Siivousvinkkejä laiskalle/masentuneelle.

ParempaanPäin-

Itse tunnustan olevani laiska ja olen kärsinyt myös pitkään masennuksesta.
Kuten jokainen masentunut tietää, siivoaminen masennuksen syövereissä ei ole se ensimmäinen asia, joka mielessä pyörii. Voimattomuuden tunteen vallitessa siivoamisen tai minkä tahansa asian aloittaminen on tuskallista.

Kun mieli on pirteä, siivoaminen voi olla jopa nautinnollista, mutta joskus on päiviä kun aloittaa siivouksen ja alusta loppuun se on yhtä tuskaa. Aivan kuin olisi sodassa ja koti olisi sotatanner, siltähän se monesti näyttääkin, "pomminjäljiltä".

Olen kuitenkin löytänyt keinoja siivota, jotka toimivat itselläni aivan loistavasti. Ja
nämä keinot, tai tarkemmin sanottuna aatteet, ovat:

1. Siivoa samalla tavalla kuin sotket.

Kun alkaa miettimään miten sotku syntyy, niin yleensä se tapahtuu pikkuhiljaa, huomaamattomasti ja myös hyvin vaivattomasti. Yksi tavara jää sinne ja toinen tuonne ja kohta koko kämppä on kaaos. Sotkeminen ei siis ole harkittua eikä järjestelmällistä. Jos siivous jo sanana tuottaa ahdistuksen tunteita, niin yksi keino on unohtaa tällainen järjestelmällinen siivous kokonaan.

Oma ajatukseni tässä on se, että kun sotken, niin vastapainoksi silloin tällöin ja huom! todellakin vain silloin tällöin, ikään kuin huomaamattani, laitan yhden roskan roskiin tai tavaran paikoilleen. Aivan kuten sotkunkin aiheutan. Se ei ole suursiivous, se ei ole varsinainen siivous, joka alkaa tiskien tiskaamisesta ja päättyy imuroinnin kautta pölyjen pyyhkimiseen ja kestää pari tuntia. Se on vain tasapainotusta sotkemiselle. Kun jättää tavaran johonkin lojumaan, niin välillä keksii laittaa yhden tavaran paikoilleen ja lopettaa siihen.

Tämä on siis periaatteessa sama asia kuin "laita tavarat heti paikoilleen kun olet niitä käyttänyt ja siivoa jälkesi heti" , mutta ei kuitenkaan, koska tuo ajattelumalli tukee vain niitä ihmisiä, joilla mieli on niin pirteä, että he kykenevät olemaan jatkuvasti skarppina siivoamaan jälkensä välittömästi. Koti voi pysyä ihan ok puhtaana vaikka niitä tavaroita ei neuroottisesti ole laittamassa heti samalla sekunnilla paikoilleen. Oleellisinta on pitää sotkemisen ja siivoamisen välillä jonkin asteinen tasapaino.

Vaikka kämppä olisi tällä hetkellä järkyttävän sotkuinen, tämä tapa tekee siitä melko nopeastikin yllättävän siistin.
Älä siis siivoa tunti tolkulla vaan pistä silloin tällöin, aikaa viemättä, jotakin paikoilleen/kuntoon!

2. Muuta käsitystäsi siisteydestä. Nosta rimaa korkeammalle.

Ihmisten käsitykset siisteydestä ovat kovinkin erilaiset. Toisten siisti koti on toiselle sotkuinen koti. Myös se piste, jolloin tajuaa että "oho nyt on aika sotkuista, tarvis varmaan siivota" vaihtelee ihmisten välillä. Jotkut kokevat tämän silloin kun kahvikuppi on jäänyt tiskipöydälle ja jotkut havahtuvat siinä vaiheessa kun puhtaita astioita ei enää ole ja tiskeissä kasvaa hometta. Jos kuuluu jälkimmäiseen ryhmään, kannattaa miettiä pitäisikö muuttaa käsitystänsä siitä, missä pisteessä on liian sotkuista.
Moni epäsiisti ihminen (itseni mukaan lukien) on saattanut ajatella äärimmäisen siisteistä ihmisistä, etteivät he osaa ottaa tarpeeksi rennosti ja miksi niiden pitää siitä yhdestä kahvikupista vouhottaa niin paljon. Loppujen lopuksi, sotkussa eläminen ei ole niin rentoa kuin siistissä kodissa eläminen. Kun koti on perussiisti, siivoaminenkin on kovin pientä juuri sen takia, että se kuuluu päivärutiineihin ja on näin ollen melko huomaamatonta.

