA:ssa, Intiassa, Kiinassa, Turkissa, Tsekin tasavallassa, Venäjällä ja Brasiliassa.

        Hyundai Euroopassa

        Hyundai perusti Saksaan teknisen keskuksen vuonna 2003. Tsekin tasavaltaan avattiin vuonna 2009 tuotantolaitos, jonka kapasiteetti oli 300 000 autoa vuodessa.
        Vuonna 2013 Hyundai Motor Company investoi Euroopan toimintoihinsa yli 500 miljoonaa euroa avaamalla testikeskuksen legendaarisella Nürnburgringillä ja moottoriurheilukeskuksen Alzenaussa, laajentamalla pääkonttoriaan Frankfurtin lähellä ja lisäämällä Turkin tehtaan tuotantokapasiteettia, mikä on nyt Euroopassa 500 000 autoa.

        Vuonna 2016 tammi-marraskuussa uusia Hyundai-autoja rekisteröitiin Euroopassa 460 703 kappaletta. Euroopassa myydyistä Hyundai-malleista 90 % on suunniteltu ja kehitetty Euroopassa ja valmistettu Hyundain tehtailla Tsekin tasavallassa ja Turkissa.


    • Sartsaliinu

      Samaa ongelmaa usein mersujen kanssa.

      • nuukia.perskeles

        mersuissa säästetään vilkkupolttimoitakin.


      • takasumarilla

        Vitun turhia valoja kun näkevät urpot autoilijat muutenkin, ettei ne pala!


    • pikkukiiatti

      Picanto on pienin Kiiatti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      136
      2016
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      234
      926
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      149
      900
    4. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      78
      863
    5. 64
      861
    6. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      37
      837
    7. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      105
      798
    8. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      757
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      66
      676
    10. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      571
    Aihe