3. Siivoa mielenterveytesi vuoksi. Oloa voi helpottaa.

Masentuneena ei välttämättä aina huomaa sitä kaikkea pahaa mitä itselleen aiheuttaa. Eikä yksinkertaisesti ole voimia helpottaa omaa oloaan.
Pienillä asioilla on kuitenkin suuri merkitys olotilaan vaikkakin ne eivät poista koko masennusta. Silti pienikin apu tai helpotus on askel kohti parempaa.

Itse olen vuosien myötä huomannut, että kun kotini on siisti, kaikki muutkin asiat on helpompi tehdä. Sotku aiheuttaa huomaamatonta stressiä ja muistuttaa jatkuvasti siitä, että olet ikäänkuin huono ihminen, koska kotisi näyttää kamalalta. Yksi syy taas hävetä itseään ja tuntea olonsa huonoksi.

Kumpi tuli ensin masennus vai sotku?
Itselläni tämä masennus jakaantuu parempiin- ja huonompiin kausiin. Kämppäni on täysin kuin oma mieleni; silloin kun voin huonommin tulee sotkua ja silloin kun voin paremmin on siistiä. Tätä noidankehää voi kuitenkin ajatella molempiin suuntiin. Siinä missä masennus aiheuttaa sotkua ja sotku masennusta, niin siisteys helpottaa masennusta. Ei poista, mutta helpottaa.
Kun itselläni vallitsee masennuksen huonompi kausi, siivoilen sen mikä kykenen ja odotan parempaa olotilaa, joka sitten ennen pitkää tuleekin ja panostan siihen. Pääasia on, että hoitaa itseään. Siivonta on mielenterveytensä hoitamista. Se on pientä, mutta tärkeää.

Siistissä kodissa on helpompaa monella tavalla: sotkuisuuden stressi ei ole häiritsemässä tekemisiä, siisteys kannustaa hoitamaan asioita ja tekemään asiat kunnolla ja voit vaikkapa kutsua ihmisiä kotiisi ilman häpeän tunnetta.

2

1301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PieniäVinksuja

      Kun joskus on tehtävä kuitenkin vähän parempaa siivousta. Kuuntele samalla jotain energistä musiikkia ja laita imuriisi tuoksupatruuna.
      Itsepalvelupesuloista löytyy koneita, joilla voi pestä myös pieniä mattoja. Hanki vain niitä. Niin ei tarvi tuskailla matonpesun kanssa. Karsi tavaroitasi ja pidä niitä esillä mahdollisimman vähän kamaa.
      Pikkusiivoilua esim. pölyrätin kanssa voi tehdä yhtäaikaa esim. silloin, kun joku liian puhelias tuttu tai sukulainen soittaa.
      Jos katsot paljon TV:tä, käytä mainostauot aina tavaroiden järjestelemiseen omille paikoilleen.

    • KirstiLeena

      No ainakin ikkunanpesuissa on tänäpäivänä super edullista käyttää siivouspalvelua. Nyt varsinkin keväällä kun tuntuu että ne on hyvä pestä, niin voin laiskotella rauhassa ja antaa ammattilaisen hoitaa pesu :) Joku täällä aikaisemmin suositteli Eevan Siivousta. Kyllä he ovat ykkösiä. http://www.eevansiivous.com

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      222
      4296
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      69
      2765
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      394
      2443
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2363
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      42
      1639
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      555
      1406
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      96
      1334
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1330
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1329
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1196
    Aihe